Кого рятувати першим? Все, що потрібно знати про медичне сортування

Сортування потерпілих застосовується для того, щоб своєчасно та ефективно надати медичну допомогу максимально можливій кількості потерпілих.

Існує доволі проста та легка в опануванні система первинного медичного сортування, що не потребує медичної кваліфікації та обладнання. Це Simple Triage And Rapid Treatment (START або S.T.A.R.T.) – система, розроблена в США у 1983 році для реагування на землетруси і природні катаклізми. З часом START виправдала себе при терористичних актах та бойових діях.

START – це просте та ефективне розподілення усіх потерпілих на чотири групи пріоритету надання допомоги за наступними характеристиками:

Перший пріоритет, «Червона група» – потерпілі в критичному стані, із тяжкими ушкодженнями. Вони потребують невідкладної допомоги та мають бути доправлені в медичний заклад протягом 60 хвилин. До цієї групи зараховують потерпілих з гострими порушеннями прохідності дихальних шляхів, напруженим пневмотораксом, критичними кровотечами, ушкодженнями торсу, шиї та тазу, ризиком розвитку шокових станів, ампутаціями, ризиком втрати кінцівок чи очей. Представники цієї категорії евакуюються в медичний заклад у першу чергу.

Другий пріоритет, «Жовта група» – потерпілі з серйозними ушкодженнями, що не несуть прямої загрози життю, кінцівкам і зору. Стан таких потерпілих рідко погіршується протягом кількох годин. До цієї групи входять потерпілі з проникаючими і тупими травмами без розвитку шокових станів, переломами, помірними кровотечами, пошкодженнями обличчя без порушення прохідності дихальних шляхів. Транспортування представників цієї категорії в медичний заклад може бути відкладене.

Третій пріоритет, «Зелена група» – потерпілі з незначними ушкодженнями і порушеннями, погіршення стану яких малоймовірне протягом кількох днів. Тут потерпілі з переломами малих кісток, забоями, вивихами, саднами і подряпинами, мінімальними опіками. Потерпілі із цієї категорії можуть вдатися до само- та взаємодопомоги, яка не потребує медичної кваліфікації.

Четвертий пріоритет, «Чорна група» – загиблі та потерпілі з ушкодженнями, що не сумісні з життям. Допомога таким потерпілим не надається через брак ресурсів, або має переважно знеболювальний та пом’якшувальний характер. Їм увага приділяється в останню чергу.

Які показники брати до уваги, аби сортувати потерпілих?

Варто дотримуватися алгоритму, що зображений малюнку.

Ці маніпуляції і перевірки не потребують жодних сторонніх предметів. Час проведення всіх перевірок та визначення групи, до якої зарахувати потерпілого.

Використані фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

Прокрутить вверх