Чи можуть фармацевти влаштуватися на роботу у Польщі за фахом?

фармацевт
У березні у Польщі був прийнятий спеціальний закон, за яким українські біженці мають змогу тимчасово влаштуватися на роботу за фахом за спрощеною процедурою. Але фармацевти до нього включені не були. Що це означає?
Author Avatar
фармацевт

Спеціальний закон

12 березня 2022 року у Польщі був прийнятий Закон «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави та виконання звернення організацій роботодавців». Згідно з цим документом багато українців, які були змушені покинути свою країну, отримали право тимчасово влаштуватися на роботу в Польщі на спеціальних спрощених умовах без підтвердження диплому та іспиту з польської. До їхнього числа увійшли і працівники галузі охорони здоров’я, зокрема лікарі, стоматологи, медичні сестри та акушерки, яким дозволяється працювати за фахом у Польщі протягом 18 місяців. Проте провізорів та фармацевтичних техніків (фармацевтів) у цьому документі не згадали.

Суперечки навколо фармацевтів

Невдовзі після ухвалення цього закону польська Асоціація франчайзингових аптек, Спілка підприємців і роботодавців, клуб «Бізнес-Центр», конфедерація «Левіатан» та деякі інші установи,  звернулися до прем’єр-міністра країни Матеуша Мазовецького та міністра охорони здоров’я Адама Нідзельського з проханням додати рішення до спеціального закону, яке дозволило б умовно працевлаштувати фармацевтів з України.

Проте не всі польські фармацевти підтримали цю ініціативу. Їхні побоювання були пов’язані зі значним збільшенням конкуренції на ринку праці, адже в Польщі немає дефіциту провізорів та фармацевтичних техників. До того ж вони виказували сумніви щодо опанування українцями польської мови на рівні, який дозволить їм надавати фармацевтичні послуги, адже аптека це не магазин і непорозуміння між працівником першого столу та клієнтом може коштувати здоров’я.

На ці аргументи прихильники розширення спеціального закону відповідали, що українські фармацевти могли б виконувати технічні функції, практикувати під відповідним наглядом чи обслуговувати у польських аптеках своїх співвітчизників, яких наразі в країні вже більше двох мільйонів.

Що на сьогодні?

Втім до сьогодні у суперечках не було досягнуто компромісу і спрощена система працевлаштування в польських аптеках не була введена. Отже українські фармацевти не можуть працювати в аптеках без знання польської мови. Щоб підтвердити свої знання, їм необхідно скласти іспит, під час якого, зокрема, підтвердити:

  • вміння читати та розуміти письмовий текст, зокрема в галузі фармацевтичної літератури, а також законодавчих положень, що діють у Республіці Польща, у тому числі регламентують виконання професії фармацевта;
  • вміння спілкуватися — у зв’язку з професією фармацевта — з пацієнтами, фармацевтами, лікарями, стоматологами та представниками інших медичних професій, зокрема правильне надання порад та інформації, яка є доступною та зрозумілою для пацієнтів;
  • вміння сформулювати усне висловлювання, зокрема у зв’язку з участю у професійних нарадах та тренінгах;
  • вміння писати відповідно до правил граматики та правопису польської мови, належним чином вести облік, зокрема документацію, пов’язану з торгівлею лікарськими засобами та виробами медичного призначення, а також харчовими продуктами для певного харчового призначення.

Такий іспит проводиться на підставі заяви та сплати збору (30% середньомісячної заробітної плати по підприємству – 1766,63 злотих). Щоб подати заявку, потрібен номер PESEL або документ, що підтверджує вашу особу. Іспит проводять два фармацевти, один з яких має ступінь доктора чи доктора наук або звання професора в галузі медичних наук та наук про здоров’я з дисципліни фармацевтичні науки, а також представник, призначений Польським фармацевтичним товариством, що має звання спеціаліста в галузі фармації чи клінічної фармації, або фармацевтичного аналітика та особи з вищою освітою в галузі польської філології.

Однак мовний іспит не єдина вимога, яку повинні виконувати українські фармацевти, зацікавлені в працевлаштуванні в польській аптеці. Наразі український фармацевт, як і будь який інший фармацевт із-за меж ЄС, який легально проживає в Польщі, може працювати в аптеці без визнання диплому, але тоді він може виконувати лише завдання, не пов’язані з професійною діяльністю, тобто працювати лише як помічник у аптеці.

Використані фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

Прокрутить вверх