Президент України підписав закон про інтернет-торгівлю ліками

12 жовтня президент України підписав Закон № 904-IX, якій легалізує онлайн-торгівлю лікарськими засобами та встановлює правила її проведення. Що зміниться для фахівців фармгалузі після того, як закон набере чинності? Розбираємося разом з експертами.

Закон набере чинності з наступного дня після публікації у офіційних ЗМІ, а вступить у дію через три місяці після набрання чинності.

Як коментує закон голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховної Ради Михайло Радуцкий, формально в країні довгий час діяла заборона на продаж медикаментів через інтернет, однак, будемо відвертими, її мало хто дотримувався.

«Придбання фармацевтичних препаратів через інтернет ставало все більш популярним. 23 березня Кабмін зняв формальну заборону на інтернет-торгівлю на час пандемії. І сьогодні сотні сайтів пропонують нам замовити медичні товари та препарати.

Доставити їх можуть поштою або з кур’єром у випадку, якщо препарати не є рецептурними та не потребують особливих умов зберігання. Якщо ви обираєте препарат на сайті аптечної мережи, то це дає певну гарантію, що ви не отримаєте зіпсований лікарський засіб або підробку.

Але є доволі розкручені інтернет-майданчики, які не є аптеками, а посередниками і знаходять для вас товар за найнижчою ціною. Вони шукають його в аптеках, у виробників, дистриб’юторів та ще невідомо де. В цьому випадку ризик отримати неякісний товар значно більший: ви не розумієте, де і як зберігався препарат, чи справжній він чи підробка. Контролювати діяльність інтернет-майданчиків, які не прив’язані до конкретної аптеки, майже неможливо. Адже вони можуть не мати фізичної адреси. Спитати практично немає у кого. Тому ми чітко встановили, що легально займатись онлайн-продажом медикаментів мають право лише аптеки, які отримують відповідну ліцензію. Лише таким чином ми можемо захистити споживача.

Зазначу, що за три місяці Кабмін має розробити нормативно-правову базу для реалізації закону. А Держлікслужба – створити перелік суб’єктів господарювання, які мають право на продаж ліків онлайн. Я далекий від думки, що інтернет-торгівля медичними препаратами одразу стане легальною. Але головне, що споживач буде розуміти, у кого він збирається замовити ліки – чи це сайт з державною ліцензією, чи створений незрозуміло ким майданчик, за який держава не несе жодної відповідальності», коментує Радуцький.

Але є й мінуси для працівників аптек

За словами Михайла Радуцького, даний закон дасть змогу власникам аптечних мереж не витрачати кошти на оренду приміщення та зарплату фармацевту. Також власнику аптечної мережі не потрібно адаптувати законодавство до норм ЄС у сфері дистанційної торгівлі лікарськими засобами, що має суттєво здешевити медпрепарати.

Що в законі?

Згідно інформації з пояснювальної записки до проекту Закону України про внесення змін до статті 19 Закону України  «Про лікарські засоби» щодо здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами, реалізація запропонованих норм забезпечить:

  • покращення можливості доступу до лікарських засобів для кінцевого споживача;
  • належне ліцензування дистанційної торгівлі ліками для аптечних закладів, за умови виконання вимог до зберігання, відпуску та транспортування.
  • дієвість механізму нагляду та контролю у сфері дистанційного обігу лікарських засобів і відповідальності осіб за порушення законодавства у цій сфері, виходячи із необхідності забезпечення прав споживачів.

Як пояснили «Містеру Блістеру» у Комітеті з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховної Ради, торгівля лікарськими засобами здійснюється суб’єктами господарювання на підставі ліцензії, яка видається в порядку, встановленому законодавством.

— Аптека, чи мережа, яка має ліцензію може здійснювати роздрібну інтернет-торгівлю лікарськими засобами, а також здійснювати доставку лікарських засобів кінцевому споживачу, — коментують у Комітеті з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховної Ради.

Але за виконання наступних умов:  

  • інформація про право суб’єкта господарювання має міститися у Ліцензійному реєстрі з виробництва лікарських засобів (в умовах аптеки), оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами органу ліцензування;
  • аптека чи мережа має бути внесена до Переліку суб’єктів господарювання, що мають право на здійснення інтернет-торгівлі, який ведеться та розміщується на офіційному веб-сайті органу ліцензування.
  • Обов’язкове зазначення відомостей на сайті: назва суб’єкта господарювання; адреса місцезнаходження та місця провадження діяльності (із зазначенням аптечних закладів, з яких здійснюється доставка лікарського засобу), дата початку діяльності з електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами; адреса веб-сайту, що використовується для цих цілей; електронна медична інформаційна система, що використовуються для цих цілей.
  • веб-сайт повинен містити: контактні дані, логотип із гіперпосиланням, що відображається на кожній сторінці веб-сайту та переводить на сторінку Переліку суб’єктів господарювання, що мають право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

Має бути власна служба доставки, обладнання та устаткування, що забезпечують дотримання умов зберігання лікарських засобів під час їх доставки. Також може бути залучення операторів поштового зв’язку.

Окрім того, здійснення доставки лікарського засобу може бути виключно з аптечних закладів, внесених до Переліку суб’єктів господарювання.

Що забороняється?

Забороняється електронна роздрібна торгівля та доставка кінцевому споживачу:

  • лікарських засобів, реалізація яких громадянам здійснюється за рецептами лікарів;
  • лікарських засобів, обіг яких відповідно до закону здійснюється за наявності ліцензії на провадження діяльність з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
  • сильнодіючих, отруйних, радіоактивних та імунобіологічних лікарських засобів.

— Аптека чи мережа  зобов’язана забезпечувати конфіденційність персональних даних споживачів згідно з вимогами законодавства, — розповідають у Комітеті з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховної Ради.

Відповідальність за якість ліків несе аптека чи мережа, яка ліки продала та доставила. Суб’єкти господарювання несуть адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення встановлених вимог доставки лікарських засобів відповідно до законодавства.

Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через три місяці з дня набрання чинності цим Законом. Наразі Закон направлено на підпис Президенту.

З повним текстом закону можна ознайомитися за посиланням.

Читайте також: Алла Мироненко: “Одновременно заболеть гриппом и COVID-19 нельзя”

Использованы фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

Прокрутить вверх