В Україні з’явиться аналог американського CDC

Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.

Інформація щодо планів створити в Україні аналог американського CDC (Центр з контролю та профілактики захворювань) була оприлюднена Михайлом Радуцьким у блозі на сайті ІА Іnterfax-Україна.

За словами Михайла Радуцького, у Верховній Раді проходить реєстрацію спільний законопроєкт Комітету здоров’я нації та МОЗ, якій має стати базовим регуляторним документом для системи громадського здоров’я.

Законопроєкт передбачає створення на основі Центру громадського здоров’я МОЗу нового державного органу, який би опікувався біологічною безпекою країни. Нова структура базується на моделі американської служби СDC. Аналогічні служби працюють у країнах Євросоюзу, а також в інших розвинутих державах.

фото: офіційна сторінка facebook Михайла Радуцького

«Ми змінюємо філософію: чиновник більше не займається одночасно формуванням правил та контролем за їхнім дотриманням, що завжди залишає спокусу перетворити санітарно- епідеміологічний нагляд на бізнес. Чиновника ми міняємо на фахівця, який замість видачі довідок створює інтелектуальний продукт – і саме ефективністю цього продукту вимірюється якість роботи нової служби. Завдання нової служби, як і аналогічних служб в інших країнах – виявлення загроз, вивчення, аналіз та розробка програм з їхньої нейтралізації. А за безпосередню реалізацію цих програм має відповідати місцева влада, відповідні контролюючі та правоохоронні органи, прикордонна служба, суб’єкти господарювання», пише Радуцький.

Повний перелік функціоналу нової служби включає:

  • епідеміологічний нагляд,
  • моніторинг та реагування на надзвичайні ситуації,
  • профілактику хвороб,
  • інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення,
  • затвердження державних медико-санітарних нормативів,
  • реєстрацією до застосування пестицидів, агрохімікатів, дезінфікуючих засобів,
  • питання безпеки для людини водних об’єктів, питної води, атмосферного повітря, шкідливого впливу шуму.

Передбачається, що в кожному регіоні будуть діяти територіальні відділення нової служби, до складу яких увійдуть референс-лабораторії. Завдання територіального органу – провести вивчення ситуації, надати інформацію та пропозиції з усунення проблеми місцевій владі.

У проєкті Закону закладені і певні засади, якими має керуватись нова служба. Законопроєкт чітко встановлює групи працівників, які мають проходити обов’язковий медичний огляд:

  • вчителі,
  • вихователі,
  • працівники водопровідних споруд та інших сфер, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення та може спричинити поширення інфекційних хвороб або виникнення харчових отруєнь.

Ще одне важливе питання – це кадровий склад нової служби.

Українську CDC потрібно комплектувати не чиновниками, а досвідченими фахівцями. На жаль, у країні існує дефіцит спеціалістів: не вистачає 48% епідеміологів та 41% вірусологів. Тому першочергове завдання МОЗ — збільшити державне замовлення в медичні вузи за спеціальностями «громадське здоров’я», «епідеміологія» та «гігієна». І служба візьме участь у розробці стандартів освіти для цих спеціальностей.

Як ми писали, депутати Верховної Ради ухвалила в цілому законопроєкт № 3615-1 про інтернет-торгівлю лікарськими засобами. Ми пам’ятаємо, що до березня 2020 року торгівля медпрепаратами онлайн в Україні була заборонена. Але у зв’язку з карантинними обмеженнями Уряд тимчасово дозволив продавати ліки в інтернеті на період пандемії.

Прокрутить вверх