Не в стресі справа: вчені пояснили, чому з’являється сивина

shutterstock_730980184

Чому з’являється сивина?

Вирішальним фактором у появі сивини є епідермічний окисний стрес. Через брак ферменту каталази меланоцити втрачають здатність розкладати перекис водню. Нагромаджуючись у волосяних фолікулах, Н2О2 у свою чергу руйнує тирозиназу, що відповідає за синтез меланіну. Крім того, пошкоджуються й інші білки, зокрема ті, що регулюють передачу меланіну з меланоцитів до кератиноцитів, а також захищають їх від запрограмованої загибелі – апоптозу. У результаті існуючі меланоцити поступово вмирають, а запас стовбурових клітин, у тому числі утворюються нові, закінчується. Змінюється і структура волосся. Його серцевина стає менш щільною, у ній утворюються порожнечі та бульбашки повітря. Вони переломлюють і розсіюють світло через що сиве волосся і здається білим.

Вирішальний фактор

Всупереч поширеній думці, що приписує провідну роль у появі сивого волосся, способу життя, стресів і нервових потрясінь, виною всьому, як правило, виявляється генетика. Вчені з онкологічного інституту Дани Фебер (Великобританія) провели дослідження, у якому взяло участь 200 пар сестер-близнючок віком від 59 до 81 року. Експериментаторам не вдалося встановити статистично значущу залежність сивини від шкідливих звичок, харчування або хронічних хвороб. Вирішальну роль завжди грала генетична схильність – близнюки починали сивіти одночасно і з однаковою інтенсивністю. Єдиним зовнішнім фактором, що посилює спадковість, виявилася надмірна пристрасть жінок до хімічної завивки та фарбування волосся.

Ще далі у дослідженні цього питання просунулися американські вчені. Вони встановили прямий зв’язок між сивиною, яка з’являється у зрілому віці, і відмінним станом здоров’я. На їхню думку, знебарвлення волосся свідчить про велику кількість антиоксиданту глутатіону, який гальмує окислювальні процеси та перешкоджає старінню організму.

Нові розробки

Однак для мільйонів жінок і тисяч чоловіків, які змушені постійно маскувати сивину за допомогою фарбування волосся, цей аргумент учених навряд чи прозвучить заспокійливо. Вони чекають від дослідників винаходу радикальних рішень, які дозволять раз і назавжди позбавитися сивого волосся, і, схоже, вже в найближчому майбутньому їх мрії можуть стати реальністю.

Вже в 2015 році на ринку з’являться таблетки від сивини, розроблені відомою косметичною компанією. Цей препарат, що став результатом 10-річної науково-дослідної роботи, містить лише натуральні та безпечні інгредієнти: екстракти лікарських рослин та фруктів. Вони підвищують активність каталази, яка розчиняє перекис водню і тим самим блокує знебарвлення волосся. За словами представників компанії, вживання всього однієї таблетки на день дозволить зберегти природний колір волосся, стимулюватиме зростання і сприятиме його здоров’ю. Однак, щоб досягти цих результатів, прийом препарату краще починати ще до появи першої сивини.

Ще одна подібна розробка – крем від сивини зовсім недавно була анонсована міжнародною командою вчених із Великобританії, Німеччини та Нідерландів. До його складу входить модифікована псевдокаталаза під назвою PC-KUS, а очевидною перевагою є місцева дія. За словами творців крему, його потрібно наносити невеликими дозами на поверхню голови, після чого під дією сонячного проміння рівень перекису водню у волосяних фолікулах суттєво знизиться.

Втім, якщо таблетки і крем можуть лише запобігти появі сивини при регулярному використанні, дослідження американських учених з Медичного центру Лангона при університеті Нью-Йорка здатні позбавити її раз і назавжди. Їм вдалося встановити, що за появу сивини відповідає брак меланоцитових стовбурових клітин сигнального білка Wnt, який координує пігментацію. Вчені дійшли висновку, що відновлення рівня цього протеїну дозволить не лише зберегти, а й відновити втрачений колір волосся. Свої висновки вони вже успішно підтвердили у лабораторних дослідах на мишах та заявили про готовність випробувати нову технологію на добровольцях.

Прокрутить вверх