Діагноз “хвороба Альцгеймера” нині ставлять тільки після того, як у пацієнта починають проявлятися симптоми погіршення когнітивних функцій. Але навіть на цьому етапі єдиний спосіб підтвердити наявність цього захворювання – провести дороге МРТ і ПЕТ дослідження.
Водночас відомо, що прогресування цього захворювання можна сповільнити за допомогою ранніх втручань (вживання деяких препаратів, розумових і фізичних вправ), значно покращуючи якість життя пацієнта. Ось чому вчені шукають біомаркери, які можна було б використовувати як ранні ознаки хвороби Альцгеймера.
Одним із таких потенційних біомаркерів є сітківка ока. Попередні дослідження показали, що в пацієнтів із хворобою Альцгеймера спостерігається витончення її внутрішніх шарів. Однак цей самий симптом наявний у пацієнтів з іншими захворюваннями, наприклад, глаукомою та хворобою Паркінсона.
За допомогою нового пристрою візуалізації, який використовує метод розсіювання світла, вчені з Університету Дьюка[1]виявили, що при хворобі Альцгеймера, окрім потоншання сітківки, спостерігається також зміна її структурної текстури – верхній шар нервових волокон стає грубішим і більш безладним.
Цю інформацію вчені сподіваються використати для створення простого і дешевого пристрою для скринінгу, який буде доступний не тільки в спеціалізованому медичному закладі, а й у кабінеті сімейного лікаря або в аптеці.
Використано фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE
-
- Ge Song, Zachary A. Steelman, Stella Finkelstein, Ziyun Yang, Ludovic Martin, Kengyeh K. Chu, Sina Farsiu, Vadim Y. Arshavsky, Adam Wax. Multimodal Coherent Imaging of Retinal Biomarkers of Alzheimer’s Disease in a Mouse Model. Scientific Reports, 2020; 10 (1) DOI: 10.1038/s41598-020-64827-2