Верховна Рада ухвалила закон про інтернет-торгівлю ліками. Що потрібно знати фармацевтам?

Що зміниться для фармацевтів після прийняття закону № 3615-1 про інтернет-торгівлю лікарськими засобами для працівників аптек? Розбираємося разом з експертами.

Минулого тижня депутати Верховної Ради ухвалила в цілому законопроєкт № 3615-1 про інтернет-торгівлю лікарськими засобами. Ми пам’ятаємо, що до березня 2020 року торгівля медпрепаратами онлайн в Україні була заборонена. Але у зв’язку з карантинними обмеженнями Уряд тимчасово дозволив продавати ліки в інтернеті на період пандемії.

Як зазначає голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховної Ради Михайло Радуцкий, після активізації цієї сфери виникла нагальна потреби врегулювати її законодавчо, встановивши чіткі правила та умови.

фото: Facebook Михайла Радуцького

«Цим документом вводиться ліцензування учасників ринку та прописуються умови їхньої роботи. Зокрема, вони повинні або самі мати устаткування для забезпечення умов зберігання та транспортування лікарських засобів, або укласти договір з організацією, яка виконає ці умови», повідомив Радуцький.

За словами Михайла Радуцького, закон напряму захищає споживача від небезпечних, неефективних та неякісних лікарських засобів, які продаються через інтернет.

Окрім того, ліки стають доступнішимии для кінцевого споживача, бо громадянам навіть у віддалених районах буде зручно замовити медпрепарат до відділення пошти.

Але є й мінуси для працівників аптек. За словами Михайла Радуцького, даний закон дасть змогу власникам аптечних мереж не витрачати кошти на оренду приміщення та зарплату фармацевту. Також власнику аптечної мережі не потрібно адаптувати законодавство до норм ЄС у сфері дистанційної торгівлі лікарськими засобами, що має суттєво здешевити медпрепарати.

Що в законі?

Згідно інформації з пояснювальної записки до проекту Закону України про внесення змін до статті 19 Закону України  «Про лікарські засоби» щодо здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами, реалізація запропонованих норм забезпечить:

  • покращення можливості доступу до лікарських засобів для кінцевого споживача;
  • належне ліцензування дистанційної торгівлі ліками для аптечних закладів, за умови виконання вимог до зберігання, відпуску та транспортування.
  • дієвість механізму нагляду та контролю у сфері дистанційного обігу лікарських засобів і відповідальності осіб за порушення законодавства у цій сфері, виходячи із необхідності забезпечення прав споживачів.

Як пояснили «Містеру Блістеру» у Комітеті з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховної Ради, торгівля лікарськими засобами здійснюється суб’єктами господарювання на підставі ліцензії, яка видається в порядку, встановленому законодавством.

Аптека, чи мережа, яка має ліцензію може здійснювати роздрібну інтернет-торгівлю лікарськими засобами, а також здійснювати доставку лікарських засобів кінцевому споживачу.

Але за виконання наступних умов:  

  • інформація про право суб’єкта господарювання має міститися у Ліцензійному реєстрі з виробництва лікарських засобів (в умовах аптеки), оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами органу ліцензування;
  • аптека чи мережа має бути внесена до Переліку суб’єктів господарювання, що мають право на здійснення інтернет-торгівлі, який ведеться та розміщується на офіційному веб-сайті органу ліцензування.
  • Обов’язкове зазначення відомостей на сайті: назва суб’єкта господарювання; адреса місцезнаходження та місця провадження діяльності (із зазначенням аптечних закладів, з яких здійснюється доставка лікарського засобу), дата початку діяльності з електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами; адреса веб-сайту, що використовується для цих цілей; електронна медична інформаційна система, що використовуються для цих цілей.
  • веб-сайт повинен містити: контактні дані, логотип із гіперпосиланням, що відображається на кожній сторінці веб-сайту та переводить на сторінку Переліку суб’єктів господарювання, що мають право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

Має бути власна служба доставки, обладнання та устаткування, що забезпечують дотримання умов зберігання лікарських засобів під час їх доставки. Також може бути залучення операторів поштового зв’язку.

Окрім того, здійснення доставки лікарського засобу може бути виключно з аптечних закладів, внесених до Переліку суб’єктів господарювання.

Що забороняється?

Забороняється електронна роздрібна торгівля та доставка кінцевому споживачу:

  • лікарських засобів, реалізація яких громадянам здійснюється за рецептами лікарів;
  • лікарських засобів, обіг яких відповідно до закону здійснюється за наявності ліцензії на провадження діяльність з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
  • сильнодіючих, отруйних, радіоактивних та імунобіологічних лікарських засобів.

Окрім того, аптека чи мережа  зобов’язана забезпечувати конфіденційність персональних даних споживачів згідно з вимогами законодавства.

Відповідальність за якість ліків несе аптека чи мережа, яка ліки продала та доставила. Суб’єкти господарювання несуть адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення встановлених вимог доставки лікарських засобів відповідно до законодавства.

Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через три місяці з дня набрання чинності цим Законом. Наразі Закон направлено на підпис Президенту.

З повним текстом закону можна ознайомитися за посиланням.

Использованы фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

Прокрутить вверх