Першостольник, зберігай спокій та проводь фармацевтичну опіку!

shutterstock_1668558619-1

Коронавірус не визнає кордонів і поширюється досить швидко, підтвердження тому –статистика захворюваності, що змінюється щодня і в нашій державі зокрема.

Працівники аптек зараз опинилися на передовій у буквальному сенсі слова. Вони відпускають ліки відвідувачам з ознаками респіраторних інфекцій, тому мають подбати як про повноцінну фармацевтичну опіку, так і про власний захист. З огляду на це наказом МОЗ України від 13 березня 2020 року №663 «Про оптимізацію заходів щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків COVID-19» затверджено стандарт фармацевтичної допомоги «COVID-19». Він поширюється на всіх юридичних осіб, незалежно від їхньої організаційно-правової форми та форми власності, фізичних осіб-підприємців, які провадять господарську діяльність з оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами та мають відповідну ліцензію.

Згідно з цим документом першостольник при зверненні осіб зі скаргами з боку респіраторної системи має з’ясувати наявність/відсутність характерних симптомів (кашель, лихоманка, утруднене дихання) та поставити запитання щодо історії поїздок до країн з місцевою передачею COVID-19, а також контактів з інфікованими SARS-CoV-2 людьми:

1) якщо відповіді негативні (ризик зараження SARS-CoV-2малоймовірний), то далі дієте за протоколами провізора (фармацевта) при відпуску безрецептурних лікарських засобів, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11 жовтня 2013 року №875 (за необхідності рекомендуйте клієнтам аптеки відвідати лікаря);

2) якщо наявні симптоми (кашель, лихоманка, утруднене дихання), але не було поїздок в інфіковані регіони та контактів з інфікованими людьми (ризик зараження SARS-CoV-2 малоймовірний), надаєте відвідувачеві допомогу згідно з протоколами провізора (фармацевта) при відпуску безрецептурних лікарських засобів, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11 жовтня 2013 року № 875, за необхідності направляєте громадян до лікаря;

3) якщо немає характерних симптомів (кашель, лихоманка, утруднене дихання), але мав місце факт відвідування регіонів та контактів з інфікованими людьми, то ризик зараження SARS-CoV-2 може існувати. Відтак, якщо інші респіраторні симптоми тривають понад 14 днів після повернення з поїздки або контакту з інфікованим, потрібно направити особу до лікаря. За необхідності слід призначити симптоматичне лікування згідно з протоколами відпуску безрецептурних лікарських засобів, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11 жовтня 2013 року N875;

4) за наявності симптомів (кашель, лихоманка, утруднене дихання) та у разі надання інформації про нещодавні поїздки в інфіковані регіони або контакти з інфікованими людьми (ризик зараження SARS-CoV-2-2019 може існувати) потрібно негайно направити відвідувача аптеки до лікаря та проінформувати щодо карантинних заходів. За необхідності призначити симптоматичне лікування згідно з протоколами відпуску безрецептурних лікарських засобів, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11 жовтня 2013 року № 875.

Окрім цього в аптечному закладі мають бути організовані особливі умови робочого процесу для забезпечення захисту фармацевтичних працівників при контакті з особами, які можуть бути інфіковані COVID-19, та розроблено план дій в надзвичайній ситуації за наявності перших проявів симптомів респіраторних захворювань у співробітників. Фармацевтичним працівникам рекомендується застосовувати засоби індивідуального захисту та дезінфікувати робоче середовище, виробничі та службові приміщення.

Прокрутить вверх