Ірина Руденко: “Ми нарощуємо темпи вакцинації від COVID-19”

Україна, судячи зі щоденної інформації самого МОЗ, наближається до надважкої ситуації з COVID-19. Чи є у МОЗ чіткий план, як вивести країну з COVID-кризи?   

Генеральна директорка Директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності МОЗ Ірина Руденко

Дійсно, останні кілька тижнів стрімко зростає захворюваність на COVID-19 і ми бачимо, що наразі вже 16 областей, включно з містом Києвом, перебувають у «червоній» зоні епідемічної небезпеки. Це свідчить про те, що ситуація із заповненням ліжок близька до критичної.  

Ми щодня фіксуємо близько 20 тисяч хворих за добу. Зросла захворюваність дітей.  Найбільше зареєстровано випадків захворювання в Одеській області, Києві, Дніпропетровській, Харківській та Запорізькій областях, і заповнення ліжок становить понад 60%. Заповнення ліжок, які виділенні для лікування дітей, відповідно – понад 25%.  

У нас зараз діє так званий адаптивний карантин. Він добре себе зарекомендував під час минулого спалаху. Ми тоді побачили, що він ефективний, що дозволив нам стабілізувати рівень госпіталізації та зайнятості ліжок. Окрім того, такий карантин дав змогу значно знизити смертність від ковіду. Сподіваємося, що і цей карантин нам допоможе стабілізувати ситуацію. 

На 100% ліжка заповнені не будуть

А чи є у МОЗ «план Б»? Що ви плануєте робити, якщо адаптивний карантин не спрацює і ми наблизимося до крайньої точки? Що планує робити МОЗ, якщо заповнення ліжок становитиме 100%?  

В Україні вже є регіони, в яких не вистачає виділених ліжок. Але у нас є так звані “хвилі”, якими ми розгортаємо додаткові місця для хворих. Коли вичерпується можливість певного регіону, тоді вже є необхідність використовувати мобільний госпіталь ДСНС.  Тоді ДСНС розгортає свій госпіталь, щоб надавати допомогу хворим. У нас є напрацьований алгоритм: минулого року ми в Івано-Франківській області вже розгортали такий мобільний госпіталь. 

врачи

Тобто якщо буде 100% заповнення ліжок у стаціонарних лікарнях, можна буде розраховувати на госпіталі «другої», «третьої» хвилі? 

На 100% ліжка заповнені не будуть, тому ще є ліжка, виділені саме для надання медичної допомоги хворим на ковід. А є ліжка для пацієнтів з іншими захворюваннями. Ми ніколи не перепрофільовуємо всі ліжка, тому що є інші хвороби, які потребують лікування, і треба госпіталізувати людей. Так звані ковідні ліжка ми також розгортаємо поступово. Залучаються всі резерви, і коли вже їх не вистачає, тоді підключаються мобільні госпіталі. Але маємо розуміти, що це робиться лише в крайньому випадку. Коли і цих додаткових, резервних ліжок  вже не вистачає, підключаються інші регіони. Відпрацьовуються маршрути доправлення пацієнтів, і кожна область має такі маршрути. 

Відповідальність за допуск клієнтів до закладів повністю лежить на власниках

Наскільки важкі наслідки можуть чекати на країну після цієї хвилі COVID-19?  

Найважчі наслідки для країни — це втрата життя людей. Ми бачимо, що наразі є значна смертність, люди хворіють, помирають. Для держави людські втрати є найбільш критичними і важливими. Можуть бути і економічні наслідки, але держава в цьому році надала можливість бізнесу працювати навіть у “червоних” зонах при дотриманні всіх епідемічних обмежень та вимог МОЗ.  

А як будуть перевіряти, чи вакциновані відвідувачі? Чия це відповідальність?  

Відповідальність за допуск клієнтів до закладів, які працюють у регіонах з червоним рівнем епіднебезпеки, повністю лежить на їхніх власниках. Вони мають це організувати. Також є рейди поліції, які здійснюються щодо перевірки дотримання суб’єктом господарювання протиепідемічних вимог. Тоді вже перевіряються власники закладів. Але обмеження не застосовуються до певного переліку закладів, це продуктові крамниці, аптеки, зоомагазини тощо. 

А як власник може контролювати, куди покупець піде? Уявімо, хтось каже, що прямує до супермаркета, а сам йде по всіх крамницях торговельного центру. 

Раніше кожен заклад робив на вході відвідувачам температурний скринінг. Тож можливо також застосувати такий підхід, працівники магазину  можуть  перевіряти сертифікати у тих, хто зайшов до них. Але це відповідальність власників.  

Штрафуватимуть також власників? 

Так, звичайно.   

Громадяни вважають, що все, що ми робимо, — це дуже не популярно

На які ще непопулярні заходи задля того, щоб стабілізувати ситуацію в країні, готове піти МОЗ? 

Якщо чесно, коли я дивлюся на ті звернення, які до нас надходять, то мені здається, що громадяни вважають, що все, що ми робимо, — це дуже не популярно. Але ми це робимо, щоб захистити в першу чергу їх. Ми все робимо для людей. Люди мають це розуміти. Дійсно, у нас є обмеження, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236, які діють в “червоних” зонах епідемічної небезпеки, вони також не популярні. 

Що саме?  

Відвідування ТРЦ, кінотеатрів, театрів, заборона проводити масові заходи, відвідувати заклади громадського харчування, але є винятки. Також непопулярний серед населення захід, який впровадили МОЗ і уряд, — це обмеження щодо регіональних перевезень, але це також зроблено для нерозповсюдження вірусу. Багато людей невдоволені тим, що ми наполягаємо на потребі носити маски у приміщеннях. Але для нас важливо створити безпечне середовище. 

фото: slovoidilo.ua

Мені здається, що найгірше сприймається те, що вимагають вакцинуватися. Навіть мітинги влаштовують. 

До нас під МОЗ ходять весь час з мітингами та протестами. Наказ про перелік професій № 2153, представники яких мають щепитися обов’язково, також не дуже люблять. Але це все робиться задля створення безпечного середовища для усіх. Цей наказ не стосується людей, які мають абсолютні протипоказання до вакцинації. Тобто якщо людина має алергію на компоненти вакцини, або у неї вже була алергічна реакція на попереднє введення вакцини, або інші протипоказання, то її ніхто не змушуватиме вакцинуватися і не відсторонюватиме від роботи. Але якщо таких протипоказань немає, то працівник буде відстороненим від роботи до тих пір, поки не вакцинується. Держава ж надає всі можливості для цього: безпечна вакцина, безкоштовне щеплення.  

Які можуть бути протипоказання?  

У нас є перелік абсолютних протипоказань, затверджений наказом МОЗ. Абсолютні протипоказання можуть бути як постійними, так і тимчасовими. Таких людей, які мають абсолютні протипоказання, насправді невелика кількість. Найпоширеніше протипоказання — це анафілактична реакція на перше введення вакцини від ковіду або на один із її компонентів. Але таких людей менше 1%. І люди, які мали такі реакції, про це знають і перебувають під наглядом лікарів.    

Михайло Радуцький у своєму телеграм-каналі написав, що в деяких телеграм-каналах та ЗМІ розповсюджувалася активна інформаційна атака на вакцинальну кампанію в Україні. Як ви вважаєте, кому і для чого це було необхідно?  

Антивакцинальні рухи є не тільки в Україні, а й у всьому світі. Це псевдопереконання людей, які вважають, що вакцинація може нашкодити їм або змінити їхню ДНК, або в подальшому спровокує мутації, або поширює чипи в організм, за допомогою яких потім можна буде ними керувати.  

Звичайно, здоровий глузд говорить про те, що вакцина винайдена, щоб подолати хворобу. Багато хвороб подолали саме завдяки вакцинації. Такі страшні, як віспа або поліомієліт. І якщо ми хочемо повернутися до звичного життя — подорожувати, не носити масок, зустрічатися з рідними, то ми маємо вакцинуватися. І чим більше людей буде вакциновано, тим більше шансів перервати ланцюжок поширення ковіду.  

Був недавно звіт РНБО, в якому є інформація, що з боку Російської Федерації здійснюється пропаганда і дискредитація вакцинальної кампанії в Україні в очах світу. Але ми на це не піддаємося. Ми висвітлюємо питання необхідності вакцинації в різних ЗМІ, соціальних мережах, говоримо людям, щоб вони вірили офіційним джерелам. Але, на жаль, таке часто відбувається. Це один із способів ведення гібридної війни. 

Ми не використовуємо вакцини, які не були офіційно дозволені до застосування

Перше місце серед причин, через які люди не бажають вакцинуватися, має, на наш погляд, взагалі абсурдна: Україна отримує вакцину «не таку, як в Європі, а нижчої якості, від якої відмовилися інші країни». Я попрошу вас розвіяти сумніви наших читачів. 

Звичайно, це не правда. Вакцини виготовляються на конкретному заводі, конкретною компанією, яка отримала всі дозволи. І це не можливо чисто технологічно виготовити вакцини для різних країн різної якості.   

В Україні зараз використовується вакцина трьох виробників: AstraZeneca, Pfizer і Sinovac. Скоро буде також надходити Moderna. Усі ці вакцини використовують у всьому світі. Усі вони довели свою безпеку і ефективність. Ми не використовуємо вакцини, які не були офіційно дозволені до застосування. В Україні не було жодного зареєстрованого та підтвердженого летального випадку, пов’язаного з використанням вакцин від коронавірусу. Були різні випадки, які збіглися у часі, але за результатами всіх перевірок та комісій не було жодної підтвердженої смерті внаслідок вакцинації. І згідно із законодавством ми не можемо допустити до використання неякісні і несертифіковані медичні препарати і вакцини. Це питання перебуває на контролі держави. 

Наскільки можливо, що вакцинами «чіпують» людей? Це питання особисто для мене – зі сфери фантастики, але людей хвилює. 

Це не реально з точки зору здорового глузду. Наша наука ще не дійшла до такого розвитку і це дуже дорого.  

А щодо клінічних випробувань на рівні країни?

Клінічні дослідження були у тих країнах, які є розробниками вакцин. Вони проводилися ще до того, як вакцини схвалили для використання. Люди, які проходять КД, дають на це свою згоду, і їх неможливо провести без згоди людини, бо дані треба обробляти, спостерігати, опитувати, брати результати досліджень. Це також спростування конспірологічної теорії.  

Коли ми можемо вакцинувати всіх? Які ваші прогнози? 

У нас є спроможність робити більш як 300 тис. щеплень за добу. Щоденно ми нарощуємо темпи вакцинації, і є дуже хороші показники: ми збільшили охоплення щепленнями. І ми маємо на меті вакцинувати 70% всього дорослого населення до кінця року. Інші країни це зробили, і ми робимо все можливе, щоб це також зробити. 

Использованы фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

Прокрутить вверх