У городі бузина: все про користь, шкоду та медичне застосування лікарської рослини розповіли лікарі

бузина

Користь

Зміцнення імунітету. Сироп, екстракт або чай з ягід і квітів бузини має противірусну активність. Наприклад, при грипі прийом препаратів цієї рослини протягом перших 24 або 48 годин допомагає зменшити лихоманку, закладеність носа, м’язовий та головний біль, а також прискорити одужання. Так, дослідження, проведене під час сезону грипу 1999–2000 років у Норвегії за участю 60 осіб, показало, що пацієнти з симптомами грипу, які приймали по 15 мл сиропу бузини чотири рази на день, одужали на чотири дні раніше, ніж люди, які отримували плацебо. . Інше дослідження 2001 доводить, що екстракт бузини активний щонайменше проти 10 штамів вірусу грипу.
Антиоксидантні властивості. Бузина знижує рівні холестерину, сечової кислоти та цукру в крові, тому благотворно впливає на серцево-судинну систему. Вживання соку або чаю з рослини запобігає запорам і, ймовірно, сприяє профілактиці колоректального раку. У квітах і ягодах багато вітамінів А і С, фолієвої кислоти, калію, кальцію, заліза та клітковини та ін. Крім того, чорна бузина багата антоціанами, що надають її плодам характерного кольору. Їхня здатність боротися з вільними радикалами в 3,5 рази сильніша, ніж у вітаміну Е.
Захист від гінгівіту. При зовнішньому застосуванні відвари та настої з плодів та квітів бузини допомагають боротися з акне, знімають подразнення шкіри, уповільнюють появу вікових пігментних плям та зморшок. Використання настоїв та відварів бузини для полоскання рота запобігає розвитку гінгівіту.

Шкода

Взаємодія із ліками. Людям, які приймають проносні та сечогінні засоби, слід з великою обережністю вживати бузину, оскільки вона може значно посилити ефект цих препаратів, що призведе до зневоднення організму. На тлі лікування інсуліном або прийому інших цукрознижувальних засобів здатність бузини знижувати рівень глюкози в крові підвищує ризик гіпоглікемії.
Дубильні речовини. Бузина — в’яжуча рослина. Це означає, що вона містить дубильні речовини, які можуть спричинити скорочення тканин. Тому вживання великої кількості соку або чаю з бузини може призвести до нудоти, болю в животі, блювоти. Коли ягоди дозрівають або проходять термообробку, їх в’язкі властивості зменшуються.
Обережно, отрута! Кора, незрілі ягоди, листя та насіння бузини містять ціаногенні глікозиди, які можуть виділяти синильну кислоту або ціанід. У 100 г свіжих ягід присутній до 3 мг ціаніду, а в 100 г свіжого листя – до 17 мг. І хоча це лише 3% від смертельної дози для людини масою 60 кг, вживання цих частин рослини може бути небезпечно. Випадок отруєння бузиною зафіксовано 1983 року в Каліфорнії. Вісім учасників релігійних зборів потрапили до лікарні з гострими симптомами, які нагадують отруєння ціанідом. Втім, всі вони швидко одужали, а розслідування показало, що причиною їхньої недуги був прохолодний напій зі свіжих бузинових ягід з цукром і яблучним соком.

Золота середина

Щоб убезпечити себе від побічних ефектів бузини, краще приймати готові аптечні продукти, що містять очищений і стандартизований екстракт цієї рослини. Для самостійної заготівлі найкраще використовувати лише квіти та ягоди чорної бузини (інші види, як правило, більш токсичні). Суцвіття цієї рослини збирають у травні – червні і сушать у сухому, добре провітрюваному місці, після чого, щоб відокремити квітки від квітконіжок, протирають суцвіття через велике сито. Повністю дозрілі ягоди бузини збирають у вересні. Їх також ретельно відокремлюють від гілочок і листя, миють, сушать або варять із цукром до консистенції густого сиропу. Термообробка виводить із бузини шкідливі речовини, але зберігає її лікувальні властивості.

Прокрутить вверх