Заступник міністра оборони Ганна Маляр: «Військовий облік для жінок – це не призов і не мобілізація»

Навесні 2021 року в Україні набули чинності законодавчі зміни, якими передбачено, що на військовий облік військовозобов’язаних беруться жінки, які мають «спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною у переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком». Але широкого суспільного резонансу ці зміни набули лише наприкінці грудня 2021 року після того, як Генштаб ЗС України розробив та затвердив перелік із 35 професійних напрямків, представниці яких мають стати на облік у військкоматах.

Про те, що тепер усіх жінок «відправлять копати окопи», не говорив лише лінивий. Однак розтиражовані у ЗМІ коментарі деяких чиновників ясності не додали. Як саме все відбуватиметься, як покарають тих, хто вирішить «закосити» від армії, і чим призов відрізняється від встановлення на облік? Щоб отримати відповіді на ці запитання, «МБ» ексклюзивно поспілкувався із заступником міністра оборони України Ганною Маляр.

– Як відбуватиметься процес взяття жінок на військовий облік? Будь ласка, наведіть алгоритм.

– Процес військового обліку для жінок подібний до того, який проходять чоловіки. Насамперед потрібно звернутися до найближчого до вашого місця проживання територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати). Утім, не поспішайте. Протягом 2022 року триватиме перехідний період. Зараз ведеться робота над спрощенням порядку постановки на облік, вивчається питання пріоритетності професій, споріднених з військово-обліковими спеціальностями. Тож будуть зміни, про які Міноборони обов’язково повідомить.

Станом на зараз військовому обліку підлягають жінки віком від 18 до 60 років, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я. Але, наголошую, що ці норми зараз доопрацьовуються, а отже –  будуть зміни.

Військово-облікова спеціальність визначається не лише дипломом, але й записом у трудовій книжці – досвідом роботи та КВЕД фізичної особи-підприємця. Остаточно приналежність до військово-облікової спеціальності визначається у територіальному центрі комплектування.

Коли облік повноцінно запрацює, у міру потреби жінкам будуть пропонувати брати участь у зборах чи тренуваннях. А при влаштуванні на нову роботу серед документів треба буде надати й військово-обліковий.

– Чим встановлення на військовий облік відрізняється від призова на службу? Поясніть це, будь ласка.

– Військовий облік – це не призов і не мобілізація. Військовий облік був і раніше. Постанова КМУ від 1994 року визначала майже 40 професій (тобто далеко не лише медиків), які були підставою для військового обліку жінок.

Від 2014 року було кілька хвиль мобілізації, але жодна жінка не мобілізована поза її волею. Утім, частина професій зникають, натомість з’являються нові. Тому й система обліку та законодавство потребують оновлення.

Наразі йдеться про модернізацію самої системи військового обліку. Таке рішення було ухвалене навесні цього року, і його підтримала більшість парламентських фракцій.

Зараз у ЗМІ дуже багато маніпуляцій та перекручень — ніби «нові правила» означають, що жінок заберуть в армію. Звичайно, Збройні Сили України завжди раді і жінкам, і чоловікам, які бажають доєднатись до лав війська за контрактом. Але наразі йдеться лише про облік, а не про призов чи будь-яку іншу обов’язкову форму залучення жінок до армії.

До кінця 2022 року жінок не штрафуватимуть

– Є інформація щодо штрафів, які будуть накладатися за ухилення від військового обліку. Розкажіть про це докладніше: до якої межі можна штрафувати жінку, яка не стає на облік? І які суми штрафів будуть?

– Процедура взяття жінок на військовий облік станом на сьогодні у процесі розробки, а тому до кінця 2022 року жінок не штрафуватимуть. Наразі питання відміни штрафів вивчається та опрацьовується.

– Чи мають ставати на облік громадянки України, які фактично перебувають за межами країни?

– Відповідно до пункту 57 Порядку організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов’язаних, дипломатичні та консульські представництва ведуть облік призовників та військовозобов’язаних, які перебувають на тимчасовому консульському обліку. Враховуючи зазначене, жінки, що фактично перебувають за межами країни і підлягають взяттю на військовий облік, повинні звернутися до дипломатичних та консульських представництв.

– Ми багато разів чули про те, як проходить медкомісія у юнаків: «строєм у спідньому» через усіх лікарів. Як буде відбуватися проходження медичної комісії для жінок?

– Для постановки на військовий облік потрібно пройти стандартну медичну комісію. Медичний огляд чоловіків та жінок під час постановки їх на військовий облік здійснюється військово-лікарською комісією територіального центру комплектування та соціальної підтримки на загальних підставах відповідно до законодавства України.

– Тобто «строєм»?

– Зараз вирішується питання осучаснення цього процесу – як для жінок, так і для чоловіків. Завдання максимально скоротити кількість «папірців» та оглядів за рахунок отримання відповідної інформації від сімейних лікарів, від тих установ, де людина вже отримує медичні послуги. Також  зараз вирішується питання максимальної цифровізації процесу, там де це буде технічно можливо та доцільно.

– І чи багато вже є бажаючих серед жінок стати на цей облік?

– Станом на 13.01.2021 відповідно до наказу Міністерства оборони України від 11.10.2021 № 313 взято на військовий облік  більше 400 жінок.

Довідково

Ганна Маляр – заступник міністра оборони України. Автор понад 40 наукових праць. Співавтор законопроектів.

З 2018-го – тренер підрозділів сектору безпеки і оборони зі стратегічних комунікацій. Спеціалізація – «Інформаційні операції як елемент злочинів, що посягають на національну безпеку та мир. Виявлення та знешкодження інформаційних технологій впливу, які загрожують національній безпеці». Пройшла навчання перемовинам у збройних конфліктах та отримала сертифікат Нідерландського інституту міжнародних відносин «Clingendael».

З 2020-го була позаштатним консультантом Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки. 4 серпня 2021-го року Ганна Маляр призначена Кабінетом Міністрів України заступником міністра оборони України.

Заміжня, має сина.

Використано фото з facebook Ганни Маляр та фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

Прокрутить вверх