Кір: лікарі розповіли про небезпечні ускладнення, діагностику та лікування

корь

Симптоми кору

Збудник кору – РНК-вірус із сімейства параміксовірусів – передається повітряно-краплинним шляхом, інфікує слизову оболонку верхніх дихальних шляхів і кон’юнктиву очей, а потім поширюється по всьому організму. Перший симптом хвороби – різке підвищення температури протягом 4-7 діб. Потім виникають нежить, кашель, почервоніння очей та сльозотеча, непереносимість яскравого світла, головний біль. Через кілька днів на обличчі та верхній частині шиї з’являється висип. Протягом наступних трьох днів вона поширюється по всьому тілу, тримається приблизно тиждень і зникає, залишаючи помітну пігментацію.

Кір у дітей та дорослих

Кір називали «дитячою чумою»

У минулі століття, коли вакцину від кору ще не винайшли, цю хворобу називали «дитячою чумою». Таке порівняння було невипадковим. По-перше, кір дуже заразна, а по-друге, дуже небезпечна. За даними ВООЗ, вона частіше за інші дитячі інфекції закінчується летальним кінцем. За відсутності адекватної медичної допомоги та ослаблення організму смертність від кору досягає 10%.

Серйозні ускладнення кору – це сліпота, енцефаліт, тяжка діарея, міокардит, інфекції дихальних шляхів. До групи ризику належать діти молодшого віку, люди із ослабленим імунітетом, вагітні жінки. Погіршити перебіг хвороби може погане харчування та нестача вітаміну А.

Єдиний засіб проти кору

Специфічного лікування кору немає, можна лише полегшити її симптоми. Важливо пити якомога більше рідини та регідратаційні розчини, щоб зменшити інтоксикацію та відшкодувати втрату мікроелементів при діареї та блюванні. При тяжкому перебігу захворювання показані препарати рибавірину, який гальмує реплікацію як ДНК-, так і РНК-вірусів.

Для запобігання поразці очей дітям і дорослим призначають вітамін А. За оцінками ВООЗ, це також зменшує ризик смерті від кору на 50%. Нарешті, у разі розвитку бактеріальних ускладнень, наприклад кон’юнктивіту, отиту, бронхіту, пацієнту прописують антибіотики.

Протикорову вакцину часто поєднують з вакцинами проти краснухи та свинки. Це не впливає на її ефективність. Вона однаково дієва як у монопрепараті, і у комбінованому вигляді.

Найкращим захистом від кору є вакцинація, яку дитині проводять двічі: у 12 місяців та шість років. Дітей до року захищають материнські антитіла, а після першого щеплення стійкий імунітет виробляється у 85% випадків. Років через 10–15 імунітет, набутий внаслідок вакцинації, може послабшати, але навіть якщо людина захворіє, недуга протікатиме у легкій формі.

Прокрутить вверх