Mister-Blister
No Result
View All Result
  • Новости
  • Фармбизнес
  • Медицина
  • Спецпроекты
  • Премиум
  • Аптечная практика

    Аптечная практика

    Зарубежный опыт

    Как работают аптеки в разных странах мира?

    Управление аптекой

    Вопросы аптечного менеджмента и маркетинга, финансовые показатели работы аптеки, управление персоналом.

    Коллектив аптеки

    Как выжить в коллективе, наладить отношения с коллегами, решить конфликты?

    На прилавках аптек

    Обзоры препаратов, товаров медицинского назначения, медицинской техники, БАДов.

    Профессиональные секреты

    Маленькие хитрости, помогающие первостольнику.

    Консультация провизора

    Самолечение и фармопека: чем поможет фармацевт?

    Искусство продаж

    Правильно продаем лекарственные средства и другие товары аптеки

    Клиент аптеки

    Как работать с разными типами покупателей?

    все статьи

  • Русский
    • Українська
АРХИВ
  • Новости
  • Фармбизнес
  • Медицина
  • Спецпроекты
  • Премиум
  • Аптечная практика

    Аптечная практика

    Зарубежный опыт

    Как работают аптеки в разных странах мира?

    Управление аптекой

    Вопросы аптечного менеджмента и маркетинга, финансовые показатели работы аптеки, управление персоналом.

    Коллектив аптеки

    Как выжить в коллективе, наладить отношения с коллегами, решить конфликты?

    На прилавках аптек

    Обзоры препаратов, товаров медицинского назначения, медицинской техники, БАДов.

    Профессиональные секреты

    Маленькие хитрости, помогающие первостольнику.

    Консультация провизора

    Самолечение и фармопека: чем поможет фармацевт?

    Искусство продаж

    Правильно продаем лекарственные средства и другие товары аптеки

    Клиент аптеки

    Как работать с разными типами покупателей?

    все статьи

  • Русский
    • Українська
No Result
View All Result
Mister-Blister
No Result
View All Result

Астенія у дитини: лікарі розповіли про симптоми, небезпеку та терапію захворювання

Напружений ритм сучасного життя накладає свій відбиток як на стан здоров'я дорослих, а й дітей. Грудневі контрольні наприкінці чверті, психологічні навантаження, найкоротші світлові дні на рік, епідемії ГРВІ та грипу – все це може стати причиною слабкості дитини, зниження її витривалості та небажання йти до школи

Ирина САПА Ирина САПА
16 декабря, 2022
in Здоровье, Медицина
Время прочтения: 1 минута
A A
0
Главная Здоровье
поделиться

Тонкощі термінології

Стан вираженого безсилля, коли енергетичні ресурси організму вичерпані, називають астенією. Для неї характерна аномальна, спонтанна слабкість, що виникає без фізичного чи інтелектуального навантаження, продовжується тривалий період і не зникає після відпочинку. Саме в цьому полягає кардинальна відмінність астенії як патологічного стану від звичайної втоми (втоми), коли активність дитини або дорослого швидко відновлюється після відпочинку і сну.

Втома — це нормальне фізіологічне явище, свого роду сигнал про те, що настав час відпочити. Звичайну втому ми можемо подолати вольовим зусиллям та продовжити роботу, якщо її необхідно закінчити у стислий термін. При астенії картина інша. Спроби зібратися, мобілізувати всі сили виявляються марними і призводять до появи або посилення порушень з боку внутрішніх органів. Астенія вимагає обов’язкового з’ясування причин її появи та лікування.

Причини астенії

Вже наприкінці ХІХ століття астенію пов’язували зі швидким розвитком цивілізації і про те, що нервова система неспроможна витримати інтенсивний темп життя. Сьогодні цю патологію розглядають як результат невідповідності між силою впливу на організм різноманітних несприятливих факторів та можливостями його адаптації. Коли резерви виснажуються, розвивається астенічне стан, потребує втручання медиків.

Найчастіші причини астенії у дітей – гострі та хронічні інфекційні захворювання, функціональні порушення серцево-судинної та вегетативної нервової системи. Ознаки астенії завжди супроводжують хвороби ендокринної системи, крові, органів травлення, бронхіальну астму, ревматизм та ін. У таких випадках лікарі зазвичай говорять про астенічний синдром на тлі тієї чи іншої основної хвороби. Психогенна астенія нерідко зустрічається у школярів старших класів та підлітків. Вона розцінюється як самостійне захворювання.

Як проявляється хвороба

Для астенії дитячого віку характерна поступова, етапна поява симптомів. Одними з перших виникають порушення з боку вегетативної нервової системи: почастішання частоти пульсу при хвилюванні або фізичному навантаженні, підвищена пітливість, похолодання кистей та стоп. Дуже часто діти скаржаться, що у них швидко стукає або коле серце. Вони схильні до запаморочень і можуть зомліти під час відповіді на уроці або іспиті. Таких дітей може турбувати сильний біль голови, особливо після розумового навантаження.

Після вегетативними порушеннями розвиваються сенсомоторные. Вони виявляються підвищеною чутливістю до зміни метеоумов та надмірною увагою до власних відчуттів. Діти можуть погано переносити яскраве світло та шум, скаржитися, що їх знобить або, навпаки, «кидає в жар». При астенії практично завжди дитина надмірно емоційна: плаче по дрібницях, легко дратується. Саме з цими симптомами пов’язана інша назва астенії – «дратівлива слабкість».
У міру прогресування слабкості виникають зміни в інтелектуальній сфері: знижуються пам’ять та концентрація уваги, дитину складно чимось зацікавити.

АТФ, аміак та молочна кислота

У механізмі розвитку астенії в дітей віком головну роль грають зміни обміну речовин, які призводять до підвищення рівня аміаку і молочної кислоти. Нагромаджуючись, ці два компоненти порушують внутрішньоклітинні процеси утворення та використання енергії у вигляді АТФ.

У нормальних умовах під час метаболізму глюкози (аеробного гліколізу) в організмі утворюється 38 молекул АТФ. При кисневому голодуванні тканин, що виникає через порушення кровообігу при вегетативних розладах, організм перемикається на інший – анаеробний шлях переробки глюкози. В результаті виробляється лише 2 молекули АТФ, виникає внутрішньоклітинний ацидоз та накопичення аміаку, який посилює біохімічний дисбаланс.

Дефіцит основного енергетичного матеріалу – АТФ – призводить до загальної слабкості, а надлишок молочної кислоти – до м’язової стомлюваності. Вираженість блокування аміаком внутрішньоклітинних процесів багато в чому залежить від швидкості його перетворення на сечовину та виведення з організму.

Основи терапії

Оскільки у більшості дітей астенія пов’язана з соматичною неблагополуччю, їм необхідне обстеження, уточнення діагнозу основного захворювання та відповідне лікування. Якщо симптоми астенії значно виражені, сильно знижують якість життя та не зникають після терапії фонової патології, необхідна медикаментозна корекція цього стану. Сьогодні в асортименті аптек є багато засобів беззрецептурної відпустки, які провізори можуть рекомендувати покупцям, коли вони просять препарат, щоб допомогти своїй дитині впоратися зі слабкістю та підвищеною стомлюваністю.

Традиційно для цього застосовують рослинні адаптогени: екстракт елеутерококу, женьшеню, родіоли рожевої, лимонника китайського та ін. Однак сьогодні вже доведено, що при вираженій астенії такі препарати можуть посилювати симптоми захворювання та ще більше виснажувати енергетичні ресурси клітин організму. Застосування адаптогенів небажане у дітей із підвищеною збудливістю та порушеннями сну. Крім того, женьшень протипоказаний при схильності до кровотеч; лимонник – при підвищеному внутрішньочерепному тиску та судомній готовності; аралія – при тиках (гіперкінезах). Тому до застосування адаптогенів, особливо у вигляді спиртових розчинів, у дітей з астенією слід підходити дуже обережно та виважено.

Істотну роль відновлення внутрішньоклітинних енергетичних процесів грають вітаміни. Як правило, дітям цілком достатньо прийому профілактичних або середніх вікових терапевтичних доз полівітамінних комплексів. Особливе значення має у таких препаратах ретинолу, токоферолу, аскорбінової кислоти, пантотената кальцію.

Виборча здатність нормалізувати біохімічні та енергетичні процеси в клітинах центральної нервової системи мають сполуки гопантенової кислоти. Вони рекомендуються при астенії з порушеннями пам’яті та концентрації уваги, при гіперкінезах, енурезі. Курс прийому гопантенової кислоти та її дози визначаються лікарем та залежать від стану дитини. Тривалість її прийому може становити 1-6 місяців.

Значно покращити самопочуття дитини при астенії та підвищити її адаптацію до шкільних навантажень допомагають гліцин (амінооцтова кислота), аргінін, лізин, карнітин, глутамінова кислота. Велике значення препаратів тваринного походження: порошку з рогів північних оленів та продуктів бджільництва – маточного молочка, квіткового пилку.

Враховуючи роль аміаку у розвитку патології, при астенії ефективні препарати, що покращують його нейтралізацію та виведення з організму. До таких засобів відноситься малат цитруліну. Препарат відновлює енергетичні процеси в клітинах, запобігає накопиченню в них молочної кислоти та підвищує синтез АТФ. Малат цитруліну може застосовуватися у дітей віком від двох років. Курс лікування має бути не менше 3-4 тижнів.

Tags: астения
Предыдущая новость

Автомобиль с маркировкой фармкомпании «ЮРИЯ-ФАРМ» попал в смертельное ДТП

Следующая новость

Гослекслужба заблокировала участие россии в брифинге по обмену опытом по выявлению некачественного или фальсифицированного лекарства

Ирина САПА

Ирина САПА

Кандидат медицинских наук, медицинский редактор. С 2002 года является автором журнала «Мистер Блистер». Автор более 30 публикаций в профильных научных изданиях

Связанные Статьи

НСЗУ
Здоровье

Ліки для людей з розладами психіки, поведінки та епілепсією включені в “Доступні ліки”. Що треба знати фармацевту?

Галина ЛАПА
27 января, 2023
таблетки, лекарства, препарат
Здоровье

Як правильно зберігати ліки? 5 порад від фармацевта

Мистер Блистер
26 января, 2023
таблетки
Здоровье

З квітня 2023 року за е-рецептом будуть відпускати всі рецептурні медпрепарати. Що потрібно знати?

Галина ЛАПА
26 января, 2023
желтый
Здоровье

Желтуха – всегда тревожный сигнал. Врач рассказал о заболеваниях, когда кожа становится желтушной

Ирина САПА
25 января, 2023
вода
Здоровье

Лужна вода: пити чи не пити? Про користь та протипоказання лужної води розповіли лікарі

Мистер Блистер
25 января, 2023
уши
Здоровье

Шум у вухах буває небезпечним: лікарі розповіли про тинітус, його причини та наслідки

Ольга ОНИСЬКО
24 января, 2023

Discussion about this post

Свежие новости

  • Ліки для людей з розладами психіки, поведінки та епілепсією включені в “Доступні ліки”. Що треба знати фармацевту?
  • Новая редакция порядка ведения Реестра лиц, ответственных за введение медицинских изделий, уже утверждена
  • Як правильно зберігати ліки? 5 порад від фармацевта
  • «Фармак» будет защищать право интеллектуальной собственности на «Корвалол» в международных судах
  • З квітня 2023 року за е-рецептом будуть відпускати всі рецептурні медпрепарати. Що потрібно знати?

Архивы

  • Январь 2023
  • Декабрь 2022
  • Ноябрь 2022
  • Октябрь 2022
  • Сентябрь 2022
  • Август 2022
  • Июль 2022
  • Июнь 2022
  • Май 2022
  • Апрель 2022
  • Март 2022
  • Февраль 2022
  • Январь 2022
  • Декабрь 2021
  • Ноябрь 2021
  • Октябрь 2021
  • Сентябрь 2021
  • Август 2021
  • Июль 2021
  • Июнь 2021
  • Май 2021
  • Апрель 2021
  • Март 2021
  • Февраль 2021
  • Январь 2021
  • Декабрь 2020
  • Ноябрь 2020
  • Октябрь 2020
  • Сентябрь 2020
  • Август 2020
  • Июль 2020
  • Июнь 2020
  • Май 2020
  • Апрель 2020
  • Март 2020
  • Февраль 2020
  • Январь 2020
  • Декабрь 2019
  • Ноябрь 2019
  • Октябрь 2019
  • Сентябрь 2019
  • Август 2019
  • Июнь 2019
  • Май 2019
  • Апрель 2019
  • Март 2019

Категории

  • Аптечная практика
  • Без категории
  • Досуг
  • Зарубежный опыт
  • Здоровье
  • Искусство продаж
  • Клиент аптеки
  • Коллектив аптеки
  • Консультация провизора
  • Медицина
  • На прилавках аптек
  • Новости
  • Премиум
  • Профессиональные секреты
  • Спецпроекты
  • Управление аптекой
  • Фармбизнес
  • Политика Конфиденциальности
  • Политика использования COOKIES
  • Правила обработки персональных данных

© 2022 Новости медицины и фармации - онлайн-журнал для специалистов

Поделится новостью с редакцией

No Result
View All Result
  • Медицина
  • Фармбизнес
  • Досуг
  • Премиум
  • Спецпроекты
  • Архив
  • Аптечная практика
    • Зарубежный опыт
    • Искусство продаж
    • Клиент аптеки
    • Коллектив аптеки
    • Консультация провизора
    • На прилавках аптек
    • Профессиональные секреты
    • Управление аптекой
  • Русский
    • Українська

© 2022 Новости медицины и фармации - онлайн-журнал для специалистов

Поделится новостью с редакцией

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

У Вас есть новость?
Отправьте её нам на публикацию