Сухість у роті: лікар розповів про лікування ксеростомії, діагностику та наслідки захворювання

Повна суша

Чи знаєте ви, що мільйони людей тією чи іншою мірою страждають від ксеростомії або, простіше кажучи, сухості у роті. У більшості з них вона періодично виникає як реакція на стрес, вживання алкоголю або деяких ліків, але приблизно 10% населення (частіше жінки) відчувають її постійно, що свідчить про наявність серйозних проблем зі здоров’ям.

У чому причина ксеростомії?

Найчастіше причиною епізодичної сухості в роті стає вживання алкоголю, причому йдеться не обов’язково про міцні напої. Не варто забувати, що багато ополіскувачів ротової порожнини містять до 27% спирту. Куріння також зменшує виділення слини та збільшує ризик захворювань зубів та порожнини рота, пов’язаних із сухістю у роті. Токсичні та психоактивні речовини призводять до аналогічних наслідків.

Зменшення слиновиділення може викликатись прийомом деяких ліків, наприклад спазмолітиків, діуретиків, антигістамінних та седативних препаратів, антигіпертензивних та бронхолітичних засобів. Ксеростомія також обумовлена ​​використанням зубної пасти, що містить лаурилсульфат натрію. Сухість у роті вранці часто свідчить про проблеми з носовим диханням, коли повітря вдихається і видихається через рот протягом ночі, причому цей стан часто посилюється з віком — на нього найчастіше скаржаться люди старше 50 років і жінки в період клімаксу.

Якщо ксеростомія турбує людину постійно протягом тривалого часу, найкраще здатися лікареві. Цей симптом може свідчити про запалення або пухлини слинних залоз, пошкодження нервів, порушення обміну речовин, захворювання підшлункової залози, гіповітаміноз, анемію, цукровий діабет, синдром Шегрена, ревматоїдний артрит та ін.

Які її наслідки?

Ксеростомія погіршує якість життя пацієнтів. Крім постійного дискомфорту, вона порушує смакові відчуття, адже слина діє як розчинник їжі і необхідна для функції смакових рецепторів. Люди з ксеростомією можуть мати проблеми з промовою та ковтанням, скаржитися на кашель, печіння язика, поява у роті дрібних хворобливих виразок.

Оскільки слина має антибактеріальні властивості, нейтралізує кислоти та перешкоджає процесу демінералізації зубів, її недолік може збільшити ризик появи зубного нальоту, розвитку карієсу, виникнення хвороб ясен, зокрема гінгівіту та періодонтиту. У важких випадках це може призвести до тяжких інфекційних процесів у ротовій порожнині, а також змін кісткової тканини. Крім того, у людей із сухістю у роті часто розвиваються грибкові інфекції, особливо кандидоз.

Як перемогти сухість?

Людині, яка скаржиться на сухість у роті, в першу чергу, варто порекомендувати пити більше води, особливо під час їди. Корисними також будуть морси, трав’яні чаї, натуральні соки та соковиті фрукти, а от цукром та сіллю краще не зловживати.

У деяких випадках лікар може призначити спеціальні препарати, що стимулюють вироблення слини, наприклад, пілокарпін та цевімелін. Тимчасове полегшення приносять спеціальні зволожуючі спреї та ополіскувачі, які містять ксиліт або імітують дію цієї слини.

Для профілактики захворювань зубів та ясен при ксеростомії потрібно щодня використовувати зубні пасти з фторидами та протимікробні ополіскувачі без спирту. При появі грибкових інфекцій пацієнту знадобляться антимікотики, а для покращення загального стану слизової оболонки – трав’яні відвари, до складу яких входять ехінацея, термопсис, мати-й-мачуха, оман.

Втім, усі ці заходи лише полегшують стан пацієнта, а щоб позбутися неприємних симптомів назавжди, йому доведеться пройти повне обстеження, встановити справжню причину сухості у роті та вилікувати основне захворювання, симптомом якого є ксеростомія.

Прокрутить вверх