Синдром жорсткої шиї: чим допоможе фармацевт

Синдром жорсткої шиї - поширена скарга, з якою люди звертаються до фармацевта, який може порекомендувати безрецептурний препарат
Author Avatar

У чому причина синдрому жорсткої шиї?

Найчастіше синдром жорсткої шиї виникає через спазм або, навпаки, розтягнення одного з розташованих у ній м’язів. Це обмежує рухливість голови, а будь-яка спроба подолати скутість викликає больові відчуття. Причиною такого стану зазвичай стає перенапруження м’язів через тривале перебування в незручній позі під час сну, їзди на автомобілі, неправильну організацію робочого місця, погану поставу, а також надмірне використання смартфонів, планшетів, ноутбуків. Працюючи з гаджетами, багато хто нахиляє голову вперед і вниз. Таке позиціонування щодо хребта призводить до перевантаження розгинальних м’язів шиї, адже в середньому голова дорослої людини важить 4,5-5,5 кг.

Не меншої шкоди м’язам шиї завдає і звичка розмовляти по телефону, притискаючи його плечем до вуха. Пошкодити їх також можна під час занять спортом і рухливих ігор. Ще однією причиною скутості та болю часто стає постійний стрес.

Як повернути шиї рухливість?

У всіх перерахованих випадках повернути шиї рухливість можна в домашніх умовах. З немедикаментозних засобів добре допомагають компреси. Прикладати лід найефективніше протягом перших 48 годин після появи болю. Пізніше рекомендується використовувати тепло або приймати гарячий душ, який розслабить м’язи.

В асортименті аптеки чимало засобів, які полегшують “синдром жорсткої шиї”. Альтернативою компресам можуть стати мазі, креми та гелі з розігрівальною або, навпаки, охолоджувальною дією. До складу перших, як правило, входить камфора, евкаліптова, ялицева і терпентинова олія, до складу других – ментол.

Зменшити біль, що супроводжує скутість шиї, дадуть змогу нестероїдні протизапальні засоби та анальгетики. Першостольник може порекомендувати препарати як місцевої, так і системної дії (ібупрофен, напроксен, ацетилсаліцилову кислоту).

У важких випадках для розслаблення м’язів використовують міорелаксанти, але перед застосуванням таких засобів необхідна консультація лікаря.

Залежно від того, що спричинило скутість шиї, клієнту також можна порекомендувати седативний засіб, корсет для підтримки постави або ортопедичну подушку, яка забезпечить правильне положення голови під час сну.

Коли потрібен лікар?

Першостольнику слід попереджати клієнтів про те, що якщо скутість у шиї не мине через 3-5 днів домашнього лікування, а біль посилиться, йому варто відвідати лікаря.

Біль у шиї може бути викликаний і більш серйозними причинами. Тому першостольник має поцікавитися, чи немає у клієнта таких симптомів, як раптове підвищення температури тіла, головний біль, шкірний висип, нудота і блювота, чутливість до світла. Вони можуть свідчити про менінгіт, який часто супроводжується ригідністю потиличних м’язів.

Звернутися до лікаря варто, якщо причиною скутості та болю в шиї стала так звана хлистова травма, що виникає під час різкого згинання – розгинання шиї. Такі пошкодження нерідко виникають у водіїв і пасажирів під час різкого гальмування автомобіля. У цьому разі можуть постраждати не тільки м’язи, а й кістки, зв’язки та нерви, розташовані в ділянці потилиці та шиї, у зв’язку з чим знадобляться консультації невропатолога та хірурга.

Ще одне серйозне захворювання, яке може викликати скутість і біль, – шийний спондильоз (остеохондроз), який пацієнти нерідко називають артритом шиї. У людей, які на нього страждають, сильні болі зазвичай виникають тільки у вертикальному положенні тіла, а щойно вони лягають, їхній стан помітно поліпшується.

 

За наявності таких ознак слід звернутися до лікаря і пройти низку досліджень (наприклад, рентгенологічне та МРТ).





0,0
0,0 з 5 зірок (на основі 0 відгуків)
Відмінно0%
Дуже добре0%
Середнє0%
Погано0%
Жахливо0%
Прокрутка до верху