Банани — проти старіння та раку: лікарі розповіли про користь та шкоду фрукту

банан

Банани вважаються фруктами, що дуже широко вживаються на планеті. Вони були однією з перших культур, яку люди навчилися вирощувати. Археологи знайшли докази культивування бананів у Новій Гвінеї ще 8000 року до н.е. Примітно, що з погляду ботаніки бананова пальма вважається багаторічною трав’янистою рослиною, а плід – ягодою. Сьогодні майже всі банани, що продаються в магБазинах, належать лише одному сорту під назвою Кавендіш, батьківщина якого – Південно-Східна Азія.

Користь

Проти старіння та раку. У бананах містяться каротиноїди, флавоноїди та інші рослинні поліфеноли, які є потужними антиоксидантами. Такі речовини, як лютеїн, зеаксантин, бета- та альфа-каротин запобігають утворенню вільних радикалів, які відіграють значну роль у розвитку процесів старіння та деяких, у тому числі деяких онкологічних захворювань.

Для судин та серця. Банани багаті калієм, в одному середньому плоді міститься майже 13% добової дози цього мінералу, що рекомендується. Він перешкоджає утворенню каменів у нирках, нормалізує частоту серцевих скорочень та кров’яний тиск. У бананах багато магнію, який важливий для серця, м’язів та кісток, а також заліза, марганцю та міді, що бере участь у синтезі еритроцитів.

Клітковина та вітаміни. З одного банана організм отримує понад 10% добової норми клітковини, яка стимулює роботу кишківника, зменшуючи проблему запорів. Банани є чудовим джерелом вітаміну B6, що відіграє важливу роль у профілактиці невритів та анемії. У них багато вітаміну С, який також є антиоксидантом і підтримує захисні сили організму, а також вітаміну А, що має важливе значення для зору.

Для гарного настрою. Банани можуть бути корисними у подоланні депресії. Вони містять високі рівні триптофану, який в організмі перетворюється на серотонін та піднімає настрій. Крім того, вітамін B6 та магній сприяють міцному сну.

Шкода

Висока калорійність. 100 г банана дають організму 90 калорій, що доводиться враховувати людям, які сидять на дієті. Крім того, в бананах немає жирів, ні достатньої кількості білків для того, щоб вважатися по-справжньому здоровою їжею. Дієтологи не рекомендують обмежуватися лише бананами як обід або перекус після спортивного тренування.

Небезпечні пестициди. Всупереч популярному міфу бананова шкірка не отруйна. У деяких країнах її навіть вживають як самостійну страву або додають до фруктових коктейлів у подрібненому вигляді. Єдина небезпека, яка ховається в шкірці, – це пестициди, якими часто обробляють бананові плантації.

Надлишок вітамінів та мінералів. Надмірне захоплення бананами може спричинити гіперкаліємію, яка характеризується м’язовою слабкістю та нерегулярним серцебиттям. Небезпечний також надлишок вітаміну B6, він може призвести до пошкодження нервів у кінцівках. Втім, для цього доведеться з’їсти щонайменше 40 бананів протягом доби.

Розслаблення та сонливість. У великій кількості банани, особливо перестиглі плоди, можуть викликати головний біль та сонливість. Це з вмістом у яких амінокислот, сприяють розширенню кровоносних судин. Снодійний ефект також може бути пов’язаний з надлишком триптофану та магнію, який розслаблює м’язи.

Золота середина

Банани дуже корисні та відносно недорогі фрукти, доступні цілий рік. Це цінне джерело корисних речовин та енергії, але зловживати ними не варто. Рекомендована норма для дорослої людини – два банани на день. Цієї кількості цілком достатньо, щоб отримати всі корисні речовини, що містяться в плодах, але не «перебрати» з їх кількістю, як це часто трапляється з мешканцями Таїланду, Лаосу, Домініки, Гваделупи та деяких інших країн, де банани використовуються як основний продукт харчування .

Прокрутить вверх