Чи можуть фармацевти влаштуватися на роботу у Польщі за фахом?

фармацевт

Спеціальний закон

12 березня 2022 року у Польщі був прийнятий Закон «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави та виконання звернення організацій роботодавців». Згідно з цим документом багато українців, які були змушені покинути свою країну, отримали право тимчасово влаштуватися на роботу в Польщі на спеціальних спрощених умовах без підтвердження диплому та іспиту з польської. До їхнього числа увійшли і працівники галузі охорони здоров’я, зокрема лікарі, стоматологи, медичні сестри та акушерки, яким дозволяється працювати за фахом у Польщі протягом 18 місяців. Проте провізорів та фармацевтичних техніків (фармацевтів) у цьому документі не згадали.

Суперечки навколо фармацевтів

Невдовзі після ухвалення цього закону польська Асоціація франчайзингових аптек, Спілка підприємців і роботодавців, клуб «Бізнес-Центр», конфедерація «Левіатан» та деякі інші установи,  звернулися до прем’єр-міністра країни Матеуша Мазовецького та міністра охорони здоров’я Адама Нідзельського з проханням додати рішення до спеціального закону, яке дозволило б умовно працевлаштувати фармацевтів з України.

Проте не всі польські фармацевти підтримали цю ініціативу. Їхні побоювання були пов’язані зі значним збільшенням конкуренції на ринку праці, адже в Польщі немає дефіциту провізорів та фармацевтичних техників. До того ж вони виказували сумніви щодо опанування українцями польської мови на рівні, який дозволить їм надавати фармацевтичні послуги, адже аптека це не магазин і непорозуміння між працівником першого столу та клієнтом може коштувати здоров’я.

На ці аргументи прихильники розширення спеціального закону відповідали, що українські фармацевти могли б виконувати технічні функції, практикувати під відповідним наглядом чи обслуговувати у польських аптеках своїх співвітчизників, яких наразі в країні вже більше двох мільйонів.

Що на сьогодні?

Втім до сьогодні у суперечках не було досягнуто компромісу і спрощена система працевлаштування в польських аптеках не була введена. Отже українські фармацевти не можуть працювати в аптеках без знання польської мови. Щоб підтвердити свої знання, їм необхідно скласти іспит, під час якого, зокрема, підтвердити:

  • вміння читати та розуміти письмовий текст, зокрема в галузі фармацевтичної літератури, а також законодавчих положень, що діють у Республіці Польща, у тому числі регламентують виконання професії фармацевта;
  • вміння спілкуватися — у зв’язку з професією фармацевта — з пацієнтами, фармацевтами, лікарями, стоматологами та представниками інших медичних професій, зокрема правильне надання порад та інформації, яка є доступною та зрозумілою для пацієнтів;
  • вміння сформулювати усне висловлювання, зокрема у зв’язку з участю у професійних нарадах та тренінгах;
  • вміння писати відповідно до правил граматики та правопису польської мови, належним чином вести облік, зокрема документацію, пов’язану з торгівлею лікарськими засобами та виробами медичного призначення, а також харчовими продуктами для певного харчового призначення.

Такий іспит проводиться на підставі заяви та сплати збору (30% середньомісячної заробітної плати по підприємству – 1766,63 злотих). Щоб подати заявку, потрібен номер PESEL або документ, що підтверджує вашу особу. Іспит проводять два фармацевти, один з яких має ступінь доктора чи доктора наук або звання професора в галузі медичних наук та наук про здоров’я з дисципліни фармацевтичні науки, а також представник, призначений Польським фармацевтичним товариством, що має звання спеціаліста в галузі фармації чи клінічної фармації, або фармацевтичного аналітика та особи з вищою освітою в галузі польської філології.

Однак мовний іспит не єдина вимога, яку повинні виконувати українські фармацевти, зацікавлені в працевлаштуванні в польській аптеці. Наразі український фармацевт, як і будь який інший фармацевт із-за меж ЄС, який легально проживає в Польщі, може працювати в аптеці без визнання диплому, але тоді він може виконувати лише завдання, не пов’язані з професійною діяльністю, тобто працювати лише як помічник у аптеці.

Використані фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

Прокрутить вверх