Mister-Blister
No Result
View All Result
  • Новости
  • Фармбизнес
  • Медицина
  • Спецпроекты
  • Премиум
  • Аптечная практика

    Аптечная практика

    Зарубежный опыт

    Как работают аптеки в разных странах мира?

    Управление аптекой

    Вопросы аптечного менеджмента и маркетинга, финансовые показатели работы аптеки, управление персоналом.

    Коллектив аптеки

    Как выжить в коллективе, наладить отношения с коллегами, решить конфликты?

    На прилавках аптек

    Обзоры препаратов, товаров медицинского назначения, медицинской техники, БАДов.

    Профессиональные секреты

    Маленькие хитрости, помогающие первостольнику.

    Консультация провизора

    Самолечение и фармопека: чем поможет фармацевт?

    Искусство продаж

    Правильно продаем лекарственные средства и другие товары аптеки

    Клиент аптеки

    Как работать с разными типами покупателей?

    все статьи

  • Русский
АРХИВ
  • Новости
  • Фармбизнес
  • Медицина
  • Спецпроекты
  • Премиум
  • Аптечная практика

    Аптечная практика

    Зарубежный опыт

    Как работают аптеки в разных странах мира?

    Управление аптекой

    Вопросы аптечного менеджмента и маркетинга, финансовые показатели работы аптеки, управление персоналом.

    Коллектив аптеки

    Как выжить в коллективе, наладить отношения с коллегами, решить конфликты?

    На прилавках аптек

    Обзоры препаратов, товаров медицинского назначения, медицинской техники, БАДов.

    Профессиональные секреты

    Маленькие хитрости, помогающие первостольнику.

    Консультация провизора

    Самолечение и фармопека: чем поможет фармацевт?

    Искусство продаж

    Правильно продаем лекарственные средства и другие товары аптеки

    Клиент аптеки

    Как работать с разными типами покупателей?

    все статьи

  • Русский
No Result
View All Result
Mister-Blister
No Result
View All Result

Утаємничена Полтавщина

Громовиця БЕРДНИК Громовиця БЕРДНИК
11 августа, 2022
in Досуг
Время прочтения: 5 минут(ы)
A A
0
Главная Досуг
поделиться

Гарна до естетичної непристойності природа

Полтавщина з туристичної точки зору дуже популярна. Хто ж не знає Диканьку, Сорочинці зі славетним ярмарком або осередок українського традиційного гончарства – Опішню? Поза сумнівом, усі вони заслуговують окремої згадки і розповіді, але наразі мені хотілося б розповісти вам про іншу Полтавщину – про ті втаємничені, маловідомі місця, де розлита сила природи і енергія цілющих неторканих трав, де наживо дихає старовина, захована у ще нерозкопаних, недосліджених поселеннях-городищах та козацькій архітектурі храмів.

Отже, перше з них – селище неподалік Пирятина з красивою давньою назвою Велика Круча. Це персональне місце сили моєї колежанки і співавторки проекту «Спіраль Сили», звідти вона родом. Вона поділилася ним зі мною, а я вже ділюся з усіма, хто любить відпочивати у спокої і тиші, без натовпу бажаючих помедитувати «шукачів снаги».

Тут є затишний готельний комплекс з дендропарком, а ще – неймовірні краєвиди над річкою Удай. Природа – гарна до естетичної непристойності. Якщо хтось планував цього року поїхати помилуватися лавандою до Провансу, але з очевидних причин не зможе цього зробити, то в час цвітіння цього духмяного зілля можна зробити це саме тут, на берегах Удаю.

Рухаємося далі, де поблизу села Повстин розташоване Полкостенське городище – давньоруське місто-фортеця. Зараз тільки кілька пагорбів нагадують про те, що тут раніше було поселення, яке зупиняло половців та інших нападників у часи Володимира Мономаха. Та влітку тут п’янко і пишно цвітуть цілющі трави, з яких плетуть найкращі у світі купальські вінки. Це місце ще тільки чекає своїх археологічних дослідників.

Наступна частина нашої подорожі – Мгарський монастир поблизу Лубнів. Ця обитель пронизана козацьким духом і козацькою історією, тут був написаний втрачений наразі Мгарський літопис – один з найцінніших історичних документів XVII–XVIII століття, де було багато відомостей, зокрема, про спорудження мурованих церков в Україні у XVIII столітті.

Тож коли прийде пора мандрів – ми щиро сподіваємося, що цього літа ця можливість станеться, – будемо раді провести наших читачів Полтавщиною туди, де вповні сонця і цілющих трав, де кожна билинка дихає прадавньою козацькою потугою.

Грецька класика козацької церкви

Пирятин – маленьке містечко, славне своїми сирами, а також водонапірною баштою, яка колись послужила основною локацією для радянського фільму «Королева бензоколонки». І поряд – річка Удай із заплавами, де розкішні краєвиди, які хоч зараз у кіно знімай, поєднуються з фантастичними світанками. Багато хто з наших мандрівників не спить до сходу сонця в цій подорожі або дуже рано прокидається, бо справжній гріх – пропустити той момент, коли перші промені цілують плесо річки, і жоден сплеск не порушує універсальної гармонії, і ви можете долучитися до цього космічного відчуття, усвідомлюючи Божий задум серед нашого земного життя.

Неподалік, у селі Повстині, схована перлина дерев’яної козацької архітектури у стилі бароко. Це навдивовижу добре збережена церква Архистратига Михайла. Енциклопедія каже, що храм збудований 1775 року, але тутешній священник розповідає, що в самій церкві на одній з балок при реставрації знайшли рік освячення – 1770-й. Як би там не було, очевидно, це одна з останніх церков, збудованих у цих козацьких місцях до зруйнування Запорозької Січі. Зведений з дубових дошок, храм, присвячений воєводі Небесного Воїнства, достояв до нашого часу майже у первісному вигляді. У 50-х роках ХІХ століття церква була дещо змінена в стилі класицизму, після того як Синод заборонив український тип архітектури в сакральному мистецтві. Але грецька класика додала козацькій церкві особливого шарму.

Як стверджують старовинні книги, у певний час священником тут був канонізований православною церквою Дмитрій Ростовський (Туптало), визначний церковний діяч і письменник XVIII століття. Зокрема, йому ми завдячуємо «Житіями святих», над якими він працював багато років.

У 20-х роках ХХ століття, в період боротьби з «опіумом для народу», церква була розграбована – більшовики розбили дзвони і вивезли унікальний іконостас, створений у традиційному «народному» стилі приблизно в той самий час, коли будувалася церква. Але згодом місцеві жителі поновили храм, відновили іконостас за переказами старожилів. І зараз по вихідних та святах у церкві правиться, і всі бажаючі можуть доторкнутися до древніх стін і відчути старовинний дух храму. Власне, той факт, що дерев’яна церква збереглася так добре, враховуючи всі історичні перипетії ХХ століття, можна вважати ще й особливим заступництвом її небесного патрона.

Остання обитель запорожців

Інша перлина сакральної барокової архітектури – Мгарський монастир, який знаходиться за годину їзди від Пирятина. За легендами, монастир на цьому місці існував ще «до Батия», тобто це був один з перших руських монастирів. А що було до того на цій горі, яка здіймається серед рівного, як полотно, поля? Ніхто не знає… Нинішній же монастир заснований у 1619 році княгинею Раїною Могилянкою Вишневецькою, а в 1692 році на місці дерев’яної церкви коштом гетьманів Івана Самойловича та Івана Мазепи був збудований кам’яний Спасо-Преображенський собор у стилі козацького бароко, який зберігся до наших днів. Населення монастиря складалося здебільшого із запорозьких козаків. Це була одна з тих обителей, куди козаки, котрі вже не могли тримати шаблю в руках, йшли доживати віку і молитися за православний світ. Якийсь час у монастирі під іменем монаха Гедеона перебував син Богдана Хмельницького Юрій.

Зараз це діючий жіночий монастир. Як усі монастирі, що відійшли церкві на початку 90-х, він належить до Московського патріархату, але всьому свій час, як казав один мій старий друг… На території монастиря – доглянутий розкішний сад і квітники, є маленький звіринець, де живуть павичі, а ще тут можна скуштувати неймовірно смачний у літню спеку квас або узвар. І спостерігаючи буйство квітучої вітальності довкола монастиря, я задумалася про феномен: дуже часто у монастирях квіти і дерева ростуть пишніше і яскравіше, ніж в інших місцях, таке враження, що монахи, позбавлені можливості вільно проявляти життєву силу, сублімують її в садах і господарствах. Звісно, мені можуть заперечити, що хто зна, як там ті монахи живуть, але я наразі енергетичні речі маю на увазі, а не таємні думки і дії.

Справжня піраміда Березової Рудки

На шляху з Києва до Пирятина є справжня піраміда, збудована за всіма канонами давньоєгипетського мистецтва. Знаходиться вона в селі Березова Рудка, де не раз гостював у поміщиків Закревських Тарас Шевченко. У Ганну Закревську, дружину власника Березової Рудки, він був закоханий.

«Якби зострілися ми знову, Чи ти злякалася б, чи ні?
Якеє тихеє ти слово Тойді б промовила мені?», – писав він їй подумки із заслання.

Кажуть, що всі в роду Закревськихбули масонами, але вже напевно масоном, і то досить високого рангу був Гнат Закревський, який і вирішив спорудити неподалік від родинного маєтку каплицю над могилами батьків у вигляді піраміди. Будучи дипломатом у Єгипті наприкінці ХІХ століття, він захопився єгиптологією, як багато тогочасних європейських аристократів. Пізніше і сам Гнат знайшов вічний спокій у піраміді, а його тіло за заповітом було забальзамовано. Для спорудження склепу використовували матеріали з Північної Африки, а біля входу встановили старовинну єгипетську статую крилатої Ізіди, привезену Гнатом Закревським з Єгипту.

У минулому всередині піраміди був розташований вівтар, а її стіни з однієї сторони були розписані текстами зі Святого Письма, а з іншої – єгипетськими фресками. Зараз піраміда досить таки занедбана, але від того не менш цікава як незвичайна пам’ятка, що може розповісти чимало цікавого про українську шляхту.

Піраміда у Березовій Рудці – одна з трьох європейських пірамід (якщо не рахувати сучасної Луврської). Друга збудована наприкінці ХІХ століття, також знаходиться на Полтавщині, в Комендантівці Кобеляцького району. Її звів морський офіцер Олександр Білевич, надихнувшись єгипетськими пірамідами. Курйозний факт: зараз у піраміді Білевича знаходиться… храм Московського патріархату. Третя європейська піраміда – в Римі й датується приблизно першими роками до н.е.

Поряд із Березовою Рудкою розташувалося село Крячківка, де упродовж багатьох років існує легендарний вже народний колектив «Древо», відомий унікальним багатоголоссям.
Саме з «Древом» асоціюється пісня «Ой, мамо, люблю Гриця» з мультфільму «Жив-був пес», хоча насправді пісні в ньому виконав інший колектив. Але не дивно, що й тепер полтавська земля народжує справжні космічні таланти, зокрема, родом з Полтавщини зірка українського фольку Катя Chilly.

Стежками полтавських відьом

Мандруючи Полтавщиною, відвідуючи сакральні місця і монастирі, не варто забувати і про те, що ця земля – батьківщина української фантастики і містики, бо ж і Іван Котляревський, і Гоголь дихали і жили її повітрям. Утім, якщо послухати старожилів, то на Полтавщині і досі є дубові гаї, де ще донедавна служили треби ті, хто не захотів у поколіннях приймати християнську віру, а в кількох місцях є власні Лисі гори, на яких у певні ночі збираються відьми з усіх околиць. Кажуть, їх має бути тринадцять, і якщо котрась помирає, то її посестри обирають на те місце іншу. І якби полтавчанські відьми взялися змагатися з київськими – то вийшов би незлецький баттл. То вже таємниця, яку, можливо, вдасться розкрити комусь із наступних мандрівників. Але в будь-якому разі, коли їдеш у такі загадкові місця в правильний час, у правильній компанії і з правильним настроєм, то можна на власні очі побачити різні чуда-дива теплої полтавської ночі. І повірте, знамениті тамтешні наливки тут ні до чого…

Предыдущая новость

Ученые надеются предупреждать развитие ювенильного диабета с помощью вакцинопрофилактики

Следующая новость

Ученые доказали, что белок, содержащийся в картофеле, полезен для женских мышц

Громовиця БЕРДНИК

Громовиця БЕРДНИК

автор журналу та сайту "Містер Блістер". Журналістка, письменниця, дослідниця традиційної культури та авторка мистецьких проектів

Связанные Статьи

Delta Medical оголошує конкурс «Книгодарунок»
Досуг

Переможці конкурсу «Книгодарунок» визначені!

Мистер Блистер
13 марта, 2023
Delta Medical оголошує конкурс «Книгодарунок»
Досуг

Delta Medical оголошує конкурс «Книгодарунок»

Мистер Блистер
15 февраля, 2023
мексика
Досуг

Побачити найперший світанок у Мексиці

Громовиця БЕРДНИК
19 января, 2023
яблоко
Досуг

Яблочные табу. О пользе и вреде яблок рассказали специалисты

Анна ЧЕРНЕНКО
9 ноября, 2022
Чем полезна глина? О пользе, вреде и способах лечения глиной рассказали специалисты
Досуг

Чем полезна глина? О пользе, вреде и способах лечения глиной рассказали специалисты

Мистер Блистер
31 октября, 2022
кава, кофе
Досуг

Вчені пояснили, чому пити каву варто лише після сніданку

Лина СПИР
27 октября, 2022

Discussion about this post

Свежие новости

  • В Программе медицинских гарантий есть новые пакеты. Какое лечение станет бесплатным для пациентов?
  • Как «поймать» туберкулез без флюорографии?
  • Где могут быть записи о прививках?
  • Методы диагностики головы и шеи
  • Как сохранить здоровье и красоту женской груди: советы врача, самодиагностика, проблемы «бальзаковского» возраста

Архивы

  • Март 2023
  • Февраль 2023
  • Январь 2023
  • Декабрь 2022
  • Ноябрь 2022
  • Октябрь 2022
  • Сентябрь 2022
  • Август 2022
  • Июль 2022
  • Июнь 2022
  • Май 2022
  • Апрель 2022
  • Март 2022
  • Февраль 2022
  • Январь 2022
  • Декабрь 2021
  • Ноябрь 2021
  • Октябрь 2021
  • Сентябрь 2021
  • Август 2021
  • Июль 2021
  • Июнь 2021
  • Май 2021
  • Апрель 2021
  • Март 2021
  • Февраль 2021
  • Январь 2021
  • Декабрь 2020
  • Ноябрь 2020
  • Октябрь 2020
  • Сентябрь 2020
  • Август 2020
  • Июль 2020
  • Июнь 2020
  • Май 2020
  • Апрель 2020
  • Март 2020
  • Февраль 2020
  • Январь 2020
  • Декабрь 2019
  • Ноябрь 2019
  • Октябрь 2019
  • Сентябрь 2019
  • Август 2019
  • Июнь 2019
  • Май 2019
  • Апрель 2019
  • Март 2019

Категории

  • Аптечная практика
  • Без категории
  • Досуг
  • Зарубежный опыт
  • Здоровье
  • Искусство продаж
  • Клиент аптеки
  • Коллектив аптеки
  • Консультация провизора
  • Медицина
  • На прилавках аптек
  • Новости
  • Премиум
  • Профессиональные секреты
  • Спецпроекты
  • Управление аптекой
  • Фармбизнес
  • Политика Конфиденциальности
  • Политика использования COOKIES
  • Правила обработки персональных данных

© 2022 Новости медицины и фармации - онлайн-журнал для специалистов [elementor-template id="24718"]

No Result
View All Result
  • Медицина
  • Фармбизнес
  • Досуг
  • Премиум
  • Спецпроекты
  • Архив
  • Аптечная практика
    • Зарубежный опыт
    • Искусство продаж
    • Клиент аптеки
    • Коллектив аптеки
    • Консультация провизора
    • На прилавках аптек
    • Профессиональные секреты
    • Управление аптекой
  • Русский

© 2022 Новости медицины и фармации - онлайн-журнал для специалистов [elementor-template id="24718"]

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In