Mister-Blister
No Result
View All Result
  • Новости
  • Фармбизнес
  • Медицина
  • Спецпроекты
  • Премиум
  • Аптечная практика

    Аптечная практика

    Зарубежный опыт

    Как работают аптеки в разных странах мира?

    Управление аптекой

    Вопросы аптечного менеджмента и маркетинга, финансовые показатели работы аптеки, управление персоналом.

    Коллектив аптеки

    Как выжить в коллективе, наладить отношения с коллегами, решить конфликты?

    На прилавках аптек

    Обзоры препаратов, товаров медицинского назначения, медицинской техники, БАДов.

    Профессиональные секреты

    Маленькие хитрости, помогающие первостольнику.

    Консультация провизора

    Самолечение и фармопека: чем поможет фармацевт?

    Искусство продаж

    Правильно продаем лекарственные средства и другие товары аптеки

    Клиент аптеки

    Как работать с разными типами покупателей?

    все статьи

  • Русский
    • Українська
АРХИВ
  • Новости
  • Фармбизнес
  • Медицина
  • Спецпроекты
  • Премиум
  • Аптечная практика

    Аптечная практика

    Зарубежный опыт

    Как работают аптеки в разных странах мира?

    Управление аптекой

    Вопросы аптечного менеджмента и маркетинга, финансовые показатели работы аптеки, управление персоналом.

    Коллектив аптеки

    Как выжить в коллективе, наладить отношения с коллегами, решить конфликты?

    На прилавках аптек

    Обзоры препаратов, товаров медицинского назначения, медицинской техники, БАДов.

    Профессиональные секреты

    Маленькие хитрости, помогающие первостольнику.

    Консультация провизора

    Самолечение и фармопека: чем поможет фармацевт?

    Искусство продаж

    Правильно продаем лекарственные средства и другие товары аптеки

    Клиент аптеки

    Как работать с разными типами покупателей?

    все статьи

  • Русский
    • Українська
No Result
View All Result
Mister-Blister
No Result
View All Result

Дуже поширений і невиліковний: лікування, діагностика та ускладнення синдрому полікістозних яєчників

Підвищений рівень чоловічих гормонів при СПКЯ може призвести до появи неприємних фізичних ознак, наприклад, надмірного росту волосся на обличчі та тілі (гірсутизм), сильного акне чи облисіння за чоловічим типом

Ольга ОНИСЬКО Ольга ОНИСЬКО
9 января, 2023
in Здоровье, Медицина
Время прочтения: 1 минута
A A
0
Главная Здоровье
поделиться

Синдром полікістозних яєчників є найбільш поширеним ендокринним захворюванням у жінок репродуктивного віку. За статистикою на нього страждає кожна тринадцята або навіть кожна сьома жінка у світі, якщо брати до уваги сучасні діагностичні критерії. Зазвичай це захворювання виникає у період статевого дозрівання, проте у деяких випадках, наприклад при різкому наборі зайвої ваги, може розвинутися у будь-якому віці.

Хибна назва та справжнє обличчя хвороби

Свою назву синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) отримав ще у 30-ті роки минулого сторіччя, проте відтоді вчені зрозуміли, що вона неточна. При цьому захворюванні в яєчниках немає ніяких кіст. Так звані «кісти», які виявляють під час УЗД яєчників, насправді є фолікулами. Ці фолікули зупиняються в розвитку через гормональний дисбаланс і виглядають як множинні маленькі круглі намистини навколо краю яєчника. Цей ефект спеціалісти з ультразвукової діагностики зазвичай називають знаком «перлинного намиста».

Дисфункція яєчників при СПКЯ спричинена метаболічними та ендокринними змінами, а саме незначним збільшенням вироблення чоловічих гормонів (андрогенів). А ключовою особливістю цього синдрому є порушення овуляції. З ним пов’язаний найпоширеніший симптом захворювання – рідкісні менструації, іноді менше шести-восьми разів на рік. Зниження частоти менструацій є клінічною ознакою відсутності овуляції.

Результатом порушення овуляції також часто стає безпліддя. При синдромі полікістозних яєчників рівень лютеїнізуючого гормону, що відповідає за запуск росту фолікула яєчника, часто збільшений, тоді як рівень фолікулостимулюючого гормону, який контролює дозрівання фолікула, дещо знижений. Саме безпліддя, тобто неможливість завагітніти, найчастіше приводить жінок із цим захворюванням до лікаря.

Різновиди та поширення захворювання

Синдром полікістозних яєчників зустрічається дуже часто. Класична і найважча форма цього захворювання, яка характеризується нечастими менструальними циклами і високим рівнем чоловічих гормонів (андрогенів), за статистикою вражає близько 7% жінок репродуктивного віку в усьому світі.

Проте згідно з нещодавно затвердженими діагностичними критеріями у деяких жінок з СПКЯ і високим рівнем чоловічих гормонів менструальний цикл нормальний. Є також жінки з полікістозом яєчників і нерегулярними циклами, але без високого рівня чоловічих гормонів. Вважається, що до однієї з цих категорій належать 15% жінок у світі.

При цьому слід зазначити, що СПКЯ діагностується далеко не завжди. Лікарі недостатньо обізнані щодо цього захворювання, а самі жінки, які живуть із ним усе життя, не звертаються до спеціалістів, не вбачаючи в своєму стані жодної патології. До того ж для встановлення правильного діагнозу при синдромі полікістозних яєчників подеколи потрібно кілька років.

Причини та наслідки

Точна причина розвитку синдрому полікістозних яєчників невідома. Все більше значення вчені надають спадковості та певним генам, а точніше, взаємодії багатьох складних генетичних факторів, які контролюють енергетичний метаболізм, синтез і секрецію гормонів.

Іншими ключовими факторами розвитку та прогресування хвороби є надлишок інсуліну, який може збільшити вироблення андрогенів, а також синтез білими кров’яними клітинами речовин для боротьби з хронічною інфекцією. Дослідження показали, що слабке, але постійне запалення стимулює жіночий організм виробляти андрогени.

На відміну від причин, які залишаються для вчених загадкою, наслідки синдрому полікістозних яєчників добре відомі. Жінки, які страждають на нього, мають підвищений ризик розвитку метаболічного синдрому, який об’єднує високий кров’яний тиск, високий рівень цукру в крові та аномальний рівень холестерину та тригліцеридів. Цей стан значно підвищує ризик серцево-судинних захворювань та цукрового діабету II типу. В одному з досліджень було встановлено, що в жінок з СПКЯ діабет розвивається в 2,5—4 рази частіше і на 3—4 роки раніше, ніж у жінок без цього синдрому.

Нещодавно вчені виявили, що СПКЯ також підвищує ймовірність порушення функції легень та неалкогольного стеатогепатиту – важкого запалення печінки, спричиненого накопиченням жирів у цьому органі. Жінки з СПКЯ частіше за інших мають аномальні маткові кровотечі та рак слизової оболонки матки (ендометрію). Можливі довгострокові наслідки для здоров’я також включають безпліддя, викидні та інші ускладнення вагітності, наприклад, гестаційний діабет чи прееклампсію.

Лікарі та вчені також зауважують, що жінки із синдромом полікістозних яєчників схильні до психічних розладів, зокрема депресії та тривожності, а їхні діти мають підвищений ризик розвитку розладів аутичного спектра та синдрому гіперактивності й дефіциту уваги.

Спосіб життя, ліки, хірургія…

На жаль, синдром полікістозних яєчників неможливо вилікувати, але хворобою можна керувати. Вважається, що зміни способу життя можуть мати найбільший вплив на її клінічні симптоми. Наприклад, у жінок із зайвою вагою прояви симптомів СПКЯ та загальний ризик ускладнень цього захворювання можна значно зменшити, скинувши приблизно 5% ваги. Ще краще тримати свою вагу у межах здорового діапазону, тобто підтримувати індекс маси тіла (ІМТ) від 18,5 до 24,9. Нагадаємо, що ІМТ вираховується як маса тіла в кілограмах, розділена на зріст у метрах, зведених у квадрат.

Для позбавлення зайвої ваги жінкам варто регулярно виконувати фізичні вправи та дотримуватися здорової збалансованої дієти. При синдромі полікістозних яєчників рекомендується включати в раціон багато фруктів та овочів, цільнозернових продуктів, знежиреного м’яса та риби.

Деякі дослідження показують, що окремі продукти харчування можуть бути особливо корисними при СКПЯ. Наприклад, ізофлавони сої – природні рослинні естрогени, які містяться в соєвих бобах, можуть покращити метаболічний стан жінок із цим захворюванням, знижуючи рівні інсуліну, тестостерону, «шкідливого» холестерину, тобто ліпопротеїдів низької щільності і тригліцеридів в крові.

Хоча специфічного медикаментозного лікування синдрому полікістозних яєчників не існує, деякі ліки можуть зменшити клінічні прояви цього захворювання. Так, жінкам з СПКЯ часто рекомендують приймати оральні контрацептиви, які поліпшують частоту менструального циклу, помірно знижують вагу та акне, а також зменшують ризик розвитку цукрового діабету II типу. Також лікарі нерідко призначають пацієнткам метформін. Цей препарат призначений для зниження рівня цукру у крові і не схвалений для лікування СПКЯ, проте оскільки більшість жінок при цьому захворюванні мають інсулінорезистентність, його можна використовувати. Дослідження показують, що метформін допомагає не лише нормалізувати рівні цукру та інсуліну в крові, а й знизити ІМТ, покращити загальний рівень холестерину та ліпопротеїдів низької щільності, стимулювати фертильність тощо.

Для жінок з СПКЯ, які намагаються завагітніти, існує препарат під назвою кломіфен, який сприяє овуляції, тобто щомісячному виходу зрілої яйцеклітини із яєчника. Його призначають коротким курсом на початку кожного менструального циклу декілька циклів поспіль. Більшості жінок це допомагає завагітніти, проте тим, для кого таке лікування неефективне, рекомендують ін’єкції гонадотропінів або ж екстракорпоральне запліднення.

За потреби жінкам із синдромом полікістозних яєчніків також призначають інші препарати, наприклад, місцеві засоби для лікування акне, статини для зниження рівня холестерину в крові, антиандрогенні препарати тощо.

Якщо ані зміни способу життя, ані медикаменти не дають жодного результату, жінці з синдромом полікістозних яєчників може знадобитися хірургічне втручання. Процедура лапароскопічного буріння яєчників (LOD) призначена для руйнування тканини яєчників, яка виробляє андрогени, з використанням тепла або лазера. Лапароскопічна резекція клину яєчника (LOWR) – це видалення частини яєчників, що секретує надлишок чоловічих гормонів. Ці два малоінвазивні методи у багатьох випадках допомагають усунути гормональний дисбаланс та відновити нормальну функцію яєчників.

Tags: синдром полікістозних яєчників
Предыдущая новость

Trident Tribes: «Воплотилось простое – сбудется и самое заветное: наша ПОБЕДА!»

Следующая новость

FDA разрешило продавать таблетки для прерывания беременности в аптеках США

Ольга ОНИСЬКО

Ольга ОНИСЬКО

журналист сайта и журнала "Мистер Блистер". Автор статей и информационных заметок о фармацевтике и медицине

Связанные Статьи

НСЗУ
Здоровье

Ліки для людей з розладами психіки, поведінки та епілепсією включені в “Доступні ліки”. Що треба знати фармацевту?

Галина ЛАПА
27 января, 2023
таблетки, лекарства, препарат
Здоровье

Як правильно зберігати ліки? 5 порад від фармацевта

Мистер Блистер
26 января, 2023
таблетки
Здоровье

З квітня 2023 року за е-рецептом будуть відпускати всі рецептурні медпрепарати. Що потрібно знати?

Галина ЛАПА
26 января, 2023
желтый
Здоровье

Желтуха – всегда тревожный сигнал. Врач рассказал о заболеваниях, когда кожа становится желтушной

Ирина САПА
25 января, 2023
вода
Здоровье

Лужна вода: пити чи не пити? Про користь та протипоказання лужної води розповіли лікарі

Мистер Блистер
25 января, 2023
уши
Здоровье

Шум у вухах буває небезпечним: лікарі розповіли про тинітус, його причини та наслідки

Ольга ОНИСЬКО
24 января, 2023

Discussion about this post

Свежие новости

  • Ліки для людей з розладами психіки, поведінки та епілепсією включені в “Доступні ліки”. Що треба знати фармацевту?
  • Новая редакция порядка ведения Реестра лиц, ответственных за введение медицинских изделий, уже утверждена
  • Як правильно зберігати ліки? 5 порад від фармацевта
  • «Фармак» будет защищать право интеллектуальной собственности на «Корвалол» в международных судах
  • З квітня 2023 року за е-рецептом будуть відпускати всі рецептурні медпрепарати. Що потрібно знати?

Архивы

  • Январь 2023
  • Декабрь 2022
  • Ноябрь 2022
  • Октябрь 2022
  • Сентябрь 2022
  • Август 2022
  • Июль 2022
  • Июнь 2022
  • Май 2022
  • Апрель 2022
  • Март 2022
  • Февраль 2022
  • Январь 2022
  • Декабрь 2021
  • Ноябрь 2021
  • Октябрь 2021
  • Сентябрь 2021
  • Август 2021
  • Июль 2021
  • Июнь 2021
  • Май 2021
  • Апрель 2021
  • Март 2021
  • Февраль 2021
  • Январь 2021
  • Декабрь 2020
  • Ноябрь 2020
  • Октябрь 2020
  • Сентябрь 2020
  • Август 2020
  • Июль 2020
  • Июнь 2020
  • Май 2020
  • Апрель 2020
  • Март 2020
  • Февраль 2020
  • Январь 2020
  • Декабрь 2019
  • Ноябрь 2019
  • Октябрь 2019
  • Сентябрь 2019
  • Август 2019
  • Июнь 2019
  • Май 2019
  • Апрель 2019
  • Март 2019

Категории

  • Аптечная практика
  • Без категории
  • Досуг
  • Зарубежный опыт
  • Здоровье
  • Искусство продаж
  • Клиент аптеки
  • Коллектив аптеки
  • Консультация провизора
  • Медицина
  • На прилавках аптек
  • Новости
  • Премиум
  • Профессиональные секреты
  • Спецпроекты
  • Управление аптекой
  • Фармбизнес
  • Политика Конфиденциальности
  • Политика использования COOKIES
  • Правила обработки персональных данных

© 2022 Новости медицины и фармации - онлайн-журнал для специалистов

Поделится новостью с редакцией

No Result
View All Result
  • Медицина
  • Фармбизнес
  • Досуг
  • Премиум
  • Спецпроекты
  • Архив
  • Аптечная практика
    • Зарубежный опыт
    • Искусство продаж
    • Клиент аптеки
    • Коллектив аптеки
    • Консультация провизора
    • На прилавках аптек
    • Профессиональные секреты
    • Управление аптекой
  • Русский
    • Українська

© 2022 Новости медицины и фармации - онлайн-журнал для специалистов

Поделится новостью с редакцией

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

У Вас есть новость?
Отправьте её нам на публикацию