Вітамін А сприяє спалюванню жиру при низьких температурах

вітамин А

У людей і ссавців можна розрізнити принаймні два типи жирових відкладень: білу і буру жирову тканину . Біла відповідає за набір зайвої ваги і розвиток ожиріння, накопичуючи зайві калорії. Бура або коричнева, навпаки, спалює їх, беручи участь в процесі термогенеза, тобто перетворюючи енергію на тепло. У людей більше 90% жирових відкладень білого кольору, які зазвичай розташовані в області живота, нижньої частини і верхньої частини стегон. Перетворення білого жиру на бурий вважається перспективним терапевтичним методом лікування ожиріння.

Дослідницька група відділення ендокринології та метаболізму медичного факультету Віденського медичного університету [1] продемонструвала, що помірне вживання холоду збільшує рівень вітаміну А і його переносника — ретінол-зв’язуючого білка у людей і мишей. Велика частина запасів вітаміну А зберігається в печінці, і вплив холоду, мабуть, стимулює перерозподіл вітаміну А в жирову тканину. Підвищення рівня вітаміну А, викликане холодом, в свою чергу, призводить до перетворення білого жиру на бурий («потемніння жиру»), сприяючи спалюванню калорій.

Коли команда вчених заблокувала переносник вітаміну А — ретинол-зв’язуючий білок у мишей за допомогою генетичних маніпуляцій, як викликане холодом підвищення рівня вітаміну А, так і «потемніння» білого жиру притупилися. Окислення жирів і виробництво тепла було порушено. Це заважало мишам не тільки скидати вагу, але і захищатися від холоду. Навпаки, додавання вітаміну А до лейкоцитів людини призвело до прояви бурих жирових клітин з підвищеною метаболічною активністю і споживанням енергії.

Таким чином, результати дослідження показали, що вітамін А відіграє важливу роль в регуляції жирової тканини і впливає на глобальний енергетичний обмін. Це може допомогти в розробці нових терапевтичних втручань для людей, які страждають на ожиріння. Однак його автори застерігають від вживання великої кількості добавок вітаміну А, оскільки тут важливо, щоб він не просто надходив в організм, а доставлявся в потрібні клітини у потрібний час.

Використані фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

  1. Anna Fenzl, Oana Cristina Kulterer, Katrin Spirk, Goran Mitulović, Rodrig Marculescu, Martin Bilban, Sabina Baumgartner-Parzer, Alexandra Kautzky-Willer, Lukas Kenner, Jorge Plutzky, Loredana Quadro, Florian W. Kiefer. Intact vitamin A transport is critical for cold-mediated adipose tissue browning and thermogenesisMolecular Metabolism, 2020; 101088 DOI: 10.1016/j.molmet.2020.101088
Прокрутить вверх