Як зберегти шкіру молодою після сорока: лайфхаки від лікарів-дерматологів

Те, як виглядає і почувається жінка у 40–50 років, часто залежить від балансу гормонів у її тілі. І шкіра, мабуть, – один із найяскравіших індикаторів цих коливань

Не як довго, а наскільки добре

Головний винуватець змін жіночої зовнішності після 40-45 років зовсім не сила гравітації, яка все тягне вниз (у тому числі й тканини обличчя), а згасання роботи фолікулярного апарату яєчників.

У 35–50 років виробництво статевих гормонів естрогенів у них знижується на 35%, прогестерону на всі 75%. А оскільки рецептори до естрогенів є практично у всіх органах – у мозку, судинах, шкірі, волоссі, нігтях, від гормонального дефіциту зрештою страждають усі системи. Дратівливість, плаксивість, депресії цілком можуть бути результатом естрогенового недоліку в головному мозку, а серцеві проблеми – відлунням нестачі естрогенів у судинах.

Не секрет, що жіноча краса з балансом статевих гормонів пов’язана безпосередньо. Чим менше естрогенів виробляють яєчники, тим гірше виробництво колагену, стан слизових, підшкірної клітковини. Отже, зморшки, сухість шкіри, випадання волосся, ламкість нігтів, втрата блиску в очах – прямі наслідки дефіциту цих гормонів. І тут виникає когнітивний дисонанс між зовнішніми змінами та внутрішнім станом, коли почуваєшся на 25, але відображення у дзеркалі це не підтверджує.

Ситуацію підігріває зміна стандартів сприйняття віку у суспільстві, адже сьогодні 45–50 – час розквіту, другої молодості, чергової освіти та нових можливостей. А тут депресія та зморшки!

Результати останніх соціальних опитувань у Європі говорять про те, що питання якості життя люди ставлять навіть вище за питання її порятунку.

Філософія «Not how long, but how well» («Не як довго, а наскільки добре») — стає все більш популярною.

І до дерматологів, йдуть саме за цим «добре» – підвищення якості життя.

Поповнення естрогенів

Жінкам, які переступили 45-річний рубіж, лікарі рекомендують передусім прислухатися до свого внутрішнього стану: запитати себе, чи цікаво мені жити, чи змінилося останнім часом моє ставлення до життя?

Якщо нічого не тішить, все дратує – це перші «маячки» естрогенного дефіциту. Варто відвідати гінеколога, зробити мамографію, вивчити питання гормонально-замісної терапії та поповнення естрогенного дефіциту, оскільки без правильного ведення жінки гінекологом у цьому віці навіть найпрогресивніші anti-age процедури можуть не давати очікуваного результату.

Сьогодні на хвилі популярності – фітогормони: гормональні пластирі та біодобавки з екстрактами соєвих бобів, дикого мексиканського ямсу, кореня кропиви. Ними можна обмежитися, якщо пременопауза і, власне, менопауза протікають легко та непомітно. Вони, дійсно, здатні надавати м’яку гормоноподібну дію. Але реально покрити недолік естрогенів та зняти неприємні прояви «перехідного віку» можуть лише синтетичні естрогени.

На жаль, у нас до замісної гормональної терапії, як і раніше, ставляться з недовірою. В Україні її проходять приблизно 2% жінок, хоча реально потребують 50%!

Для порівняння: у Данії, Швеції, Німеччині метод практикують до 40%. Адже крім депресії та зморшок на обличчі дефіцит естрогенів провокує стрибки тиску, розвиток остеопорозу. Вчасно призначена терапія відразу налагоджує життя: настрій покращується, нормалізується сон, припиняється серцебиття, зникають припливи, запаморочення, і шкіра з вдячністю реагує на постачання естрогенів, що ззовні бракують.

Меню та рух

Вирішальне значення у віці естрогенного дефіциту має спосіб життя. Важливо уважно стежити за тим, що ви кладете на свою тарілку (кількість котлет у ній після 45 повинне стрімко зменшуватися).

Продукти, що містять доданий цукор та перероблені вуглеводи (м’ясні напівфабрикати, білий хліб, картопля фрі, соки з пакетів, солодкі газовані напої, крекери та ін.) різко підвищують рівень глюкози в крові.

Шкірі від цього мало користі, адже у відповідь на стрибки цукру організм починає виробництво age-речовин – продуктів з’єднання білків та жирів з вуглеводами, які руйнують колаген, сприяють утворенню зморшок та провисанню шкіри.

Тарілка молодості завжди наполовину заповнена фруктами та овочами: клітковина гальмує стрибки глюкози в крові. Про достатню кількість води знають усі. Немає сенсу ґвалтувати себе у цьому плані, але чистої води, зеленого чаю та напоїв без цукру потрібно випивати з розрахунку 30 мл на один кілограм ваги щодня.

З алкоголем ситуація подвійна. З одного боку, італійські вчені наполягають на профілактиці клімактерического синдрому за допомогою двох «дринків» на день, а саме – 200 г червоного сухого вина щодобово. Якісне червоне вино та пиво містять багато фітоестрогенів, тому чудово впливають на серцево-судинну, жіночу статеву систему, а отже, і на шкіру.

Схожий антиоксидантний ефект мають 50 г хорошого коньяку. Але, з іншого боку, якщо з аперитивом переборщити – цілющий нектар може перетворитися на згубну отруту.

Принципово рух: 150 хвилин аеробної активності на тиждень підвищують вироблення колагену та еластину і в 30, і в 50 років.

А ще для збереження молодості шкіри варто менше скручуватися над планшетами та смартфонами. Всі знають, що шия першою видає жіночий вік, а все тому, що постійно піддається розтягуванню і скручування і в певний момент втрачає тонус. Найважче навантаження для шкіри шиї – статичні стиск та деформація протягом декількох хвилин. Саме з цим пов’язаний феномен «tech neck» — «техношиї», коли зморшки виникають у зв’язку з постійним використанням різних девайсів.

На відміну від комп’ютера, який зазвичай стоїть на столі, телефон і планшет ми тримаємо в руках, нахиливши голову під кутом 30 градусів. І в цій незручній позі можемо залишатись досить довго. Проходить час і на шиї передчасно з’являються глибокі складки. Профілактика «техношиї» – контроль постави та постійна зміна пози, якщо ви читаєте текст зі смартфона. Хороша ідея – періодично виконувати вправи для м’язів шиї.

Ревізія у косметичці

Старіння багато в чому пов’язане з порушеннями кровообігу в мікросудинах шкіри, коли цукри, уламки білків, токсини замість того, щоб виводитися з кровотоком, затримуються навколо клітин.

Після 45 дуже важливо відновити та підтримувати здоровий кровообіг, від цього безпосередньо залежить робота фібробластів, а значить – виробництво колагену, еластину, гіалуронової кислоти.

Важливий союзник мікроциркуляції – ніацинамід – водорозчинний вітамін В3, активний компонент косметичних засобів нового покоління. Флеш-засоби з ніацинамідом розширюють судини, роблять їх еластичнішими, надають шкірі легкого рожевого відтінку. Доречно включити їх у щоденний догляд після сорока.

З професійних процедур добре працюють у цьому напрямку старі добрі мікроструми, LPG, масаж.

З косметикою ні до 40, ні після взагалі не варто переборщувати. Для щоденного догляду цілком достатньо якісного засобу для очищення шкіри (добре, якщо це буде мікробіом-friendly засіб з пробіотиками та пребіотиками), денного та нічного кремів за типом шкіри, можна додати раз на тиждень зволожуючі тканинні маски.

І ще важливо: мінімум перебування на сонці, максимум руху. Випромінюйте спокій і частіше посміхайтеся – ця перевірена anti-age тактика ще ніколи не підводила.

Прокрутить вверх