Хімічна зброя. Що потрібно знати, щоб допомогти постраждалим

Путін розглядає можливість використання хімічної зброї вУкраїні. Про це заявив Джо Байден під час Business Roundtable, повідомляє Reuters.

«Звинувачення Росії в тому, що Київ має біологічну та хімічну зброю, є помилковим і свідчать про те, що президент Росії Володимир Путін сам розглядає можливість їх застосування у своїй війні проти України», — сказав президент США під час свого виступу. І додав, що використання РФ хімічної зброї проти України може спонукати НАТО змінити свою позицію.

Відповідно до спеціальної Конвенції про хімічну зброю від 1993 року її виробництво, накопичення та застосування заборонені. І ми щиро сподіваємося, що цього не станеться, але все одно зібрали рекомендації, як захистити себе та надати першу допомогу оточуючим та убезпечити себе у разі застосування хімічної зброї.

Універсальні правила

Є кілька універсальних правил, як поводитися при застосуванні хімічної  зброї. Отже, в першу чергу, намагайтеся не панікувати. Дотримуйтесь інструкцій, які будуть повідомляти по телевізору, радіо або засобах цивільного захисту.

Підготуйтесь до евакуації – потрібно зібрати документи, гроші, ліки, запас питної води та високоенергетичних продуктів.

Щільно закрийте вікна, двері, вентиляційні отвори, якщо дозволяє час, то герметизуйте їх липкими стрічками, мокрою тканиною, папером. Але, як показує досвід, при екстрених евакуаціях, на це не має часу. Отже, постарайтеся, але не втрачайте цінний час.

Подбайте про захист органів дихання: надягніть ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або краще 2-5% розчинами питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком). Респіратори теж можуть підійти.

Одягніть щільний одяг, який максимально закриває тіло, рукавички. Бажано щоб було гумове взуття, або хоча б на гумовій підошві. Окуляри — за наявності.

Якщо є можливість, попередьте сусідів про початок евакуації та перед виходом вимкніть усі інженерні мережі.

Рухайтесь із зони зараження перпендикулярно напрямку вітру. Обходьте тунелі, яри, лощини – там може бути висока концентрація отруйної речовин.

Якщо після виходу із зони хімічного забруднення ви підозрюєте ураження, уникайте будь-яких фізичних навантажень, пийте велику кількість рідини і за першої можливості зверніться за допомогою до медиків.

Які речовини найчастіше використовують у бойових діях

За даними прокремлівських ЗМІ, у 2017 році Росія, начебто, ліквідувала всі запаси хімічної зброї. Але війська Асада у Сирії, яких підтримувала Росія, використовували саме хімічну зброю під час війни.

Основною частиною хімічної зброї Росії є органофосфати, які викликають нервово-паралітичну дію. Найпоширеніші — дихлофос, хлорофос, зоман та зарин. Саме зарин використовували під час війни у Сирії. Більшість ФОС досить швидко руйнуються у зовнішньому середовищі, але є винятки, які можуть довго зберігатись у ґрунті.

Через ураження органофосфатами  виникає набряк легень, ураження печінки та нирок. Зміни активності мозку після отруєння ФОС можуть зберігатися до року.

Як розпізнати бойові отруйні речовини і що робити

Зарин: це рідина, яка випаровується в газ без запаху. Його згущують до маслянистої консистенції, яка не випаровується, але абсорбується шкірою при прямому контакті, його додають в їжу чи воду. Він абсорбується через шкіру, очі, слизові оболонки, вражає дихальні шляхи та залишається на одязі.

Симптоми: хаотичне скорочення м’язів, надмірне виділення поту, слини, сліз, біль в очах.

Перша допомога: вийти з місця ураження, зняти одяг та промити тіло та очі водою з милом. Викликати швидку, оскільки як антидот при потребі надається атропін та додатковий кисень.

Як уникати: зарин важчий за повітря, тому у відкритому просторі варто піднятись на найвищу можливу точку. Якщо ви прибуваєте у приміщенні потрібно негайно його покинути.

Фосген: рідина, яка перетворюється в газ при температурі +8,2 градуси. Має запах прілого сіна або фруктів.

Симптоми: не проявляються у перші 4-8 годин, згодом викликає сильний кашель, задишку, набряк легень.

Перша допомога: покинути місце ураження, промити очі теплою водою, спостерігати протягом 48 годин, випити активоване вугілля.

Як уникати: фосген важчий за повітря, тому у відкритому просторі варто піднятись на найвищу можливу точку. Якщо у приміщенні — негайно його покинути.

Отруйні речовини

Їх витік може трапитись поблизу промислових підприємств. Найбільш ймовірними є загрози ураження аміаком, хлором та оксидом азоту. Тому варто знати, як надати першу допомогу при отруєнні цими хімічними речовинами.

Майже усі ці речовини мають характерний запах або колір

  • Хлор  — характерний запах білизни, колір жовто зелений;
  • Оксид азоту — різкий запах, бурий колір;
  • Фосген — запах прілого сіна/фруктів;
  • Фосфін —  запах гнилої риби;
  • Сірководень — запах тухлих яєць;
  • Аміак — різкий «нашатирний» запах.

Надання першої медичної допомоги при отруєнні аміаком: вийти із зони ураження. Шкіру, рот, ніс промити водою, в очі закапати по дві-три краплі 30 % альбуциду, в ніс – оливкову або вазелінову олію.

Надання першої медичної допомоги при отруєнні хлором: вийти із забрудненої зони на свіже повітря, щільно вкрити та дати подихати киснем, парами води або аерозолем 0,5% розчину питної соди протягом 15 хвилин. Шкіру, рот, ніс промити 2 % розчином питної соди або водою з милом. Основним засобом боротьби з хлором є вода, за можливості – тепле молоко з содою. У разі необхідності, треба зробити штучне дихання способом «рот в рот». Не дозволяти потерпілому пересуватися самостійно, а транспортувати лише в положенні лежачи.

Надання першої медичної допомоги при отруєнні оксидом азоту: винести постраждалого на свіже повітря, промити тіло та очі потерпілого впродовж 15 хв, зняти одяг. Дати випити якомога більше води.

Використані фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

Прокрутить вверх