Навесні 2021 року в Україні набули чинності законодавчі зміни, якими передбачено, що на військовий облік військовозобов’язаних беруться жінки, які мають «спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною у переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком». Але широкого суспільного резонансу ці зміни набули лише наприкінці грудня 2021 року після того, як Генштаб ЗС України розробив та затвердив перелік із 35 професійних напрямків, представниці яких мають стати на облік у військкоматах.
Про те, що тепер усіх жінок «відправлять копати окопи», не говорив лише лінивий. Однак розтиражовані у ЗМІ коментарі деяких чиновників ясності не додали. Як саме все відбуватиметься, як покарають тих, хто вирішить «закосити» від армії, і чим призов відрізняється від встановлення на облік? Щоб отримати відповіді на ці запитання, «МБ» ексклюзивно поспілкувався із заступником міністра оборони України Ганною Маляр.
За словами Ганни Маляр, військовий облік – це не призов і не мобілізація. Військовий облік був і раніше. Постанова КМУ від 1994 року визначала майже 40 професій (тобто далеко не лише медиків), які були підставою для військового обліку жінок.
– Від 2014 року було кілька хвиль мобілізації, але жодна жінка не мобілізована поза її волею. Утім, частина професій зникають, натомість з’являються нові. Тому й система обліку та законодавство потребують оновлення. Наразі йдеться про модернізацію самої системи військового обліку. Таке рішення було ухвалене навесні цього року, і його підтримала більшість парламентських фракцій. Зараз у ЗМІ дуже багато маніпуляцій та перекручень — ніби «нові правила» означають, що жінок заберуть в армію. Звичайно, Збройні Сили України завжди раді і жінкам, і чоловікам, які бажають доєднатись до лав війська за контрактом. Але наразі йдеться лише про облік, а не про призов чи будь-яку іншу обов’язкову форму залучення жінок до армії, – розповіла заступниця міністра.
Повну версію інтерв’ю читайте за посиланням
Використано фото з facebook Ганни Маляр та фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE