Ліки від розладів психіки безоплатно. Що має знати фармацевт і пацієнт?

Наразі йдеться про 57 препаратів для лікування епілепсії, розладів психіки та поведінки, зокрема, посттравматичним стресовим розладом, шизофренією, афективними розладами, депресією та невротичними розладами. Із них 18 — повністю безоплатні, решта — з доплатою. Наразі відпускають ці препарати 589 аптечних закладів. Це 3 124 місця відпуску ліків по всій країні.

Сімейні лікарі рецепти за цими напрямами не виписують

Рецепти на лікарські засоби при розладах психіки та поведінки виписують психіатри, на препарати для лікування епілепсії — психіатри та неврологи. Виписати рецепт може лікар-психіатр будь-якого медзакладу. Тобто пацієнту, або його законному представнику потрібно звернутися до найближчого медзакладу, де працює психіатр — це може бути багатопрофільна лікарня чи спеціалізований медзаклад. Місце проживання, реєстрації чи лікування пацієнта не має значення. Знайти найближчу лікарню допоможуть оператори контакт-центру 16-77. Для звернення до психіатра направлення не потрібне.

В умовах воєнного стану пацієнти можуть отримувати “Доступні ліки” як за електронним, так і за паперовим рецептом

У випадку, коли лікар має доступ до електронної системи охорони здоров’я — він створить електронний рецепт, і його номер та код підтвердження надійде на телефон пацієнту. У разі відсутності доступу до електронної системи охорони здоров’я, лікар випише паперовий рецепт, поставивши свій підпис та печатку. Якщо у пацієнта є визначений план лікування і призначений препарат, лікар може виписати рецепт на ліки телефоном.

Аптеки, які відпускають “Доступні ліки” за договором з НСЗУ, приймають і паперові, і електронні рецепти та видають призначені ліки, у разі їх наявності. Вартість ліків як за електронним, так і за паперовим рецептом аптекам відшкодовує Національна служба здоров’я України. Пацієнт отримує ліки безоплатно або з невеликою доплатою, залежно від того, який препарат обере із наявних в аптеці, які підлягають реімбурсації. І що дуже важливо — ліки пацієнт може отримати у будь-якому регіоні країни, незалежно від того, де виписали рецепт.

Як знайти аптеку?

Зважаючи на ситуацію в країні, не всі аптеки мають можливість відпускати “Доступні ліки”. Шукати аптеку з “Доступними ліками” радимо за допомогою “Електронної карти аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів”. Так, за даними дашборду, наразі відпускають “Доступні ліки” 589 аптечних закладів. Це 3 124 місця відпуску ліків по всій країні. Знайти аптеку з Доступними ліками допоможуть і працівники контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Рекомендуємо попередньо телефонувати до аптеки, щоб уточнити наявність потрібного препарату. Також можна попросити працівників аптеки зарезервувати необхідні ліки для вас.

Використані фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

Прокрутить вверх