Ерозія шийки матки: причини, наслідки, методи лікування, групи ризику, хвороба чи варіант норми?

ерозія
Author Avatar
ерозія

Жінка, яка почула словосполучення “ерозія шийки матки” мала бігти “припікатися”, “заморожуватися”, словом, щось терміново робити, інакше… Сьогодні погляди змінилися, але ерозія нікуди не поділася.

За статистикою, кожна друга жінка стикається з цією проблемою. Але чи це проблема?

Цікава анатомія

Для початку варто розібратися, що таке ерозія. Частина шийки матки, що примикає до піхви, покрита спеціальним плоским епітелієм: він пристосований до контакту з виділеннями, захисту від певних збудників. Але трапляється, що цей шар порушується і на поверхню виходить інший – циліндричний епітелій (те, що знаходиться “поверхом нижче”). Він тонкий, м’який, ніжний, не пристосований до контакту із зовнішнім середовищем. Здається, ніби на поверхні шийки матки зробили зіскрібок, вийшов такий собі бульбашка, яка мокне, приносить незручності – саме цю змінену ділянку шийки і називають ерозією.

– Знаєте, чому ерозія шийки матки така поширена? – коментує гінеколог Тетяна Осауленко. – Тому що це варіант норми! Кожна дівчинка народжується із шийкою матки, покритою ніжним циліндричним епітелієм, тобто. за великим рахунком, всі ми приходимо в цей світ з ерозією. І лише під час статевого дозрівання та зміни гормонального фону під дією естрогенів мікрофлора починає трансформуватися – і на цьому фоні однорядний циліндричний епітелій поступово заміщується «дорослим» – багатошаровим плоским.

Цей перехід відбувається до 20-25 років, іноді він затягується, і тоді при огляді гінекологи бачать ніби пошкоджену поверхню шийки матки, але ці острови «підліткового» циліндричного епітелію теж варіант норми.

Причини та наслідки

Незважаючи на те, що зараз XXI століття лікарі точно не знають, чому розвивається цей стан.

– Єдине, у чому можуть запевнити, – каже гінеколог Сергій Бакшеєв, – ерозія шийки матки не виникає через мануальну стимуляцію піхви під час сексу. Взагалі секс – оральний, з використанням іграшок із секс-шопу, будь-який – до виникнення ерозії не має жодного стосунку. Хоча є й доведений взаємозв’язок. Одна з причин виникнення ерозії шийки матки – ранній початок дівчат сексуального життя: сьогодні це в середньому 12–13 років. Шия матки ще не має повноцінного захисту, і це може провокувати ерозію. Але, на жаль, запобігти процесу неможливо.

Ерозія шийки матки буває причиною двох неприємностей. Перша – порушення балансу піхвової мікрофлори, поява дисбіозу піхви, молочниці. Справа в тому, що поки є ерозія шийки матки, вилікувати молочницю ніяк не можна – це два взаємопов’язані процеси.

Друга неприємність серйозніша. За певних умов ерозія може ускладнитися дисплазією та раком шийки матки, який добре лікується на ранніх стадіях, але на пізніх перебуває у топі причин жіночої смертності. Підступність хвороб шийки матки в тому, що всі вони до певного часу ніяк не проявляють себе, поки стадія раку не переходить у контактні кровотечі, метастази та летальну форму. Втім, для переходу ерозії до раку шийки матки однієї ерозії недостатньо.

– Для старту хвороби необхідний другий фактор, причетність якого до розвитку раку шийки матки довів німецький медик та вчений Харальд Цур Хаузен, – пояснює Сергій Бакшеєв. – Саме він з’ясував, що у 98% випадків рак шийки матки розвивається за наявності вірусу папіломи людини (ВПЛ) 16 та 18 типів. За це відкриття у 2008 році вчений отримав Нобелівську премію. Існує близько 100 типів вірусів папіломи людини, які умовно поділені на низько- та високоонкогенні, але лише щодо 16 та 18 типів доведено: вони сприяють розвитку раку шийки матки. До речі, отримують жінки від чоловіків, які є переносниками інфекції, але на них ці віруси ніяк не впливають.

Для трансформації ерозії шийки матки на рак за наявності ВПЛ 16, 18 типів необхідно близько 5–7 років.

Ось чому найбільше ризикують пацієнтки з ерозією, які 3–5 років не звертаються до акушерів-гінекологів та не роблять цитологічного дослідження шийки матки. Якщо жінка за сучасними європейськими стандартами раз на два роки проходить обстеження у гінеколога, проводить рідинну цитологію та аналіз на вірус папіломи людини 16, 18 типів, то вона не має шансів захворіти на рак шийки матки.

Що потрібно знати про онкоскринінг?

Лікування та профілактика

– Перше, що я роблю, коли до мене приходить жінка з ерозією шийки матки, – призначаю дослідження: рідинну цитологію чи пап-тест, – розповідає Сергій Бакшеєв. – Для цього аналізу спеціальною щіточкою збирається матеріал із цервікального каналу та зовнішньої поверхні шийки матки, а потім аналізується у лабораторії на характер ерозії та наявність дисплазії. Далі я призначаю пацієнтці дослідження вірус папіломи людини. Якщо результат негативний, цитологія та виділення в нормі, пропоную вакцинацію від вірусу папіломи людини: щеплення на такому сприятливому тлі дозволить закрити питання з раком шийки матки на все життя. Якщо тест на ВПЛ 16 або 18 позитивний, але цитологія та шийка матки в нормі, призначаю повторення аналізу на ВПЛ через рік. В умовах негативного результату через рік знову рекомендую вакцинацію, якщо ерозія прогресує, прибираю уражену ділянку одним із сучасних хірургічних методів і знову спрямовую на вакцинацію.

Вакцинація від ВПЛ вважається найпрогресивнішою стратегією. Сучасний світ безкоштовно вакцинує дівчаток 9-12 років (до початку статевого життя) від вірусу папіломи людини, а також юнаків та чоловіків як носіїв вірусів.

В Україні також діє державна програма вакцинації дівчаток, але щеплення хлопчикам та чоловікам поки що не популярні. Усі вакцини, які сьогодні існують, однаково ефективні проти раку шийки матки.

Єдина вакцина, яка в Україні офіційно зареєстрована, містить фрагменти вірусів ВПЛ 16 та 18 типів.

Сьогодні розроблені і вакцини широкого спектру для захисту від раку шийки матки, наприклад, чотиривалентна вакцина (від ВПЛ 6, 11, 16, 18 типів) та найбільш комплексна – дев’ятивалентна вакцина. Крім захисту від раку шийки матки, ці вакцини захищають від папілом, шкірних наростей, вагінальних кондилом.

– Тактика ведення ерозії шийки матки може бути різною, – пояснює Сергій Бакшеєв, – головне – пам’ятати про три речі. Перше: коли вам кажуть терміново тікати лікуватися – не поспішайте, отримайте другу думку альтернативного фахівця (іноді з ерозією шийки матки не завадять і дві, і три консультації незалежних експертів).

Друге: в Україні сьогодні є доступ до всіх сучасних світових методів обстеження, лікування, профілактики захворювань шийки матки, тож їхати за кордон немає сенсу. І третє: якщо ви ще не вакцинувалися, пам’ятайте, що щеплення від раку шийки матки – це загальносвітова стратегія, яка особливо показана за наявності ерозії шийки матки.

Scroll to Top