Стійкість до антибіотиків: загрози, небезпека, результати дослідження

У глобальному міжнародному проєкті було встановлено, що 2019 року понад 1,2 млн людей у світі померли від стійких до антибіотиків інфекцій. Ця цифра свідчить про те, що попередні припущення науковців про загрозу резистентності патогенних бактерій до протимікробних препаратів треба коригувати. Небезпека значно більша.

Новий науковий проєкт

За кілька останніх десятиліть патогенні бактерії, що зумовлюють тяжкі захворювання, виробили стійкість практично до всіх нових антибіотиків, які випущені на ринок. Про цю проблему 20 років говорили дослідники, експерти та лікарі, які все частіше спостерігали її у різних країнах і регіонах. Проте не було загальної оцінки того, як резистентність бактерій до протимікробних препаратів співвідноситься із результатами лікування пацієнтів у світовому масштабі. Щоб заповнити цю прогалину, було запущено проєкт «Глобальні дослідження стійкості до протимікробних препаратів» (GRAM). Його реалізують Інститут показників та оцінки здоров’я (IHME) у США та Оксфордський університет у Великій Британії. Останній звіт цього проєкту нещодавно був опублікований у журналі The Lancet.

Дизайн дослідження

У звіті GRAM оцінюються випадки смерті, пов’язані з 23 патогенами та 88 комбінаціями патоген – ліки у 204 країнах та територіях у 2019 році. Крім того, були розраховані та зареєстровані випадки смерті, спричинені стійкістю до протимікробних препаратів, для 21 регіону та 7 суперрегіонів планети. Відносно територій, щодо яких немає фактичних даних, використовувався підхід багатогранного статистичного моделювання з використанням даних з лікарняних систем, програм епіднагляду, систематичних оглядів літератури та інших джерел. Ці дані були широкими і охоплювали 185 з 204 країн і територій по всьому світу.

Аналіз проводився у кілька етапів, а наслідки хвороби оцінювалися двома способами:

  • смерть, спричинена безпосередньо стійкістю до протимікробних препаратів;
  • смерть, причетна до стійкості до протимікробних препаратів (стійкість була, але, можливо, не вона стала фатальною).

 Результати аналізу

Проведений вченими аналіз показав, що стійкість до протимікробних препаратів стала безпосередньою причиною приблизно 1,27 млн смертей у всьому світі у 2019 році. Крім того, вона також була пов’язана  приблизно з 4,95 млн смертей того ж року. Для порівняння: глобальні оцінки показують, що у 2019 році ВІЛ/СНІД та малярія стали причиною 860 тис. та 640 тис. смертей відповідно.

Стійкість до протимікробних препаратів найнебезпечніша під час інфекцій нижніх дихальних шляхів: вона безпосередньо призвела до більш як 400 тисяч смертей та опосередковано до більш ніж 1,5 млн смертей. На другому і третьому місцях резистентні до ліків інфекції кровотоку та черевної порожнини.

Показники смертності людей будь-якого віку, пов’язані зі стійкістю до протимікробних препаратів, були найвищими в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, що робить антибіотикорезистентність не лише глобальною проблемою, а й серйозною небезпекою для деяких найбідніших країн світу.

Висновки дослідження

Раніше експерти ВООЗ прогнозували, що до 2050-го 10 млн людей щороку помиратимуть від інфекцій, спричинених стійкими до антибіотиків бактеріями. Однак новий глобальний аналіз продемонстрував, що ми значно ближчі до цього порога. До того ж він включав дані лише за 2019 рік, а безконтрольне використання антибіотиків у всьому світі під час пандемії COVID, яка розпочалася роком пізніше, ймовірно, сильно погіршило ситуацію.

Отже, визначення стратегій подолання резистентності стійких бактеріальних патогенів є невідкладним пріоритетом, якщо ми хочемо виграти гонку, в якій беруть участь антибіотики та бактерії.

Прокрутить вверх