Стрес та надлишковий кортизол: небезпека, допомога, наслідки та лікування

Our nerves-min

Суб’єктивно, об’єктивно, непостійно

Наші переживання не завжди відповідають фізичному стану. Людина може відчувати сильний та тривалий стрес, не маючи його об’єктивних проявів на тілесному рівні. Ймовірно, і зворотне: системи стресу організму можуть бути дуже активними, навіть якщо людина його не відчуває.

Об’єктивним показником стресу є кортизол – стероїдний гормон, який виробляється наднирниками з холестерину. Його секреція контролюється адренокортикотропним гормоном, який, своєю чергою, виробляється гіпофізом.

За допомогою аналізу крові можна виміряти миттєве значення кортизолу, його вміст також можна встановити у слині, сечі та поті. Однак оскільки рівень цього гормону залежить від циркадних ритмів і постійно змінюється, вловити різницю між гострим та хронічним стресом непросто.

Невловимий кортизол

У стресової ситуації кортизол починає вироблятися особливо активно. Він «приписує» організму спрямовувати додаткову енергію в мозок, м’язи та серце, регулюючи обмін речовин, рівень цукру в крові та артеріальний тиск, впливаючи на імунну систему та серцево-судинні функції. Іншими словами, при короткочасному стресі кортизол допомагає організму, але якщо стан стає хронічним, його виробляється дуже багато, що серйозно шкодить здоров’ю.

Дослідницька група з Університету Лінчепінга у Швеції показала, що пацієнти, які перенесли серцевий напад, мали більш високий рівень кортизолу протягом місяця, що передував цій події. Щоб дійти такого висновку, вчені знайшли спосіб вимірювати рівні гормону у зворотному відліку часу, подібно до річних кілець на зрізі дерева, – використовували зразки волосся довжиною від 1 до 3 см, що відповідає 1–3 місяцям їх зростання. Ця нова технологія дозволила об’єктивно показати рівень стресу кілька місяців до серцевого нападу.

Ще одне недавнє дослідження показало зв’язок між тривалим стресом та безпліддям у жінок. Примітно, що сам собою кортизол, рівень якого підвищується при стресі, не надає негативного впливу на репродуктивну систему. Однак він активує популяцію нервових клітин біля основи мозку, що призводить до придушення вироблення репродуктивних гормонів. Щоб це з’ясувати, група вчених із Центру нейроендокринології Університету Отаго (Нова Зеландія) використовувала сучасні трансгенні методи, що дозволяють контролювати активність вибраних груп нейронів, збільшувати або зменшувати їхню активність, а потім відстежувати результати.

В режимі реального часу

Тривалий стрес — дуже поширена проблема, але аналізи рівня кортизолу у волоссі у зворотному відліку часу і особливо трансгенні методи сьогодні доступні тільки в спеціалізованих лабораторіях. Щоб допомогти людям стежити за рівнем цього гормону в крові, команда інженерів з Лабораторії наноелектронних пристроїв EPFL (Nanolab) розробила розумний пластир із мініатюрним датчиком, який здійснює безперервний моніторинг кортизолу протягом доби. За допомогою цього пристрою протягом циркадного циклу можна збирати дані про деякі захворювання, пов’язані зі стресом. Наприклад, воно допоможе лікарям об’єктивно оцінити, чи страждає пацієнт від депресії чи емоційного вигоряння, і наскільки ефективно його лікування. Більше того, лікарі отримуватимуть цю інформацію у режимі реального часу, що стане важливим кроком уперед у розумінні цих хвороб.

Тривалий надлишок кортизолу в організмі призводить до ожиріння, серцево-судинних захворювань, депресії, емоційного вигоряння.

Прокрутить вверх