Травма від війни може бути передана майбутнім поколінням українців у ДНК

травма

Польські вчені, дослідження яких було нещодавно опубліковано в науковому журналі Nature Human Behaviour пояснили, що жителі України стикаються з «комплексною травмою» відтоді, як російська армія вторглася в країну 24 лютого 2022 року. Це значно значно підвищує ризик розладів як фізичного, так і психічного здоров’я серед українців, включаючи тривогу, депресію та посттравматичні стресові розлади.

Вчені вважають, що Коли ці травми виникають у поєднанні, ефект посилюється, і ознаки травми можуть навіть з’являтися в зародковій лінії, тобто популяції клітин організму, які передають свій генетичний матеріал потомству.

Дослідники вказали на попередні дослідження за участю тих, хто пережив Голокост, та їхніх нащадків, які дійшли висновку, що травма може передаватися з покоління в покоління за допомогою комбінації біологічних і психосоціальних механізмів. І припустили, що незважаючи на принципові відмінності між війною в Україні та Голокостом, деякі принципи передачі військової травми між поколіннями все ще можуть бути доречними і сьогодні.

На думку дослідників, важливо відзначити, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну знову нагадало багатьом жителям країни травматичний досвід, який і раніше був джерелом переживань і страху під час анексії Криму та початку війни на Донбасі в 2014 році. Отже, нинішня травма може навіть мати сильніший вплив через змінені шляхи сигналізації стресу серед тих, хто постраждав раніше. Це потенційно може бути пов’язано з епігенетичними змінами в молекулярних каскадах, які беруть участь у стресовій реактивності.

Дослідники також зазначили, що ця війна може мати вплив на психічне здоров’я населення за межами України. Багато людей у всьому світі, спостерігаючи за нею, відчувають безпорадність, яка є основним фактором ризику депресії. Крім того, це може посилити психологічні розлади, спричинені пандемією коронавірусу, наслідки якої ще відчуваються. Все це, на думку польськіх вчених, може призвести до того, що найближчим часом світ накриє масштабна криза психічного здоров’я.

Використані фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE
Прокрутить вверх