З 1 липня українців очікують чергові зміни. Це торкнеться як пацієнтів, так і фармацевтів, і лікарів.
З 1 липня «Доступні ліки» будуть лише за е-рецептами
З 1 липня НСЗУ відшкодовуватиме препарати за програмою реімбурсації «Доступні ліки» лише за електронним рецептом. Винятком будуть зони активних бойових дій та території тимчасової окупації.
З 1 липня НСЗУ відшкодовуватиме препарати за програмою реімбурсації «Доступні ліки» лише за електронним рецептом. Винятком будуть зони активних бойових дій та території тимчасової окупації. Відповідні зміни до постанов КМУ від 27 лютого 2019 р. № 136 і від 28 липня 2021 р. № 854 прийняв нещодавно Уряд.
У зоні активних бойових дій та на територіях в тимчасовій окупації лікарі і надалі зможуть виписувати пацієнтам паперові рецепти на «Доступні ліки», а аптеки погашати їх. Для отримання відшкодування аптеки мають подавати НСЗУ звіт за паперовими рецептами протягом 10 календарних днів наступного звітного періоду.
На решті території України Електронна система охорони здоров’я працює в штатному режимі. Тож лікарі можуть безперебійно створювати електронні рецепти, а пацієнти погашати їх в аптеках.
Нагадуємо, що на прохання пацієнта лікар може роздрукувати інформаційну довідку, в якій міститиметься інформація про рецепт. Тому люди, в яких є складнощі у користуванні телефоном, надалі зможуть користуватися програмою «Доступні ліки».
«Доступні ліки» відпускаються за електронним рецептом з 2019 року, відколи програма перейшла під адміністрування НСЗУ. На початку повномасштабної війни Уряд дозволив виписувати і відпускати «Доступні ліки» за паперовим рецептом задля безперешкодного доступу до життєвонеобхідних ліків.
Нагадаємо, українці можуть отримувати «Доступні ліки» безоплатно або з частково з доплатою за напрямками:
- серцево-судинні захворювання,
- діабет ІІ типу,
- хронічні захворювання нижніх дихальних шляхів (в т.ч. бронхіальна астма),
- інсулінозалежний та нецукровий діабет,
- хвороба Паркінсона,
- розлади психіки й поведінки,
- епілепсія,
- імуносупресивні препарати для людей в посттрансплаційному періоді.
З початку року «Доступні ліки» за е-рецептом отримали 1 538 202 пацієнтів:
- серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу, хвороби нижніх дихальних шляхів – 1 392 066 осіб.
- інсулін безоплатний або з доплатою – 165 403 осіб
- розлади поведінки і психіки та епілепсія – 21 864 осіб
- хвороба Паркінсона – 10 679 осіб
- нецукровий діабет – 1 676 осіб
- імуносупресивні лікарські засоби – 276 осіб
З 1 липня до ЕСОЗ вноситимуть дані про категорію інсулінозалежних пацієнтів
Для забезпечення більш коректного та ефективного призначення інсулінів та їх подальшого відшкодування за програмою реімбурсації з 1 липня у плані лікування інсулінозалежних пацієнтів буде обов’язково вказуватися категорія таких пацієнтів.
Вона визначатиметься на основі даних про проведену клінічну оцінку. Тобто лікарі почнуть фіксувати в ЕСОЗ електронні медичні записи про оцінку стану інсулінозалежних пацієнтів на основі огляду пацієнта, наявних електронних медичних записів, аналізу його медичної історії, документації тощо. Про це повідомили у МОЗ.
Хто створює запис?
Запис про клінічну оцінку щодо категорії інсулінозалежного пацієнта створює лікар-ендокринолог. На час воєнного стану цю функцію може також виконувати лікар первинної медичної допомоги у разі призначення інсуліну пацієнтам.
Надалі, під час створення призначення інсуліну за програмою реімбурсації в плані лікування пацієнта, лікуючий лікар буде посилатися на запис про клінічну оцінку. Ця вимога є обовʼязковою та передбачається Порядком реімбурсації лікарських засобів.
Як це вплине на процес лікування?
Нововведення не вплине на лікувальний процес пацієнта, процес отримання інсулінів за рецептом також не змінюється.
Водночас зауважимо, що до 1 липня лікарі мають пройти відповідне навчання та почати активно використовувати функціонал клінічної оцінки в ЕСОЗ для отримання необхідної практики та досвіду.
Щоб своєчасно підготуватися до змін і підвищити рівень кваліфікації, вони можуть пройти навчальний курс щодо роботи з новим функціоналом в ЕСОЗ на платформі Академії НСЗУ.
Окрім того, як ми писали, до 1 липня в Україні мають затвердити спроможну мережу медзакладів.