Артрит: різновиди захворювання, симптоми, лікування та наслідки

артрит

Різновиди захворювання

Термін «артрит» насправді поєднує понад 100 різних станів, які впливають на суглоби та навколишні тканини. Вони діляться на дві основні категорії: запальний артрит і остеоартрит (ОА).

Запальний артрит – це системне захворювання, коли механізми, які зазвичай захищають тіло, замість цього атакують його суглоби та тканини. Найвідомішим прикладом є ревматоїдний артрит, який зазвичай є симетричним, тобто вражає одні і ті самі суглоби з обох боків тіла, як-от обидва зап’ястя або обидва коліна.

Другий тип артриту і його найпоширеніша форма – остеоартрит. Це дистрофічно-дегенеративний розлад, спричинений віковими змінами у суглобах. Остеоартрит вражає суглоби, які зазнають навантажень, наприклад коліно, стегно, нижня частина хребта, але він також може зумовити біль і скутість у невеликих суглобах, наприклад у пальцях.

Ранні ознаки

Біль у суглобі, який поступово посилюється з часом, є класичним симптомом артриту. Проте іноді, наприклад при ураженні кульшового суглоба, він може іррадіювати у пах, стегна або сідниці. При остеоартриті біль зазвичай погіршується після фізичної активності або наприкінці дня. А ось для початкових стадій ревматоїдного та інших типів запального артриту, які розвиваються у дрібних суглобах рук, зап’ястях та стопах, більш характерний ранковий біль, який полегшується, коли людина починає рухатися.

Характерною ознакою ревматоїдного артриту також є ранкова скутість, яка триває понад 30 хвилин. Скутість або ж відчуття, що суглобам не вистачає змазки, може виникнути після тривалого сидіння, а інколи, навпаки, після фізичної активності.

У міру загострення артриту суглоби можуть ставати набряклими і занадто чутливими. Біль може посилюватися при натисканні на них. При остеоартриті також подеколи може з’явитися неприємний звук під час руху, що нагадує скреготіння. Він є ознакою зношеності хряща і вказує на захворювання, особливо коли йдеться про коліна чи стегна.

Профілактика та лікування

Артрит вважається невиліковним захворюванням, і єдиною радикальною допомогою є заміна ушкодженого суглоба. Проте існує доволі багато способів принаймні відтермінувати цю процедуру якнайдалі і прожити довге і активне життя.

Вирішальне значення для полегшення та профілактики артриту має нормалізація маси тіла. Адже з кожними 10 кг зайвої ваги ваші суглоби відчувають додатковий тиск у 30 кг.

Слід також бути фізично активним, навіть коли через біль виникає спокуса менше рухатися. Зберігання м’язів навколо суглоба в доброму стані є ключовою умовою для його захисту та стабілізації.

При артриті краще вибирати не силові тренування, а їзду на велосипеді або плавання, які не надто навантажують суглоби. Можна звернутися до фізіотерапевта, який розробить спеціальний комплекс вправ для зміцнення потрібних м’язів.

Деяким людям допомагають ортопедичні вироби, наприклад бандажі або фіксатори, які підтримують та захищають пошкоджений суглоб. Одні з них іммобілізують суглоб, залишаючи його  в ідеальному положенні, щоб мінімізувати біль. Інші надають підтримку під час фізичного навантаження.

Полегшити біль при артриті допоможуть безрецептурні препарати. Наприклад, парацетамол може стати найкращим вибором для тривалого лікування болю, а НПЗП, зокрема ібупрофен, краще допоможуть при набряку та запалені суглобів. Для пацієнтів з ревматоїдним артритом раннє лікування специфічними препаратами може покращити довгостроковий результат.

Прокрутить вверх