Бережіть зіницю ока. Лікар розповів, як мороз впливає на стан очей, чим це небезпечно та як лікувати

окклюзия вен сетчатки

Мороз і сонце – вороги очей

У нашій географічній широті після Нового року зазвичай зростає кількість погожих днів, тривалість світлового дня також поступово зростає. Ми гуляємо на свіжому повітрі, радіємо сонечку і блискучому снігу, не думаючи про те, що можемо нашкодити очам. Справа в тому, що в зимові місяці сонце знаходиться нижче і під іншим кутом до горизонту, тому розсіювання світла відбувається інтенсивніше, а сніг відбиває практично все ультрафіолетове випромінювання, що потрапляє на нього, яке може пошкодити очі. Сльозотеча, почервоніння, набряк повік, біль при погляді на світло, печіння, нечіткість зору – це може бути симптомом снігової сліпоти, або фотокератиту, причина якого – надмірна дія ультрафіолету на рогівку. Крім того, сухе морозне повітря сприяє випаровуванню слізної плівки, яка зволожує очі, запобігає подразненню та різі. Аналогічно діє і повітря в приміщенні, оскільки його вологість набагато нижча за норму через роботу системи центрального опалення.

Замість жовтого перцю

Щоб знизити ризик фотокератиту, у сонячні дні варто надягати на вулицю якісні сонцезахисні окуляри. Не завадить купити зволожувач повітря для будинку. Але найважливіше для здоров’я очей правильне харчування, щоб організм отримував певні вітаміни, мінерали та інші біологічно активні речовини. Саме з цією умовою, як правило, виникають проблеми: люди харчуються нераціонально, одноманітно, а взимку їм ще й дуже накладно купувати різні корисності. Наприклад, свіжий салат, листова зелень, жовтий болгарський перець, ківі, виноград коштують недешево, адже це джерела незамінних пігментів лютеїну та зеаксантину. В організмі людини вони виконують антиоксидантну функцію – захищають від окислювального стресу кришталик та сітківку ока, а отже, допомагають зберегти гостроту зору, запобігти розвитку катаракти та вікової макулодистрофії.

Основні вітаміни

Щоб забезпечити очі всім необхідним, узимку є сенс пройти курс прийому спеціальних вітамінно-мінеральних комплексів. Крім лютеїну та зеаксантину, у складі такого засобу можуть бути:

  • Вітамін А. Запобігає курячій сліпоті, тобто. від ослаблення чи зникнення здатності бачити при поганому освітленні. Сприяє формуванню зорового пурпуру (родопсину) в очах. Цей складний білок при поглинанні квантів світла сприяє формуванню нервових імпульсів, які усвідомлюються як зір.
  • Вітамін С. Бере участь у багатьох процесах метаболізму, відіграє основну роль в утворенні колагену, а цей білок важливий для зростання та відновлення всіх клітин та тканин, у тому числі структур ока. Без достатньої кількості аскорбінової кислоти судинні стінки та м’язи, що відповідають за рух очних яблук, слабшають, гострота зору падає.
  • Вітамін В2. Покращує зір, особливо колірний та нічний. Нестача рибофлавіну призводить до того, що у людини розвивається схильність до блефариту та кон’юнктивіту. Потреба у ньому збільшується у стресових ситуаціях.
  • Цинк. Разом із вітаміном А цинк відповідає за гостроту зору. Якщо його недостатньо, значно погіршується здатність клітин кришталика засвоювати глюкозу. За тривалого дефіциту цинку збільшується ймовірність розвитку катаракти.
  • Омега-3 поліненасичені жирні кислоти. Ці речовини, що містяться в рибі жирних сортів, допомагають нам зберегти зір до глибокої старості. Вони беруть участь у метаболізмі сітківки, захищаючи її від запалення, а також запобігають розвитку нервово-судинних порушень, внаслідок яких може розвинутись вікова макулодистрофія.
Прокрутить вверх