Фарингіт: лікування, причини та симптоми захворювання

фарингіт

Згадуємо анатомію

Глотка (pharynx) людини є лійкоподібною трубкою, яка починається біля основи черепа і закінчується переходом у стравохід на рівні VI шийного хребця. Орган бере участь у диханні, ковтанні, мовленні та співі. У глотці виділяють три відділи: носоглотку, ротоглотку та гортаноглотку. Запалення слизової оболонки у середній частині глотки і називають фарингітом.

Причини та симптоми захворювання

Виділяють гострий та хронічний фарингіт. У свою чергу, хронічний може протікати у формі простого, гіпертрофічного чи атрофічного. Гострий фарингіт найчастіше поєднується із запальним процесом у порожнині носа чи рота, викликаним вірусами, бактеріями чи грибами. У спекотні дні дуже часто захворювання починається після вживання холодних напоїв та морозива. Значно підвищують ризик розвитку хронічного фарингіту куріння, тривале перебування у запиленому чи загазованому приміщенні.

Основні симптоми фарингіту такі:

  • відчуття сухості, садіння та першіння в горлі;
  • біль та відчуття утруднення при ковтанні;
  • іррадіація болю у вухо;
  • почервоніння задньої стінки глотки, наявність на ній слизу та «зернистості».

Чому необхідна пильність провізора?

Біль у горлі може бути симптомом небезпечних захворювань. Йдеться про дифтерію, скарлатину, лейкози, пухлини верхніх дихальних шляхів, нетипову течію інфаркту міокарда. Тому провізору слід поставити пацієнтові уточнюючі питання про те, чи є нальоти на мигдаликах, чи збільшені лімфовузли, чи немає висипу на шкірі, як давно турбує його біль і чи звертався він до лікаря.

Що запропонувати пацієнту

При неускладненому перебігу фарингіту рекомендується застосування місцевих засобів. У міжнародній класифікації АТС вони віднесені до класу R02 «Препарати, що застосовуються при захворюваннях горла» та А01 «Засоби для застосування в стоматології». Серед них такі медикаменти:

  • антисептики
  • антибіотики
  • місцеві анестетики
  • препарати, які містять лізоцим.

Ці медикаменти випускаються у вигляді аерозолів, льодяників, пастилок та таблеток для розсмоктування, розчинів для полоскання. Необхідно враховувати, що аерозолі можуть застосовуватися у дітей віком від 4 до 6 років, оскільки високий ризик рефлекторної зупинки дихання при попаданні струменя препарату на задню стінку глотки або при аспірації речовини. Дуже важливо нагадати батькам, що барвисті лікарські льодяники та пастилки слід зберігати у місці, недоступному для дітей.

Для пацієнтів із цукровим діабетом необхідна інформація про підсолоджувачів, що входять до складу ліків.

Все більшу популярність завойовують у пацієнтів препарати, що відновлюють імунний захист у порожнині рота та носа. До них відносяться медикаменти з лізоцимом, що з’явилися на ринку.

При хронічному фарингіт додатково рекомендується застосування бактеріальних лізатів, або так званих терапевтичних вакцин. Завдяки їх дії в організмі відбувається вироблення специфічних антитіл проти основних збудників ГРЗ та знижується частота загострень захворювань.

В арсеналі аптек є комплексні гомеопатичні засоби, що сприяють усуненню основних симптомів фарингіту. До їх складу входять Спонгія, Меркуріус солюбіліс, Еупаторіум та ін.

Не забувайте і про комбіновані препарати рослинного походження, що містять ромашку, кору дуба, листя горіха, деревій, траву кульбаби.

Збереження симптомів захворювання понад три дні на фоні застосування місцевих засобів потребує звернення до лікаря.

 

 

Прокрутить вверх