Чи може сезонна застуда захистити від COVID-19?

застуда

Дослідження, проведене експертами з інфекційних захворювань з Медичного центру Університету Рочестера[1], вперше показало, що вірус SARS-CoV-2, що викликає COVID- 19, індукує імунні В-клітини. Це довгоживучі імунні клітини, які виявляють патогени, створюють антитіла для їхнього знищення і запам’ятовують їх на майбутнє. Наступного разу, коли патоген спробує проникнути в організм, В-клітини активізуються, щоб позбутися від інфекції до того, як розвинеться захворювання.

Оскільки В-клітини пам’яті можуть виживати десятиліттями, вони можуть захищати тих, хто вижив після COVID-19 від подальших інфекцій протягом тривалого часу, але подальші дослідження повинні підтвердити це.

У дослідженні також вперше повідомляється про перехресну реактивність В-клітин пам’яті. Інакше кажучи, В-клітини які колись атакували інші коронавіруси, що викликають сезонну застуду, також розпізнають SARS-CoV-2. Тому автори дослідження вважають, що люди, які не так давно хворіли на звичайний коронавірус можуть мати певний рівень захисту від COVID-19.

Висновки засновані на порівнянні зразків крові 26 осіб, видужуючих від COVID-19 від легкого до помірного ступеня тяжкості, і 21 здорового донора, зразки яких були зібрані від 6 до 10 років назад — задовго до того, як вони могли зазнати впливу COVID-19 . У всіх цих зразках автори дослідження виміряли рівні В-клітин і антитіл, які націлені на певні частини білка шипа, який присутній у всіх коронавірус і допомагає їм інфікувати клітини.

Білок шипа виглядає і діє по-різному в кожному коронавірусі, але один з його компонентів, субодиниця S2, залишається практично однаковою. В-клітини пам’яті не можуть відрізнити субодиниці S2 від різних коронавірусів і атакують їх без розбору. Принаймні дослідження показало, що це вірно для бета-коронавірусів, підкласу, який включає два віруси, що викликають застуду, а також SARS, MERS і SARS-CoV-2.

Наступним кроком дослідників буде з’ясування того, який саме рівень перехресно-реактивного захисту забезпечують В-клітини, і як їхня наявність корелює з тяжкістю перебігу захворювання COVID-19.

Використані фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

  1. Phuong Nguyen-Contant, A. Karim Embong, Preshetha Kanagaiah, Francisco A. Chaves, Hongmei Yang, Angela R. Branche, David J. Topham, Mark Y. Sangster. S Protein-Reactive IgG and Memory B Cell Production after Human SARS-CoV-2 Infection Includes Broad Reactivity to the S2 SubunitmBio, 2020; 11 (5) DOI: 10.1128/mBio.01991-20
Прокрутить вверх