Відчуваєте слабкість і нудоту після їжі? Основні причини та рішення

Блістери з капсулами
У багатьох людей після їди виникає нездужання з неприємними симптомами – слабкістю, нудотою. Ми розглянемо найпоширеніші причини цього стану, зокрема демпінг-синдром, та дамо експертні поради щодо покращення самопочуття.
Author Avatar
Блістери з капсулами

Можливі причини

Декілька факторів можуть спричиняти відчуття слабкості та нудоти після їди:

  1. Низький рівень цукру в крові (гіпоглікемія). Якщо ваш організм виробляє занадто багато інсуліну після їди, рівень цукру в крові може швидко впасти, що зумовлює такі симптоми, як слабкість, запаморочення та нудота.
  2. Харчова непереносимість чи алергія. Вживання продуктів, які ваш організм не може правильно перетравити або на які виникає неправильна імунна реакція, може призвести до нудоти, здуття живота та занепаду сил.
  3. Шлунково-кишкові розлади. Синдром подразненого кишечника (СРК), запальні захворювання кишечника та целіакія можуть спричинити цілу низку неприємних симптомів, включно з нудотою та слабкістю після їди.
  4. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). Коли кислота зі шлунка потрапляє в стравохід, це може спричинити печію, нудоту та відчуття переповнення або здуття живота.
  5. Занадто швидкий прийом їжі або переїдання. Вживання великих порцій або квапливість за столом може призвести до нетравлення шлунка, здуття живота та нудоти.

Коли слід звернутися до лікаря

Якщо дискомфорт після їди виникає зрідка, немає приводу хвилюватися, але постійні або важкі симптоми можуть вказувати на наявність проблеми зі здоров’ям. Проконсультуйтеся з лікарем, якщо вас турбують:

  • Часті напади слабкості чи нудоти після їди
  • Симптоми, що заважають повсякденній діяльності
  • Ненавмисне схуднення
  • Кров у випорожненнях
  • Сильний біль у животі

Лікар проведе обстеження, щоб виявити причину ваших симптомів та порекомендувати відповідне лікування.

Акцент на симптоми: дієта та зміни способу життя

Прості зміни у звичках харчування можуть полегшити слабкість та нудоту після їжі:

  1. Їжте менше та частіше. Замість трьох прийомів їжі протягом дня їх має бути п’ять чи шість зі зменшеними порціями, щоб не перевантажувати систему травлення.
  2. Ретельно пережовуйте. Їжте не поспішаючи, це допоможе травленню і запобігатиме таким симптомам, як здуття живота і нудота.
  3. Визначте продукти-тригери та уникайте їх. Ведіть харчовий щоденник, щоб виявити конкретні продукти або інгредієнти, які посилюють симптоми, наприклад молочні продукти, глютен або продукти з високим вмістом жиру.
  4. Підтримуйте гідробаланс. Пийте багато води між їдою, щоб допомагати травленню і уникати зневоднення, яке може спровокувати слабкість і запаморочення.
  5. Справляйтеся зі стресом. Тривожність, негативні емоції можуть посилити проблеми із травленням, тому практикуйте методи релаксації, наприклад глибоке дихання, медитацію або йогу, щоб покращити загальне самопочуття.

Роль пробіотиків і травних ферментів

Полегшити симптоми можуть пробіотики або травні ферменти.

  • Пробіотики. Ці корисні бактерії допоможуть відновити в кишечнику баланс мікробіома, який відіграє важливу роль у травленні та засвоєнні поживних речовин. До продуктів, багатих на пробіотики, належать йогурт, кефір, квашена капуста і кімчі, також можна приймати дієтичні добавки з пробіотиками.
  • Травні ферменти. Якщо ваш організм важко сприймає деякі продукти, то дієтичні добавки з травними ферментами можуть поліпшити травлення і зменшити здуття живота і нудоту.

Однак перед початком прийому добавок обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

Ще одна причина неприємних відчуттів – демпінг-синдром

Як бачите, існує безліч причин, через які людина може відчувати нудоту та слабкість після їди. Якщо стан не покращується при зміні раціону, винуватцем може бути демпінг-синдром .

Що таке демпінг-синдром?

У здорових людей їжа переміщається зі шлунка до кишечника протягом кількох годин. Однак при демпінг-синдромі (від англійського слова «dumping») недостатньо перетравлена їжа надто швидко надходить (“викидається”) зі шлунка в перший відділ тонкого кишечника – дванадцятипалу кишку. Концентрований хімус (напіврідкий вміст шлунка) спричиняє хімічне, фізичне та осмотичне подразнення слизової оболонки дванадцятипалої кишки, що, своєю чергою, призводить до різкого збільшення кровотоку в тонкому кишечнику. Цей процес супроводжується зниженням кровопостачання головного мозку, нижніх та верхніх кінцівок, а також гіповолемією, тобто зменшенням загального обсягу крові, яка циркулює в організмі.

Ознаки раннього демпінг-синдрому

  • Напади загальної слабкості після їди
  • Відчуття здуття та розпирання в епігастральній зоні
  • Запаморочення
  • Тахікардія
  • Ядуха
  • Пітливість
  • Шум у вухах
  • Тремтіння в кінцівках
  • Погіршення зору

Іноді ці симптоми досягають такої інтенсивності, що людина просто змушена лежати, щоб не впасти і не знепритомніти. Деякі відчувають болісні спазми, страждають від нудоти або блювання, а також від діареї.

Чинники ризику раннього демпінг-синдрому

Ранній демпінг-синдром найчастіше виникає як ускладнення після хірургічних втручань, таких як резекція шлунка, езофагектомія (видалення частини стравоходу), операція шлункового шунтування. Він спостерігається приблизно у 15-30% прооперованих пацієнтів і часто проявляється не відразу, а через кілька років після хірургічного втручання.

Демпінг-синдром може бути пов’язаний з анатомічними особливостями пілоричного сфінктера між шлунком і дванадцятипалою кишкою, а також з деякими захворюваннями, що порушують його нормальну функцію. Часто він виникає при функціональній диспепсії, коли через підвищену скорочувальну здатність шлунка його вміст занадто швидко потрапляє в дванадцятипалу кишку.

Вплив на всмоктування поживних речовин

Демпінг-синдром не лише погіршує самопочуття, а й порушує засвоєння різноманітних поживних та біологічно активних речовин. Зокрема, він може спричинити дефіцит вітаміну B12, фолієвої кислоти, заліза (призводить до анемії), кальцію (призводить до остеопорозу). Тому людям, які страждають на цю патологію травлення, призначають вітамінно-мінеральні комплекси.

Пізній демпінг-синдром

Пізній демпінг-синдром має дещо іншу природу. Він також пов’язаний з прискореним просуванням вмісту шлунка, але його пусковий механізм полягає в тому, що у відповідь на надходження в кишечник великої кількості їжі, особливо вуглеводів, підшлункова залоза починає інтенсивно виробляти інсулін – гормон, який допомагає організму засвоювати цукор з їжі.

Підвищення рівня інсуліну призводить до різкого падіння рівня цукру в крові протягом 2-3 годин після їди, зумовлюючи розвиток стану, відомого як постпрандіальна гіпоглікемія. Вона зазвичай супроводжується тими самими симптомами, як і ранній демпінг-синдром: слабкістю, запамороченням, тахікардією, підвищеним потовиділенням. Характерною особливістю цього стану є непереборне відчуття голоду.

Пізній демпінг-синдром зазвичай пов’язаний із цукровим діабетом та рядом інших гормональних порушень, а також із прийомом деяких лікарських препаратів, що стимулюють функцію підшлункової залози. А якщо у пацієнта є ще й функціональна диспепсія, він може відчувати одночасно і ранні, і пізні симптоми захворювання.

Діагностика демпінг-синдрому

Щоб діагностувати демпінг-синдром, лікар повинен спочатку зібрати повний медичний та сімейний анамнез (анатомічні дефекти пілоричного сфінктера часто передаються у спадок), а також провести низку обстежень. Ранню форму можна виявити за допомогою спеціального демпінг-тесту – вимірювання артеріального тиску та частоти серцевих скорочень до та після їди. Якщо він дає позитивний результат, пацієнту може бути призначене рентгенологічне дослідження шлунка з барієвим контрастом або сцинтиграфія для підтвердження діагнозу. Пізній демпінг-синдром виявляють за допомогою тесту на толерантність до глюкози на додаток до інших методів.

Лікування демпінг-синдрому

У більшості випадків прояви демпінг-синдрому можна усунути, змінивши харчування та спосіб життя. Основні правила такі:

  • Не переїдайте, підводьтеся з-за столу, коли ще не зовсім наситилися.
  • Їжте не тричі на день, а п’ять-шість разів невеликими порціями.
  • Не пийте воду під час їди, тому що занадто великий об’єм і вага вмісту шлунка чинитиме сильний тиск на пілоричний сфінктер, прискорюючи перехід хімусу в дванадцятипалу кишку.

Дотримуючись цих рекомендацій та працюючи з лікарем, більшість пацієнтів можуть позбутися неприємних ознак демпінг-синдрому.

Часті запитання

Що спричиняє раптову слабкість після їди?

Несподівана слабкість після їди може бути зумовлена кількома факторами, зокрема швидкими змінами рівня цукру в крові, харчовою непереносимістю або проблемами із травленням, наприклад, демпінг-синдромом. Це також може бути ознакою постпрандіальної гіпотензії, коли після їди падає артеріальний тиск.

Чи є нудота після їди ознакою діабету?

Хоча нудота після їди не є прямим симптомом діабету, вона може бути пов’язана з ним. Люди з діабетом можуть страждати на гастропарез – стан, при якому шлунок занадто довго спорожняється, що призводить до нудоти. Крім того, коливання рівня цукру в крові можуть спричинити нудоту.

Як запобігти запамороченням після їди?

На додаток до згаданих стратегій важливо розуміти можливі причини запаморочення після їжі. Приміром, це може бути постпрандіальна гіпотензія, яка виникає, коли після їди кровотік спрямовується насамперед у травну систему, а кровопостачання мозку тимчасово знижується.

Щоб запобігти цьому, включіть до свого раціону пісні білки – вони допоможуть стабілізувати рівень цукру в крові. Обмежте вживання алкоголю, особливо під час їди, оскільки він може посилити запаморочення. Якщо ви приймаєте ліки, проконсультуйтеся з лікарем про можливі коригування часу їх прийому, щоб уникнути взаємодії з їжею. Після їди корисна легка фізична активність, наприклад прогулянка, щоб стимулювати кровообіг. Слідкуйте за споживанням солі, оскільки її надлишок та дефіцит впливають на кров’яний тиск і можуть спричинити запаморочення. Якщо симптоми зберігаються, ведіть харчовий щоденник, щоб виявити продукти чи страви, які зумовлюють погіршення самопочуття.

Які продукти допомагають зменшити нудоту після їди?

Їжте повільно і невеликими порціями, якщо вас нудить. Крім того, можуть бути корисні такі продукти:

  • Імбирний чай, імбір у цукрі тощо допомагають полегшити нудоту.
  • М’ята перцева у вигляді чаю або цукерок може розслабити м’язи шлунка та зменшити здуття живота.
  • Дієта BRATT ( bananas – банани , rice – рис, applesauce – яблучне пюре, toast – білі сухарики , tea – чай) часто рекомендується при нудоті, оскільки ці продукти легко засвоюються.
  • Холодні продукти, наприклад морозиво або смузі, можуть заспокоювати та покращувати стан.
  • Продукти, багаті на вітамін B6 (горіхи та насіння), допомагають деяким людям зменшити нудоту.
  • Невеликі ковтки газованої води теж заспокоюють шлунок.

Чи може тривога зумовити слабкість та нудоту після їди?

Так, тривога, занепокоєння можуть спричиняти фізичні симптоми, зокрема слабкість та нудоту, які стають помітнішими після їди. Травна система тісно пов’язана з нервовою, тому стрес суттєво впливає на травлення та провокує різні шлунково-кишкові симптоми.

Що таке демпінг-синдром та як його лікувати?

Демпінг-синдром виникає, коли їжа занадто швидко переміщається зі шлунка до тонкого кишечника. Цю патологію лікують за допомогою зміни раціону харчування, наприклад, треба перейти на часте харчування малими порціями, не переїдати, не пити рідину відразу після їди. У важких випадках може знадобитися медикаментозне чи хірургічне втручання.

До якого лікаря мені звертатися, якщо я постійно почуваюся погано після їди?

Насамперед, запишіться на прийом до сімейного лікаря. Він проведе первинне обстеження та за необхідності направить вас до фахівців. Швидше за все, обов’язково потрібна консультація гастроентеролога для діагностики та лікування органів травлення. Можливо, доведеться відвідати алерголога та ендокринолога. Знайдіть також хорошого дієтолога, який допоможе визначити проблемні продукти і складе відповідний раціон.

Якщо вірите в силу альтернативної медицини, можете звернутися до натуропата, фітотерапевта, фахівця з акупунктури. Їхні лікувальні методи можуть бути корисними, але не повинні замінювати традиційне медичне обслуговування. Завжди повідомляйте свого лікаря про будь-які альтернативні методи лікування, які розглядаєте. Він допоможе переконатися, що вони не зашкодять, а, навпаки, допоможуть об’єднати різні підходи для досягнення найкращого результату.

Як довго триває постпрандіальна гіпоглікемія?

Постпрандіальна гіпоглікемія зазвичай виникає через 1-3 години після їди і може тривати 1-2 години. Однак її тривалість може змінюватись у різних людей та залежати від причин гіпоглікемії. Якщо симптоми зберігаються або виникають часто, слід звернутися до лікаря.

Чи може харчова алергія спричиняти слабість після їди?

Так. Коли організм реагує на алерген, це може зумовити неправильну імунну відповідь, що призводить до швидкої стомлюваності, слабкості та інших симптомів. Якщо ви підозрюєте у себе харчову алергію, важливо проконсультуватися з алергологом для правильної діагностики та лікування.

Які пробіотики найкраще підходять для шлунка?

Одними з найкращих пробіотиків для здоров’я травлення є Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis та Lactobacillus rhamnosus GG. Вони широко вивчені щодо благотворного впливу здоров’я кишечника. Купуйте пробіотики відомих брендів, таких як Turbiotic або Preema.

Про автора

Author Photo

Тетяна Мельник журналіст у сфері охорони здоров'я в Mister Blister, що спеціалізується на правовому та регуляторному аналізі сектору охорони здоров'я в Україні. Закінчивши медичний факультет Вінницького національного університету, Тетяна використовує свій досвід практикуючого лікаря для забезпечення глибокого, критично проаналізованого висвітлення подій. Її експертиза ґрунтується на практичній клінічній роботі в Києві та досвіді медичних досліджень.





0,0
0,0 з 5 зірок (на основі 0 відгуків)
Відмінно0%
Дуже добре0%
Середнє0%
Погано0%
Жахливо0%
Прокрутка до верху