Допомога при пораненнях мирним жителям. Що потрібно знати

shutterstock_1684283641

Що потрібно робити

Якщо ураження поверхневе, достатньо очистити рану від сторонніх часток і продезінфікувати за допомогою перекису водню, хлоргексидину, розчину фурациліну. За відсутності таких препаратів можна скористатися чистою водою.

Якщо ж рана глибока і з неї неможливо витягнути осколки, слід насамперед спинити кровотечу. Для цього можна використати асептичну пов’язку, бинт, чисту носову хустинку, вологі серветки або іншу тканину – такі засоби слід накласти на рану і міцно притиснути її рукою, а потім щільно перебинтувати.

Для припинення сильної артеріальної кровотечі (кров яскраво-червона і витікає, пульсуючи) потрібно також негайно перетиснути артерію вище місця ураження. Для цього можна скористатися спеціальним джутом (турнікет), а за його відсутності – ременем, шаликом, хусткою, підтяжками, гумовою трубкою тощо. Під джгут також потрібно підкласти чисту хустину для зменшення болю. Кожен наступний виток джгута слід затягувати слабше, ніж попередній. Щоб лікарі правильно надали допомогу постраждалому, під джгут слід покласти записку із зазначенням точного часу його накладання.

Якщо травма пов’язана з переломом кісток, то підручними засобами (палиця, планка, будь-яка інша шина) потрібно зафіксувати уражену кінцівку, щоб вона не могла рухатися.

Для уникнення контузії і пошкодження барабанних перетинок під час потужних вибухів слід тримати рот відкритим.

Чого не можна робити

Глибоку рану, особливо з артеріальною кровотечею, не можна промивати водою, лити у неї йод, інші спиртові розчини, вкладати вату.

Забороняється також залишати поранену кінцівку перетисненою джгутом надто довго – можливий розвиток некротичного процесу.

Приблизно за 2 години після накладання потрібно дещо ослабити джгут або зняти його на 10-15 хвилин, а потім накласти знову, але трохи вище або нижче.

У будь-якому випадку слід негайно звернутися по медичну допомогу.

Прокрутить вверх