Жувальна гумка від найдавніших до наших часів: користь для здоров’я зубів та поради лікаря

Зараз, у часи, коли упаковка жуйки стала незмінним атрибутом жіночої косметички та чоловічого портфеля, можна з упевненістю сказати, що її історична кульмінація ще попереду

Розвинені цивілізації – чисті зуби

Про рівень розвитку різних цивілізацій можна судити стосовно особистої гігієни. Стародавня Греція, Стародавній Єгипет, назавжди втрачена культура племен Майя — всі ці високорозвинені для свого часу суспільства їх поєднувала одна спільна риса: люди дуже трепетно ставилися до власного здоров’я та профілактики. У тому числі захворювань порожнини рота.

Єгиптяни, наприклад, вважаються не лише авторами мила, а й першої зубної пасти, що складалася з нутрощів бика, пемзи та винного оцту.

Найнесприятливішим періодом для зубів, як не дивно, історики називають епоху Відродження. У цей час навіть митися було… не прийнято. Не дарма епоха Людовіка XIV ознаменувалася розквітом парфумерної промисловості. А на картинах того часу незмінними супутниками придворних дам були горностаї, які використовувалися як пастки для вошей і бліх. До речі, напевно, ви помічали, що жодна з рембрантівських красунь не посміхається. Адже до 20 років у більшості з них зубів просто не залишалося.

Різні епохи — різні жувальні гумки

Для очищення зубів та освіження дихання стародавні греки використовували смолу мастикового дерева. Індіанці пристосовували для цього висушений сік дерев.

А перші послідовники Колумба, запозичивши в індіанців цю корисну звичку, створили свою жуйку: вона складалася із суміші соснової смоли та бджолиного воску. Поступово, місце соснової смоли зайняв парафін, який набагато легше зазнавав промислового очищення. Потім його замінив каучук.

Поява жувальної гумки в Україні також має своє історичне коріння. В українських селах діти досі із задоволенням жують смолу вишневого та сливового дерев. Але всі згодні з тим, що широке визнання жувальні гумки ми отримали після падіння «залізної завіси», з приходом на наш ринок світових лідерів у виробництві жувальних гумок — бабл гам.

Всім хлопцям приклад

У радянські часи держава приділяла санітарно-освітній роботі чималу увагу. Нав’язливі рекомендації про чищення зубів та уроки гігієни у початковій школі таки відкладали свій відбиток на підсвідомість. Напевно, у всіх тоталітарних суспільствах «битва за чистоту» сягала великого розмаху.

Пізніше, у 90-х роках, соціологічні дослідження показали, що регулярно чистив зуби лише… кожен третій. А вже про відновлення кислотно-лужного балансу після їжі ніхто не турбувався.

Зараз, після роз’яснювальної та рекламної роботи виробників жувальних гумок ситуація стала поступово змінюватися на краще. Про те, що після їжі потрібно пожувати кілька подушечок жуйки знають навіть першокласники. А на прикладі відновлення рН у ротовій порожнині, вчителі хімії намагаються зацікавити своїм предметом.

«Жувальний» маркетинг

Дух підприємництва та наукового прогресу постійно та всіляко вдосконалював жуйку. Вона набирала різної форми: від кульок і олівців до подушечок. До неї додавали ароматизатори, освіжувачі, фториди, мікроелементи, солі заліза. Це перший товар історії, для продажу якого почали використовувати торгові автомати. І ще, це один із небагатьох товарів, чиє значення для людини було кардинально змінено.

З моменту появи жувальних гумок, що не містять цукру, жуйка з розважального продукту стала обов’язковим товаром для гігієни та здоров’я. Саме тому жувальна гумка не тільки займає найкращі «місця» біля кас супермаркетів, але й успішно проходить суворі медичні дослідження.

Прокрутить вверх