Особливі умови роботи
Міністерством охорони здоров’я України ще 13 березня 2020 року було ухвалено Наказ №663 «Про оптимізацію заходів щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків COVID-19», яким затверджено стандарти медичної та фармацевтичної допомоги.
Однак, 28 березня 2020 року Міністерством охорони здоров’я зазначені стандарти були скасовані Наказом № 722 «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)» і затверджені наступні: стандарт екстреної медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)» та стандарти медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)».
Нові стандарти більш стосуються організації роботи медичних закладів та лікарів. Організація роботи аптечного закладу під час епідемії коронавірусу значно не була змінена, а отже, можна користуватись загальними вимогами.
Наразі кожен аптечний заклад має переглянути та посилити порядок виконання санітарно-епідеміологічних заходів, які допоможуть зберегти здоров’я працівників. Так, потрібно організувати особливі умови робочого процесу для забезпечення захисту фармацевтів при контакті з особами, які можуть бути інфіковані COVID-19, та розробити план дій у надзвичайній ситуації, а саме за наявності перших проявів симптомів респіраторних захворювань у співробітників, зокрема:
- порядок застосування засобів індивідуального захисту;
- інформування щодо методів дезінфекції приміщень аптечних закладів;
- здійснення моніторингу стану здоров’я співробітників;
- здійснення контролю за медичними відходами.
Варто нагадати, що саме суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити санітарно-гігієнічні умови для роботи персоналу аптечних закладів та їхніх структурних підрозділів згідно з чинним законодавством. Відповідальність за невиконання вимог покладається на керівників таких суб’єктів.
Вимоги до одягу та гігієни
Згідно з постановою Кабміну України від 30.11.2016 №929 (далі –ліцензійні умови), кожне робоче місце в аптеці має бути обладнане пристроями для захисту працівників від прямої крапельної інфекції.
Працівники аптек повинні мати медичні книжки, а щойно прийняті нові співробітники – пройти медичний огляд. Правильна організація роботи фармацевтів залежить від належно укомплектованого штату та створених необхідних умов праці у часи роботи з додатковим навантаженням.
Час та режим роботи аптечного закладу може змінюватись суб’єктом господарювання самостійно (окрім державних та комунальних аптек), але з дотриманням вимог трудового законодавства. Такі зміни у робочому процесі ліцензіату необхідно закріпити відповідним наказом по підприємству.
Найефективнішими для населення профілактичними заходами, які можуть використовуватись і працівниками аптек, є:
- часта обробка рук спиртовмісним антисептиком, якщо руки візуально не забруднені, або з милом і водою, якщо руки брудні;
- уникання торкання очей, носа та рота;
- респіраторна гігієна та етикет кашлю (кашель або чхання в зігнутий лікоть або хустинку з її утилізацією в подальшому);
- носіння медичної маски;
- підтримання соціальної дистанції щонайменше 1,5 м від осіб з респіраторними симптомами.
Використання засобів індивідуального захисту має базуватися на оцінці ризику, який існує, та особливостей шляхів можливого інфікування (наприклад, контактний, краплинний). Враховуючи збільшений потік відвідувачів аптек, фармацевтам доцільно працювати у рука вичках та медичних масках. Співробітники аптек мають бути забезпечені технологічним одягом і взуттям.
Працівники, у яких виявлені інфекційні хвороби, повинні пройти відповідне лікування або санацію. Допуск цих осіб до роботи проводиться тільки за наявності довідки лікувально-профілактичного закладу про одужання. Суб’єкт господарювання додатково може встановити порядок проведення скринінгу температури тіла своїх співробітників в аптеках.
Згідно з інструкцією із санітарно-протиепідемічного режиму аптечних закладів, персонал повинен зберігати власний верхній одяг та взуття окремо від технологічного одягу і спеціального взуття у визначеному місці (шафа тощо).
Неодмінно до початку і в процесі роботи потрібно проводити дезінфекцію рук, перед відвідуванням туалету знімати технологічний одяг, а після – ретельно мити і дезінфікувати руки. Забороняється виходити за межі аптечного закладу в технологічному одязі та спеціальному взутті.
Санітарні норми та правила
Детальний опис вимог забезпечення належного санітарного стану аптек, прибирання приміщень та догляду за устаткуванням визначений ліцензійними умовами та інструкцією із санітарно-протиепідемічного режиму аптечних закладів, затвердженою Наказом МОЗ від 15.05.2006 №275.
Пам’ятайте про необхідність періодично провітрювати приміщення аптеки, робити технічні перерви, а також про заходи, які можуть зменшити одночасне скупчення великої кількості людей в торговому залі.
Прибирати та дезінфікувати приміщення й устаткування аптечного закладу потрібно відповідно до письмових інструкцій, затверджених ліцензіатом. Зокрема, це має бути вологе прибирання із застосуванням мийних і дезінфекційних засобів. Сухе прибирання категорично забороняється. Підлогу миють щонайменше один раз на зміну, а стіни та двері – не рідше одного разу на тиждень із застосуванням дезінфекційних засобів. Стеля у виробничих приміщеннях підлягає очищенню від пилу вологим способом щонайменше раз на місяць.
Враховуючи ситуацію, що склалася, аптечному закладу доцільно було б посилити заходи з прибирання аптеки, а також дезінфекції приладів та місць, які підлягають частому торканню відвідувачами (вхідні двері, прилавки, місця відпуску лікарських засобів тощо).
Для прибирання різних приміщень (виробничих, вбиралень, службово-побутових, додаткових, зали для обслуговування населення) слід виділити окремий інвентар та відповідно промаркувати його. Зберігати інвентар потрібно у спеціально визначених місцях (кімнаті, шафі) окремо за призначенням. Інвентар для прибирання вбиральні зберігається окремо.
Приміщення та устаткування для персоналу аптеки мають забезпечувати утримання та зберігання особистого та технологічного одягу відповідно до вимог санітарно-протиепідемічного режиму, а також можливість вживання їжі та відпочинку (мають бути холодильник, шафи для одягу, інші меблі).
Варто зазначити, що прийнятий Верховною Радою України Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», передбачає адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями у розмірі штрафу для громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, для посадових осіб – у розмірі від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Однак дотримання санітарних норм та правил наразі важливо виконати не на папері для органів контролю, а для збереження власного здоров’я та здоров’я людей
довкола.
Использованы фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE