МОЗ: підсумки роботи медичної сфери у 2022 році

МОЗ

Зруйнована медична інфраструктура

У попередні два роки медична система витримала краш-тест пандемією, цього року – війною. Ворог пошкодив 1160 об’єктів медичної інфраструктури, 160 – зруйнував вщент. За оцінками Світового банку, сфері охорони здоров’я завдано збитків на суму понад $1 млрд.

Кадровий голод та постачання медпрепаратов

Медична сфера зіштовхнулася у 2022 році з кадровим дефіцитом: 30 тисяч медичних працівників пішли у ЗСУ або стали волонтерами, 2,3 тис. медиків виїхали за кордон, 4,3 тис. – стали вимушено переміщеними особами.

Через воєнні дії довелось перелаштовувати логістичні ланцюжки постачання ліків. Водночас постачання більшості препаратів було стабільним. За цей рік не вдалося придбати лише 5,5% ліків (35 найменувань препаратів) від загального плану централізованих закупівель на рік.
Але навіть в таких складних умовах команді Президента Володимира Зеленського вдалось забезпечити стабільне фінансування галузі. Це, безперечно, найголовніше досягнення за цей рік.

Досягнення 2022 року

Зберегли підвищені зарплати медикам. З початку року медичним працівникам почали виплачувати заробітну плату на рівні, визначеному Президентом: не менше 20 тис. грн для лікарів, не менше 13,5 тис. грн – для середнього медичного персоналу. В умовах обмежених доходів у бюджеті воюючої країни вдалося забезпечити підвищені зарплати.

Запустили президентський проєкт неонатального скринінгу. У жовтні стартувала програма розширеного скринінгу: якщо раніше новонароджених перевіряли на 4 спадкові захворювання, то тепер — на 21 хворобу. Проєкт, запуск якого ініціював Президент Володимир Зеленський, стартував у 14 регіонах. Проведено вже 15 тис. досліджень. Наступного року у планах розширити програму на інші регіони, які підконтрольні Україні. Для цього заплановано відкрити у Харкові та Кривому Розі лабораторії для проведення досліджень.

Запрацював механізм ДКД. Старт програми неонатального скринінгу важливий. Але немає сенсу виявляти спадкові хвороби, якщо потім їх не лікувати. Верховна Рада більше року тому ухвалила закон про договори керованого доступу. Це механізм, який дозволяє домовитись із виробником про ексклюзивні умови постачання препарату. Нещодавно був підписаний перший договір, за яким почнуть закуповувати препарати для лікування СМА. Маю надію, що наступного року країна буде закуповувати ліки й для лікування інших орфанних хвороб.

Забезпечили стабільну роботу програму «Доступні ліки». В умовах воєнного стану ускладнився доступ українців до медичних препаратів. Програма «Доступні ліки» стала ще важливішою, ніж раніше. Адже вона дозволяє отримували ліки громадянам у критичній ситуації. Як наприклад, наразі забезпечуються препаратами мешканці деокупованного Херсону. Під час воєнного стану процес видачі та погашення рецепту був максимально спрощений: можна використовувати як паперовий, так і електронний варіанти.

Створили систему для проведення рекордної кількості трансплантацій. Розвиток сфери трасплантології продовжується навіть в умовах війни. Якщо раніше Україні доводилось відправляти важкохворих пацієнтів на проведення дороговартісної операції за кордон, то наразі – органна трансплантація проводиться в Україні. Станом на 26 грудня здійснено 371 операцію з трансплантації органів. Для порівняння – за весь минулий рік було 315 операцій.

Запустили Е-рецепт на антибіотики та ліки з розладу психіки. Війна скорегувала наші плани у цифровізації, але не скасувала їх. Найважливіший, на мою думку, напрямок – запровадження Е-рецепту (з серпня на антибіотики, з листопада – на препарати розладу психіки). Багато разів наводив переваги електронного рецепту. > Михайло Радуцький / Офіційний: Якщо коротко, то він дозволяє контролювати відпуск ліків та проводити аналітичну роботу.

Закупили значну кількість медичного обладнання. У непростий рік, коли ворог розпочав війну, вдалося закупити як за бюджетні кошти, так і за допомогою міжнародних партнерів значну кількість нового сучасного обладнання: 483 vac-апаратів, 459 апаратів УЗД, 837 апаратів ШВЛ, а також 248 кисневих станцій та 553 машин «швидких». На початку року ми навіть уявити собі не могли, як вдасться оновити матеріально-технічну базу лікарень.

Отримали гуманітарну допомогу на 13 млрд грн. Від початку війни МОЗ та «Медичні закупівлі України» почали контролювати постачання до нашої країни та розподілення гуманітарної допомоги. Загалом наша країна отримала 10,5 тис. тонн на суму майже 13 млрд грн.

Зекономили значні кошти в Держбюджеті. Війна змусила не лише витрачати кошти на відбудову пошкоджених медичних будівель, а й заощаджувати. За прогнозом на кінець року вдасться зекономити у ПМГ 4,6 млрд грн, у програмі «Доступні ліки» — 2,2 млрд грн. Це значні кошти, які наступного року будуть спрямовані на фінансування медицини.

Джерело

Прокрутить вверх