Опіки білим фосфором. Як надати допомогу потерпілим і що робити не можна

Базовим документом із заборони фосфорних боєприпасів вважаються додаткові протоколи 1977 року до Женевської конвенції про захист жертв війни (1949 р.), а також протокол III до «Конвенції про конкретні види звичайної зброї» (1980 р.)

Як діє?

Існує кілька видів зброї, основною частиною якої є білий фосфор — самозаймиста речовина, що горить на повітрі і разом запалювальними речовинами стає небезпечною «начинкою» для боєприпасів.

Усі фосфорні боєприпаси можна розділити на групи: ручні гранати, авіабомби, ракети та реактивні снаряди, мінометні міни, артилерійські снаряди, авіабаки.

Білий фосфор може зберігатися в боєприпасі довгий час без реакції, проте необхідно дотримуватись певних умов, головна з яких — температура повітря не повинна підніматися вище 34-40 градусів.

Сам фосфор дуже отруйний: доза 0,1 р. для людини може бути смертельною. Він викликає ураження кісток та кісткового мозку, а також омертвіння тканин. Людина, яка потрапляє в зону ураження такої бомби, ризикує отримати смертельні каліцтва, великі за площею та глибиною опіки. Навіть якщо поруч виявиться медичний фахівець, він заздалегідь повинен пройти спеціальне навчання, інакше в процесі обробки рани він може отримати фосфорний опік.

Допомога при фосфорних опіках

  • НЕ торкайтеся пальцями фосфору на одязі або шкірі постраждалого. Можливо зібрати частинки на вашій шкірі.
  • За можливості зануріть пошкоджену частину тіла у воду. Або потрібно рясно поливати або змочувати водою шкіру та одяг там, де є краплі фосфору.
  • Обережно знімайте одяг, продовжуючи поливати водою або безпосередньо у воді. У воді фосфор не горить. Використовуйте пінцет або щось, чим можна зняти фосфор та частини одягу.
  • Рану потрібно обробити содовим розчином: 1 чайна ложка на 1 склянку води.
  • Накладіть вологу пов’язку на рану. Бажано, змочену содовим розчином. Або хоч просто мокру.
  • ВАЖЛИВО! НІКОЛИ ДО РАНИ НЕ ПРИКЛАДАЙТЕ ВАТУ ЧИ ЯКУСЬ ПОВ’ЯЗКУ. У хірургів чищення глибокої рани від дрібних частинок вати займає дуже багато часу (іноді до 2-3 годин).
  • Не використовуйте перекис!! Коли перекис розпадається, утворюється вода та кисень. Кисень викликає загоряння фосфору.
  • Якщо потерпілий у свідомості, можна дати:

— будь-яке знеболювальне,

-димедрол і анальгін в одному шприці

-корвалол — 50 кап та більше. (Десь пів чайної ложки)

— гідазепам, феназепам, якщо є. 1 табл.

  • Запам’ятайте, що людина в стані помірного стресу може негативно ставитися до ваших спроб обійняти, заспокоїти. Нехай кричить, плаче, лається. Це стосується тих, хто перебуває у вогнищі трагедії, а не лише до травмованих. Ви можете просто тримати людину за руку. Вона відчуватиме Вашу підтримку.
  • Щодо отруєння парами фосфорного з’єднання. Використовуйте будь-який сорбент (активоване вугілля, ентеросорбент, харчову глину, атоксил, тощо)
  • Багато пийте води, віддавайте перевагу лужним рідинам (молоко, лужні води без газу).
Прокрутить вверх