17 листопада – День відмови від куріння. Лікар розповів, як легко кинути палити

Багаторічний досвід

Основні принципи нікотинзамісної терапії (НЗТ) були розроблені понад 40 років тому у Швеції. З того часу накопичено великий клінічний досвід її використання, і сьогодні НЗТ визнано одним із найбільш дієвих методів боротьби з курінням. Її рекомендують ВООЗ та Міністерство охорони здоров’я України як терапію першої лінії у разі відмови від куріння.

Препарати для НЗТ містять мінімальну кількість нікотину. Вступаючи в кров, він дозволяє суттєво зменшити вираженість симптомів, що виникають у перші дні та тижні відмови від куріння – дратівливість, безсоння, перепади настрою, підвищення апетиту на тлі непереборного бажання курити. Саме вони й заважають відмовитись від шкідливої ​​звички.

Міфи та помилки

Всесвітній досвід застосування препаратів НЗТ допоміг розвінчати багато міфів, пов’язаних з нікотином. Один із найбільш стійких полягав у тому, що в сигаретах небезпечний лише нікотин. Проте вже доведено, що за негативним впливом на організм він поступається пальмою першості іншим компонентам диму, а це понад 4 тис. хімічних речовин та сполук, у тому числі чадний газ, радіоізотопи, смоли, солі важких металів.

Нікотин, який міститься в сигаретах, викликає лише звикання, а основну шкоду організму завдають решти складових сигарет

Нікотинзамісна терапія дозволяє уникнути надходження всіх цих згубних речовин до організму та поступово, у міру зменшення вмісту нікотину в препаратах, ліквідувати потребу організму в ньому.

Багато хто вважає, що куріння покращує концентрацію уваги та знімає емоційну напругу. Проте стимулюючий ефект нікотину проявляється лише з початкових етапах формування звички. Потім настає виражене виснаження нервової системи, кисневе голодування тканин та зниження інтелектуальних здібностей. Відмова від куріння за допомогою НЗТ сприяє поступовому відновленню функції нервових клітин, еластичності судин та нормалізації стану епітелію дихальних шляхів.

Вихід є!

У нашій країні препарати для НЗТ представлені трансдермальними пластирями та жувальними гумками з різним вмістом активної речовини. Лікувальна дія пластиру розрахована на 16 годин, тому рекомендується накладати вранці і знімати на ніч. Він зручний тим, що непомітний для оточуючих. Лікування використанням пастиря трансдермального слід обрати тим, хто вирішив кинути палити раз і назавжди. Якщо ж людина хоче позбутися шкідливої ​​звички відразу, поступово чи тимчасово, їй слід використовувати жувальну гумку. Нікотин, що міститься у препаратах, забезпечує тривалий та постійний контроль тяги до куріння. Завдяки такій дії НЗТ дозволяє протягом 2–3 місяців повністю відмовитись від згубної звички.

* А.А. Олександрів. Лікування тютюнової залежності // Медичні новини, 2009 №2.

Прокрутить вверх