Лужна вода: пити чи не пити? Про користь та протипоказання лужної води розповіли лікарі

вода

Користь

Проти печії. Доведено, що лужна вода допомагає при гастроезофагеальній рефлюксній хворобі. Дослідники протестували лужну воду з рН 8,8 і виявили, що вона може давати такий ефект, як прийом антацидних препаратів.
Для зміцнення кісток. Дослідження 2010 року підтвердило, що у жінок віком від 75 років, які знизили кислотне навантаження на організм (дотримувалися спеціальної дієти та вживали лужну воду), щільність кісткової тканини була вищою. Ці висновки підтвердив і експеримент за участю 30-ти молодих жінок. На тлі однакової дієти частина їх пила багату бікарбонатом лужну мінеральну воду, інші вживали нейтральну. Через чотири тижні ті, хто пив воду з більш високим рН, мали менші показники втрати кісткової маси.
Проти зневоднення та зайвої ваги. Невелике дослідження, в якому взяли участь 38 здорових добровольців, показало, що люди, які вживали лужну воду (рН 10), мали більш високі показники кислотності крові та сечі, а в їх організмах було більше води, ніж у тих, хто пив звичайну воду. А дослідження, проведене мишами, показало, що лужна вода допомагає скинути вагу. Однією групі лабораторних тварин давали лужну воду, а іншій – водопровідну, причому всі вони отримували їжу з високим вмістом жирів. У першій групі миші набрали значно меншу вагу, ніж у другій. Це підтвердило теоретичні висновки про те, що організм використовує жир, щоб захиститись від підвищеної кислотності. Якщо ви п’єте лужну воду, такий захист більше не потрібний, і організм позбавляється зайвих жирових відкладень.

Шкода

Невиправдана ціна. Основний недолік лужної води полягає в тому, що вона набагато дорожча за водопровідну або звичайну питну. Витрати можуть бути виправдані тільки якщо переваги води з високим рН отримають незаперечні докази. Однак поки що це не так. Клінічні дослідження, що підтверджують користь лужної води при остеопорозі, ожирінні та недостатній гідратації, надто нечисленні.
Проблеми із травленням. Постійно пити лужну воду шкідливо, оскільки високий рН може нейтралізувати дію соляної кислоти у шлунку, викликаючи проблеми із травленням, наприклад, діарею. Надлишок лужної води загрожує виникненням труднощів з перетравленням білків та поглинанням поживних речовин. Крім того, її не рекомендується вживати людям, які мають проблеми із нирками.
Теоретична небезпека. Організм людини має систему регулювання кислотності, яка практично залежить від зовнішніх впливів. Вживаючи лужну воду, змінити кислотність крові неможливо. Втім, навіть якщо припустити такої можливості, вплив лужної води може бути просто небезпечним. Порушення кислотно-лужної рівноваги організму призводить до метаболічного алкалозу, який супроводжується нудотою та блюванням, запорами, тремором та судомами, зменшенням мозкового та коронарного кровотоку, погіршенням когнітивних здібностей, запамороченнями, сплутаністю свідомості, непритомністю. У довгостроковій перспективі він також зменшує кількість вільного кальцію в організмі, що може вплинути на здоров’я кісток.

Золота середина

Найбільш корисною для здоров’я вважається природна лужна вода, яка, проходячи через скельні породи, збагачується природними мінералами, що збільшують pH. Однак багато виробників з метою економії використовують штучні методи олужування, наприклад, пропускають нейтральну воду через іонізатори, додають до неї електроліти або бікарбонат натрію (харчову соду). Зловживати такою водою не варто. Адже, на відміну від природної лужної, вона практично не містить необхідних для організму мінералів.

Прокрутить вверх