Війна в Україні може затримати появу нових ліків

клінічні випробування

Останніми роками наша країна була привабливим місцем для проведення клінічних досліджень завдяки великій кількості населення, централізованій системі охорони здоров’я, яка допомагає підбирати персонал, а також досвідченим медичним працівникам.

Згідно з базою даних клінічних досліджень GlobalData загалом в Україні проводиться щонайменше 680 поточних або запланованих клінічних досліджень. Переважна більшість з них проводиться одночасно в кількох країнах, але принаймні 14 досліджень мають сайти набору персоналу виключно в Україні.

За областю терапії більшість з цих досліджень стосується онкології, центральної нервової системи, інфекційних захворювань, гастроентерології  та серцево-судинної системи. Що ж стосується конкретних хвороб, то переважно в нашій країні досліджується рак легенів (99 досліджень), рак молочної залози (78), виразковий коліт (44), Covid-19 (35) та хвороба Крона (31). Існують також випробування, які охоплюють більше ніж одну терапевтичну область або більш ніж одне захворювання.

Поки що дані показують, що більшість із цих досліджень все ще триває і навіть набирає пацієнтів, проте на практиці керувати ними стає майже неможливо. Із початком війни, коли мільйони людей були змушені покинути свої домівки, а нормальна робота системи охорони здоров’я була порушена, відстежувати пацієнтів для збору даних стало практично неможливо.

Дві фармацевтичні компанії з найбільшою кількістю клінічних випробувань в Україні (разом вони проводять близько 100 випробувань) — американська Merck & Co і швейцарський виробник ліків Roche – заявили, що поки що оцінюють, як продовжити доставку ліків пацієнтам у межах клінічних випробувань. Наприклад, компанія Roche відкрила безкоштовну гарячу лінію (українською, російською та англійською мовами) для учасників клінічних випробувань, українських пацієнтів, які отримують її препарати, а також дослідників і лікарів.

Щонайменше сім компаній, у тому числі Pfizer повідомили, що вони відчувають збої у випробуваннях або зарахуванні пацієнтів у регіоні. Шанси на те, що нові випробування, проведення яких було заплановано в Україні найближчим часом, все ж таки розпочнуться зовсім малі. Все це, на думку експертів, негативно вплине на глобальну розробку ліків.

Унаслідок війни під загрозою опинилися клінічні випробування нових ліків не лише в Україні, а й в Россії. Загальна кількість клінічних випробувань, що тривають, там більша і поки що вони продовжуються. Проте декілька фармацевтичних компаній вже заявили про припинення клінічних випробувань в Росії через свою громадянську позицію, іншим можуть завадити продовжувати роботу санкції, що були введені проти агресора після початку війни.  Наприклад,  директор клінічних випробувань провідного медичного університета США сказав виданню Clinical Trials Arena , що їхній інститут вже призупинив набір нових пацієнтів у Росії для досліджень, спонсорованих закордонними компаніями.
Використані фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

 

 

Прокрутить вверх