Коли Манту роблять обов’язково?
Згідно із сучасними рекомендаціями, пробу Манту варто обов’язково проводити для дорослих і дітей, які мають такі чинники ризику розвитку туберкульозу, як:
- контакт з особою, хворою на туберкульоз із бактеріовиділенням;
- ВІЛ-інфекція;
- потреба в трансплантації органів або кісткового мозку;
- силікоз (захворювання людини, яке виникає при тривалому вдиханні шахтного пилу, що містить вільний діоксид силіцію).
Позитивна проба Манту не завжди є доказом інфікування туберкульозом. З отриманими результатами варто звернутися до сімейного лікаря або педіатра чи терапевта. Вас проконсультують та за необхідності скерують до фтизіатра.
Що таке проба Манту і навіщо вона потрібна?
Проба Манту – алергічна проба для діагностики туберкульозу з внутрішньошкірним введенням туберкуліну (витяжки з мікобактерій туберкульозу, які інактивовані нагріванням). Вона є одним із дієвих заходів контролю захворюваності на туберкульоз.
Чи існують протипоказання до її проведення?
Проба Манту є нешкідливою, оскільки туберкулін не містить живих мікроорганізмів. Вона не впливає на імунну систему і весь організм в цілому.
Оцінка результатів проби Манту
Після введення туберкуліну на місці уколу утворюється почервоніння та ущільнення шкіри, так звана папула. Її розмір вимірюють третій день (через 48—72 години) після проведення проби. Вимірюють лише розмір ущільнення. Зона почервоніння довкола ущільнення не є діагностичною ознакою.
Проба Манту вважається позитивною за наявності папули діаметром понад 5 мм.
Проба Манту сумнівна при папулі діаметром 2-4 мм або за наявності почервоніння будь-якого діаметра без ущільнення.
Проба Манту негативна за повної відсутності папули або за наявності «уколкової» реакції 0-1 мм.
Проба Манту різко позитивна при діаметрі папули більше 17 мм або при утворенні гнійників та омертвіння шкіри незалежно від розміру інфільтрату, або при збільшенні регіональних лімфатичних вузлів.
Якщо не вдалося визначити причину позитивної спроби Манту, її повторюють через 6 місяців. При підозрі про інфікування туберкульозною паличкою дитини слід негайно направити на консультацію до фтизіатра.
Що впливає на результат проби?
На результат проби Манту впливають вакцинація, що передувала, алергічні захворювання, нещодавно перенесені інфекції, загострення хронічних захворювань, вік, імунітет до нетуберкульозних мікобактерій. Не останню роль відіграють і супутні фактори – фаза менструального циклу, індивідуальна чутливість шкіри, збалансованість харчування дитини. При масовій діагностиці результат проби можуть впливати несприятливі екологічні чинники. І, нарешті, різні порушення методики проведення самої реакції Манту. З урахуванням перелічених вище чинників як така позитивна реакція на пробу Манту перестав бути 100% доказом наявності туберкульозу, як і і негативний результат це не дає 100% гарантії відсутності у організмі туберкульозної палички.
Коли можна думати про захворювання на туберкульоз?
Підозра на інфікування виникає при:
- різко позитивну пробу Манту;
- контакт з хворим на туберкульоз;
- наявності туберкульозу у родичів досліджуваного;
- стійкою позитивної реакції з папулою понад 10 мм протягом 3-5 років;
- збільшення діаметра папули в порівнянні з торішнім результатом;
- папулі діаметром понад 12 мм після вакцинації БЦЖ через 3-4 роки.
Пам’ятай про БЦЖ
Імунітет після профілактичних щеплень може впливати на чутливість до туберкуліну, тому пробу Манту необхідно планувати до їх проведення або не раніше чотирьох тижнів після їх проведення.
Для відповіді питання: чим викликана позитивна проба Манту — вакцинацією БЦЖ чи інфікуванням туберкульозної паличкою — необхідно знати розмір рубця після щеплення БЦЖ.
Рубець (поствакцинальний знак) після БЦЖ залишається на лівому плечі, на межі верхньої та середньої третини. Він має округлу форму розміром від 2 до 10 мм. При розмірі рубця 5-8 мм тривалість імунітету у більшості дітей становить 5-7 років, при діаметрі 2-4 мм – 3-4 роки. За відсутності рубця позитивна проба з діаметром папули 10 мм у перші 2 роки життя свідчить про захворювання на туберкульоз.
Через 1-1,5 роки після вакцинації БЦЖ проба Манту у більшості дітей буде позитивною. Максимальні розміри позитивних проб реєструються через 2 роки з вакцинації. Чим більший розмір поствакцинального рубця, тим більший діаметр папули.
Однак згодом імунітет після вакцинації знижується і через 6-7 років у більшості здорових дітей реєструють сумнівну або негативну реакцію Манту.
Тетяна Ломоносова спеціально для «Містера Блістера»