Діджиталізація медицини. Які цифрові проєкти вже реалізовані, а які реалізують у 2024 році?

З часом кількість електронних проєктів у сфері охорони здоров’я зросла до понад 100. Виникла потреба у створенні окремої структури – Офісу координації розвитку електронної охорони здоров’я.

Офіс – це дискусійна платформа, на якій законодавча, виконавча влада, міжнародні партнери, профільні асоціації, профспілки, громадські організації вирішують концептуальні питання. Згодом пріоритетні електронні проєкти узгоджуються з МОЗ, вносяться до «дорожньої мапи» та реалізуються.

Так, на 2023 рік згідно «дорожньої мапи», запланована реалізація 107 електронних проєктів у медичній сфері. Вони спрямовані на автоматизацію процесів для медиків, підвищення якості, доступності та безпеки медичних послуг для пацієнтів.

За останні півроку, за даними МОЗ, реалізовані наступні ініціативи:

  • COVID-сертифікати для щеплених за кордоном
  • Функціонал обліку реабілітаційних втручань
  • Функціонал категоризації для різних категорій пацієнтів відповідно до наявних у них нозологій
  • Функціонал реімбурсації імуносупресивних лікарських засобів
  • Функціонал реорганізації закладів охорони здоровʼя
  • Медичні висновки 2.0 (внесення змін у процеси формування медичних висновків про народження та тимчасову непрацездатність, створення адмінпанелі медвисновків)
  • Інтеграція електронної системи охорони здоровʼя з іншими державними реєстрами для підвищення якості даних;
  • Електронні рецепти на всі рецептурні препарати;
  • Пілот електронної системи управління запасами ліків та медичних виробів e-Stock;
  • Реєстр відповідальних за введення в обіг медичних виробів (MVP).

Е-проекти

Докладніше про е-проекти читайте нижче.

COVID-сертифікати для щеплених за кордоном. Зараз цей проект втратив більшу частину актуальності, але менше з тим, пацієнти, які вакцинувалися проти COVID-19 за кордоном та отримали відповідний іноземний COVID-сертифікат, могли сформувати його у додатку «Дія», що значно полегшувало життя і часи пандемії.

Функціонал обліку реабілітаційних втручань. Доказова та ефективна реабілітація без зайвих паперів стала більш доступною для українців, які через війну потребують відновлення. Щоб зробити процес більш ефективним і позбавити лікарів паперової рутини, реабілітаційний процес супроводжується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ).

Так, зокрема, з’явився функціонал обліку реабілітаційних втручань за Міжнародною класифікацією функціонування, обмеження життєдіяльності та здоровʼя (МКФ). Це полегшить і покращить роботу фахівців у мультидисциплінарних реабілітаційних командах, яким вже не доведеться заповнювати паперові журнали про відновлення пацієнта, а відстежувати динаміку реабілітації у реальному часі. При цьому електронні дані неможливо втратити чи загубити. За потреби отримати до них доступ зможе медичний фахівець та мультидисциплінарна реабілітаційна команда будь де.

Функціонал реімбурсації імуносупресивних лікарських засобів. 27 лютого 2023 року набув чинності новий Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за Програмою державних гарантій медичного обслуговування населення. До Реєстру включено лікарські засоби, що застосовуються за серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, цукрового та нецукрового діабетах, у разі розладів психіки та поведінки, епілепсії, хвороби Паркінсона, хронічних обструктивних захворювань легень (ХОЗЛ), потреби в імуносупресії.

Що стосується імуносупресивних лікарських засобів (імуносупресантів), то особи в посттрансплантаційному періоді, мають звернутися до трасплант-координаторів у трансплантаційних центрах, щоб отримати призначення лікарських засобів та рецепти за програмою реімбурсації. Лікарські засоби за такими рецептами можна отримати в аптечних закладах, що уклали договір з Національною службою здоровʼя України (НСЗУ).

Щоб особам у трансплантаційному періоді отримати лікарські засоби трансплант-координатор вносить медичну інформацію до електронної системи охорони здоров’я, створює план лікування, виписує електронний рецепт та дає направлення на планове обстеження через три місяці для визначення необхідності зміни плану лікування. Через три місяці після трансплантації трансплант-координатор на основі показників аналізів визначає потребу в зміні курсу лікування або виписує новий рецепт за діючим планом лікування.

Функціонал реорганізації закладів охорони здоровʼя. Завдяки змінам у законодавстві та прийнятті наказу МОЗ № 16 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, в електронній системі охорони здоров’я», а також створенню відповідного функціоналу в ЕСОЗ вдалось спростити та оптимізувати процеси реорганізації для закладів первинної медичної допомоги.

У випадку ухвалення рішення про реорганізацію – медзакладу достатньо ініціювати цей процес та подати відповідний офіційний запит до Національної служби здоровʼя України (НСЗУ). На основі цього запиту НСЗУ ініціює в Електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) процес реорганізації, що дозволитьперереєструвати медичних працівників у новому закладі, що буде його правонаступником. Перевести декларації пацієнтів за спрощеною процедурою із закладу, що реорганізувався у новий заклад, який став його правонаступником.

Електронні рецепти на всі рецептурні препарати. З 1 квітня кількість рецептурних лікарських засобів не змінюється, а для українських пацієнтів з’явився додатковий сервіс — електронний рецепт. У МОЗ зазначили, що рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів, саме на них потрібен рецепт лікаря. Решту ліків, які не потребують обовʼязкового призначення лікарем, можна, як і раніше, придбати в аптеці без спеціального рецепта.

Пілот електронної системи управління запасами ліків та медичних виробів e-Stock. “e-Stock” збиратиме повний цикл даних про обіг медичних товарів. У системі буде агрегуватися інформація про потреби, доставку, наявність препаратів у лікарнях, їх використання, утилізацію тощо.

162 заклади охорони здоров’я та структурні підрозділи з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської військових адміністрацій вже підключені до системи та подаватимуть потреби в медичних товарах на 2023 рік через “e-Stock” за напрямами “доросла онкологія”, “ендопротези і набори для трансплантації”. Крім того, «e-Stock» дозволить відстежувати, оцінювати закупівлі, розподіл та облік лікарських препаратів.

Запуск пілоту системи відбувся за підтримки міжнародних партнерів: проекту USAID Ukraine — USAID Україна «Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців» (SAFEMed) та Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

Реєстр відповідальних за введення в обіг медичних виробів (MVP). В Україні запрацював електронний реєстр відповідальних за введення в обіг медичних виробів.  Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 грудня 2022 року № 2311 затверджено у новій редакції порядок ведення реєстру осіб, відповідальних за введення медичних виробів, активних медичних виробів, які імплантують, та медичних виробів для діагностики in vitro в обіг, який передбачає функціонування в електронному форматі як публічного електронного реєстру.

Окрім того, зараз реалізуються  ще 7 проєктів з використання телемедичних рішень. Більша частина з цифрових проєктів «дорожньої мапи» запланована до впровадження цього року, інші – в 2024 році.

Прокрутить вверх