Pfizer, Johnson & Johnson, GSK, Abbott Laboratories та інші фармацевтичні гіганти продовжують співпрацю з агресором

лекарства

Війна війною, а торгівля торгівлею

За приблизними підрахунками вже біля 320 міжнародних компаній (їхній список можна подивитися тут) від авіаперевізників до мереж швидкого харчування оголосили про свій вихід з російського ринку на знак протесту проти війни в Україні, проте деякі корпорації все ще продовжують співпрацювати з країною-агресором. До їхнього табору, нажаль, входить і низка представників великої фарми.

Справа в тому, що оскільки фармацевтичні та медичні компанії постачають життєво важливі ліки, вони формально вільні від санкцій, накладених США та Європейським союзом і зупинка співробітництва з Росією залишається для них справою доброї волі, якої, вочевидь, вистачає не всім.

Наприклад, у середу генеральний директор Pfizer Альберт Бурла заявив в ефірі телеканалу CBS, що хоча його компанія не планує робити подальших інвестицій у російську економіку, вона також не має наміру повністю  розривати зв’язки з цією країною. Нагадаємо, що деякі препарати компанії Pfizer виробляються у Росії, проте вони складають незначну часту від загального прибутку компанії.

Про своє бажання продовжувати обслуговувати людей основними продуктами для здоров’я у всіх странах, зокрема і в Росії також наголосили і деякі інші фармацевтичні гіганти, зокрема компанія Johnson & Johnson, яка має корпоративні офіси в Москві, Новосибірську, Санкт-Петербурзі та Єкатеринбурзі, а також компанія Abbott Laboratories, яка виробляє та продає в Росії ліки для онкології, жіночого здоров’я, лікування панкреатиту та здоров’я печінки. Про продовження роботи на території країни агресора заявила і компанія GSK, яка одночасно припинила роботу своїх офісів в Україні з міркувань безпеки.

Європейська федерація фармацевтичної промисловості та асоціацій, що представляє практично всі великі фармацевтичні компанії в Європі та за її межами, також заявила, що необхідно продовжувати постачання медичних препаратів в Україну та Росію. «Наш головний пріоритет — забезпечити, щоб ліки доходили до пацієнтів, які їх потребують, в Україні, у сусідніх країнах-членах ЄС, у Росії та інших країнах, де доступ до ліків може бути обмежений», — написала вона у своєму прес-релізі.

На двох стільцях

У той же час майже всі великі фармацевтичні компанії засудили російську агресію та зробили значні грошові чи товарні пожертви Україні.  Так, компанія GSK пожертвувала 3,25 мільйона фунтів стерлінгів Червоному Хресту та організації Save the Children, які надають їжу, воду, першу допомогу, ліки, теплий одяг та притулок для людей в Україні та біженців на кордоні. Вона також передала 250 000 фунтів стерлінгів компанії Crown Agents, яка співпрацювала з Міністерством охорони здоров’я України протягом останніх 20 років, і заявила, що припиняє всю рекламу в Росії і не буде укладати контракти, які «безпосередньо підтримують російську адміністрацію або військових»

Компанія Abbott пообіцяла 2 мільйони доларів на підтримку гуманітарних зусиль в Україні, а Pfizer повідомила, що надала 1 мільйон доларів гуманітарних грантів. Швейцарський виробник ліків Novartis заявив, що розширює гуманітарні зусилля в Україні та працює над тим, щоб «забезпечити безперервне постачання наших ліків в Україну».

Швейцарська фармацевтична компанія Roche заявила, що передасть Україні 150 000 упаковок антибіотика Роцефін. Препарат використовується для лікування симптомів багатьох видів бактеріальних інфекцій і займає місце в списку основних лікарських засобів Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Sanofi каже, що пожертвувала 5 мільйонів євро (5,5 мільйона доларів) Червоному Хресту для України та сусідніх країн, а також агентству ООН у справах біженців. Компанія також прискорює пожертвування основних ліків та вакцин пацієнтам в Україні та українським біженцям у сусідніх країнах.

AstraZeneca пожертвувала 1 мільйон доларів на проект HOPE і Міжнародний медичний корпус, а також зібрала пожертвування співробітників на заклики ЮНІСЕФ і Британського Червоного Хреста.

Bristol Myers Squibb наразі пожертвувала 200 000 доларів США через Фонд Bristol Myers Squibb для порятунку дітей та Міжнародного комітету порятунку.

Фонд Novo Nordisk пожертвував близько 7,4 мільйона євро (близько 8,2 мільйона доларів) на підтримку України та біженців.

Але жоден великий виробник фармацевтичних препаратів або медичних пристроїв не оголосив про плани закрити виробничі підприємства або припинити продажі в Росії.

 

Жорстке засудження

Свою позицію щодо продовження роботи в Росії великі фармацевтичні компанії пояснюють гуманітарними міркуваннями, мовляв, вони не можуть залишити жителів країни-агресора без життєво важливих ліків, а міжнародне гуманітарне право вимагає, щоб ланцюжки поставок були відкритими.

Проте така їхня позиція жорстко критикується у всьому світі. Наприклад у відкритому листі сотні лідерів переважно невеликих біотехнологічних компаній закликали представників галузі припинити підприємницьку діяльність в Росії.

Видання Kaiser Health News також наводить слова Джеффрі Зонненфельда , професора Єльської школи менеджменту, який відстежуючи, які компанії згорнули свою діяльність в Росії, вважає, що фармацевтичні компанії, що посилаються на гуманітарні міркування, «у кращому випадку вводять в оману». «Якщо ми продовжуватимемо робити життя для них (росіян –ред.) приємним, то ми продовжимо підтримувати режим», – сказав він. «Ці фармацевтичні компанії будуть розглядатися як співучасники найжорстокішої операції на планеті. Замість того, щоб захищати життя, вони будуть розглядатися як ті, що його руйнують».

 

За матеріалами https://khn.org/, https://www.fiercepharma.com/

Використані фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Прокрутить вверх