Правда і міфи про целюліт: лікар розповів, чи є він хворобою, чи це просто норма

Виникає питання: целюліт – це хвороба чи норма?

Слід зазначити, що у зв’язку з різницею у будові шкіри, він в у основному жінок. У чоловіків більш розсіяна будова сполучної тканини підшкірної клітковини, у той час як у жінок структура підшкірної клітковини в місці з’єднання епідермісу і підшкірного шару нагадує мережу, в якій шкіра з’єднана з тканинами, що прилягають нижче, короткими паралельними нитками.

Жирові клітини (адипоцити) розташовані у волокнистій мережі сполучної тканини між поверхневим шкірним покривом та м’язами. Тобто жирові клітини під шкірою укладені в сполучнотканинні кишеньки.

Така будова найбільш виражена на зовнішній, внутрішній та задній поверхнях стегон. Виразність целюліту залежить від розмірів адипоцитів, розміри яких, своєю чергою, залежить кількості тригліцеридів, є основними компонентами жиру під шкірою.

Якщо раціон харчування багатий на вуглеводи і жири, адипоцити збільшуються в розмірах, тому характер харчування має важливе значення для виразності целюліту.

Імовірність розвитку збільшується під час вагітності

Прогестерон, що виробляється у цей період, активізує процеси відкладення жиру на стегнах. Природою жирові клітини на стегнах запрограмовані для збереження енергії у вигляді жирових запасів на той випадок, якщо відсутні інші джерела енергії і згорить жир інших частин тіла, для того, щоб організм жінки виконав важливу біологічну роль — вироблення молока для вигодовування дитини. Тому жінки, які набрали небажаних кілограмів у період вагітності, пізніше виявляють, що скинути їх особливо з стегон є практично нездійсненним завданням.

Труднощі позбавлення від жиру, що знаходиться на стегнах, полягають також у низькій кількості бета-рецепторів, які, крім інших функцій, активізують розпад жирової тканини. Ось чому так важко лікувати целюліт. За допомогою дієти, фізичних вправ перш за все підуть жирові відкладення на животі, грудях та інших місцях і лише в останню чергу – на стегнах. Цим пояснюється факт збереження целюліту у жінок із нормальною масою тіла.

Основним методом, що дозволяє уникнути або зменшити прояви целюліту, є раціональне харчування жінки в період вагітності та проведення профілактичних заходів після пологів. Якщо повністю уникнути целюліту неможливо (важко перехитрити природу), зменшити його прояви можна. При цьому слід пам’ятати, що розміри жирових клітин залежать від живлення, чим калорійніший раціон, тим більше розміри жирових клітин і тим помітніше целюлітні випинання.

Енергетична цінність раціону залежить від маси тіла

Якщо целюліт поєднується із загальним ожирінням, то енергетичну цінність раціону слід значно обмежити. Живлення жінок у цих випадках має складатися з нежирного м’яса, птиці, риби, яєць, нежирного молока, кефіру, сиру, овочів (переважно листяних), томатів, кабачків, зеленого горошку, цвітної капусти.

Слід обмежити крупи, картопля та інші коренеплоди, а також солодкі фрукти. Дозволяється 2-3 шматочки підсушеного білкового або висівкового хліба. Усі страви готують без додаткового додавання жиру. Дозволяється 1 ложка олії або 1-2 ложки майонезу для заправки салатів.

У тих випадках, коли целюліт розвивається у жінок з нормальною вагою, з раціону слід виключити кондитерські вироби та солодощі, а також тваринні жири, які є джерелом для синтезу тригліцеридів, та збільшити вживання овочів та білкових продуктів – птиці, риби, м’яса, яєць та ін.

У випадках виникнення целюліту необхідне нормальне забезпечення організму вітамінами та мінералами, тому доцільно доповнити до раціону 1 таблеткою збалансованого вітамінно-мінерального комплексу.

На жаль, боротьба з целюлітом — це проблема всього життя, тому налаштуйтеся оптимістично і не піддавайтеся тяжким думкам про целюліт, зробіть правильний вибір: менше уваги целюліту, більше — здоров’ю та гарному настрою.

Прокрутить вверх