Іпохондрія: діагностика, реальні загрози та лікування

врач

Діагностичні критерії

Ознакою важкої іпохондрії може бути те, що людина протягом півроку наполегливо скаржиться на здоров’я і хоча медичні обстеження показують відсутність захворювань, не погоджується з обґрунтованою аргументацією лікарів. Він наполегливо прагне шукати інших фахівців для консультацій, випробовувати нетрадиційні методи лікування та демонстративно веде себе так, щоб привернути увагу оточуючих до своїх проблем. Поступово у хворого на іпохондрію порушуються соціальні зв’язки, особливо сімейні. Першим кроком до «зцілення» для такої людини може бути консультація у психолога чи психіатра.

Як це буває

Людина розповідає, що хворіє, наприклад, на алергію, описує, як їй раптом стало нічим дихати і він вирішив, що це набряк Квінке, а отже, можна швидко померти. Він попросив рідних викликати «швидку», її довелося довго чекати, а потім лікарка сказала, що ніякого набряку горла немає і взагалі все гаразд. Такого висновку його не влаштував, він наполіг на госпіталізації і пробув у лікарні кілька днів. Усі лікарі, котрі його оглядали, нічого не знайшли.

Реальна загроза для серця

Лікарі клініки Helse Bergen (Норвегія) підрахували, що у іпохондриків шанс розвитку захворювань серця, зокрема ішемічної хвороби, вищий на 73%, особливо у жінок. Щоб дійти такого висновку, вони використали дані про стан здоров’я більш як 7 тис. осіб за 12 років. Виявилося, що ті з них, які мали підвищену тривожність, підтверджену за допомогою спеціальних методик, вдвічі частіше зверталися до медиків щодо порушень серцево-судинної системи. І часто їхні побоювання були обґрунтовані. Справа в тому, що якщо людина постійно нервує через здоров’я, то її організм зазнає вічного стресу, а це може вкрай негативно впливати на серце.

Небезпека кіберхондрії

Доступність медичної інформації в Інтернеті призвела до появи такого різновиду іпохондрії, як кіберхондрія. Схильна до неї людина прагне самостійно поставити собі діагноз на підставі описаних на сайтах симптомів захворювань, а потім — і призначити лікування. Проблема в тому, що в більшості випадків такі результати є неточними, а то й цілком помилковими, тому самолікування буде тільки на шкоду. Розпізнати кіберхондрика можна, якщо людина посилається на авторитетні медичні сайти, захоплюється онлайн-обстеженнями та висловлює недовіру до лікарів.

Допомагає акупунктура

Дослідники Ексетерського університету (Великобританія) виявили, що акупунктура значно покращує стан пацієнтів, яким не вдається поставити діагноз. В їхньому експерименті взяли участь 80 іпохондриків, які найчастіше скаржилися на порушення опорно-рухової системи. Після сеансів акупунктури протягом 26 тижнів більшість з них сказали, що почуваються набагато краще. Цей позитивний ефект зберігався близько року. За результатами експерименту дослідники запропонували лікарям загальної практики рекомендувати голкорефлексотерапію тим пацієнтам, за скаргами та результатами обстежень яких не було виявлено захворювання.

Прокрутить вверх