Mister-Blister
No Result
View All Result
  • Новости
  • Фармбизнес
  • Медицина
  • Спецпроекты
  • Премиум
  • Аптечная практика

    Аптечная практика

    Зарубежный опыт

    Как работают аптеки в разных странах мира?

    Управление аптекой

    Вопросы аптечного менеджмента и маркетинга, финансовые показатели работы аптеки, управление персоналом.

    Коллектив аптеки

    Как выжить в коллективе, наладить отношения с коллегами, решить конфликты?

    На прилавках аптек

    Обзоры препаратов, товаров медицинского назначения, медицинской техники, БАДов.

    Профессиональные секреты

    Маленькие хитрости, помогающие первостольнику.

    Консультация провизора

    Самолечение и фармопека: чем поможет фармацевт?

    Искусство продаж

    Правильно продаем лекарственные средства и другие товары аптеки

    Клиент аптеки

    Как работать с разными типами покупателей?

    все статьи

  • Русский
    • Українська
АРХИВ
  • Новости
  • Фармбизнес
  • Медицина
  • Спецпроекты
  • Премиум
  • Аптечная практика

    Аптечная практика

    Зарубежный опыт

    Как работают аптеки в разных странах мира?

    Управление аптекой

    Вопросы аптечного менеджмента и маркетинга, финансовые показатели работы аптеки, управление персоналом.

    Коллектив аптеки

    Как выжить в коллективе, наладить отношения с коллегами, решить конфликты?

    На прилавках аптек

    Обзоры препаратов, товаров медицинского назначения, медицинской техники, БАДов.

    Профессиональные секреты

    Маленькие хитрости, помогающие первостольнику.

    Консультация провизора

    Самолечение и фармопека: чем поможет фармацевт?

    Искусство продаж

    Правильно продаем лекарственные средства и другие товары аптеки

    Клиент аптеки

    Как работать с разными типами покупателей?

    все статьи

  • Русский
    • Українська
No Result
View All Result
Mister-Blister
No Result
View All Result

Збільшення лімфатичних вузлів у дітей: лікар розповів про захворювання, з якими це може бути пов’язано

У більшості випадків цей симптом свідчить про адекватну реакцію імунної системи на вірусні та бактеріальні інфекції та локальне запалення. Однак «розпухлі залозки» можуть бути ознакою захворювань крові та онкологічної патології. Ось чому зміна розмірів лімфатичних вузлів потребує обов'язкової детальної діагностики та тривалого спостереження лікаря

Ирина САПА Ирина САПА
17 января, 2023
in Здоровье, Медицина
Время прочтения: 1 минута
A A
0
Главная Здоровье
поделиться

Біологічні міні-фільтри

У людини кількість лімфатичних вузлів сягає кількох сотень. Вони розташовуються по ходу лімфатичних судин і в нормі є невеликими округлими утвореннями від трьох до десяти міліметрів у діаметрі.

Лімфовузли, які збирають лімфу від певної ділянки голови, тіла та кінцівок, називають периферичними. Вони знаходяться в підшкірній жировій клітковині та міжм’язовому просторі. Лімфа від внутрішніх органів проходить через іншу групу лімфовузлів – вісцеральні. Пристінкові, або парієтальні, лімфатичні вузли локалізуються на внутрішній поверхні тазу, черевної та грудної порожнин.

Розрізняють кілька основних груп периферичних регіонарних вузлів: потиличні, шийні, підщелепні, пахвові, ліктьові, пахвинні і т.п. У нормі вони не виступають над поверхнею шкіри, не болять, а при пальпації відчуваються як м’які, еластичні, рухливі горошинки.

Лімфатичні вузли поряд із скупченням лімфоїдних клітин у слизових оболонках – це найважливіша лінія захисту організму від проникнення чужорідних агентів. З їхнього розпізнавання всередині вузла починається робота імунної системи з ліквідації «прибульців»: відбувається посилене вироблення лімфоцитів і запускається синтез специфічних антитіл. Крім боротьби з мікроорганізмами та іншими антигенами, лімфатичні вузли відіграють велику роль у звільненні організму від продуктів розпаду клітин і тканин, а також у транспорті води, білків, жирів та вітамінів.

Симптом один, різні хвороби

Збільшення однієї чи кількох груп лімфатичних вузлів називають лімфаденопатією (від грец. lympha + aden – заліза, оскільки раніше лімфовузли помилково вважали залозами). Найчастіше ця патологія зустрічається у дітей віком від трьох до десяти років.

У структурі лімфаденопатій лідирують лімфаденіти – запалення лімфатичних вузлів. Як правило, ця патологія розвивається при масивному проникненні в лімфовузол мікроорганізмів з вогнища інфекції при ангіні, отиті, стоматиті, гнійничкових ураженнях шкіри, ранах та ін. Тому найчастіші винуватці лімфаденітів – патогенні стрептококи та стафілококи.

При лімфаденіті вузол збільшується в розмірах, стає болючим, набряклим, гарячим на дотик, шкіра над ним червоніє. У важких випадках відбувається нагноєння із залученням до процесу прилеглих тканин та формуванням абсцесу. Лімфаденіти при грибкових інфекціях відрізняються повільнішим розвитком.
У диференціальній діагностиці лімфаденітів та інших лімфаденопатій велике значення мають дані анамнезу та результати огляду дитини. Так, збільшення і болючість потиличних лімфовузлів у дітей з дрібноп’ятнистим висипом на шкірі може свідчити про наявність у них краснухи. Пакети спаяних між собою збільшених лімфатичних вузлів у поєднанні з малиновим кольором язика та дрібноточковими висипаннями типові для важкого перебігу скарлатини. Запалення та виражений набряк шийних лімфовузлів характерні для дифтерії.

Множинна лімфаденопатія, при якій виявляються ущільнені лімфовузли в кількох групах, часто зустрічається при інфекційному мононуклеозі, токсоплазмозі, паразитарних інфекціях, туберкульозі. Рідше помітне збільшення лімфовузлів розвивається при ревматичних захворюваннях, колагенозах, тяжких алергічних реакціях, доброякісному лімфоретикулезі (хвороби «котячої подряпини»), вираженому імунодефіциті, поствакцинальних реакціях, у тому числі після БЦЖ.

Лімфаденопатія – один із перших симптомів пухлин лімфатичної системи (лімфома, лімфогранулематоз), інших злоякісних новоутворень та метастазів. Розвиток лімфаденопатії можливий також при прийомі цефалоспоринів, пеніцилінів, сульфаніламідів, протисудомних засобів, бета-блокаторів та інших медикаментів. Існують і генетично обумовлені лімфаденопатії.

У дітей із вірусними та бактеріальними інфекціями часто розвивається гострий мезаденіт – запалення вісцеральних лімфатичних вузлів, розташованих у брижі (лат. mesenterium). Вона являє собою широку зв’язку, що утримує тонкий кишечник у черевній порожнині. При мезадзеніті дітей турбують болі в животі, нудота, блювання, порушення випорожнень. Температура тіла може збільшуватися до високих цифр. Болі нерідко настільки сильні, що вимагають виключення гострої хірургічної патології, насамперед гострого апендициту.

У зв’язку з великою різноманітністю причин та патологічних станів, що супроводжуються збільшенням лімфовузлів, усім пацієнтам призначають всебічне обстеження та консультації вузьких фахівців (ЛОР-лікаря, інфекціоніста, імунолога, гематолога та ін.).

Обов’язковими є розгорнуті аналізи периферичної крові в динаміці, імунологічні дослідження та ПЛР для виявлення герпес-вірусних та інших інфекцій, у тому числі ВІЛ. Рекомендується проведення проби Манту, визначення маркерів системних захворювань сполучної тканини та пухлин лімфатичної системи. За показаннями проводять рентгенологічні дослідження, комп’ютерну томографію грудної та черевної порожнини. Високоінформативне ультразвукове дослідження з допплерівським скануванням, яке дозволяє вчасно розпізнати абсцедування лімфовузла та провести диференціальну діагностику лімфаденопатій з кістами та іншими утвореннями.

Тонкощі терапії

Як при запаленні лімфатичних вузлів, так і при лімфаденопатії нез’ясованої етіології терапію рекомендують починати із застосування бета-лактамних антибіотиків широкого спектра дії. Найчастіше препаратом першої лінії вибору стає амоксицилін/клавуланат. За його недостатньої ефективності застосовують цефалоспорини, монобактами, карбапенеми чи антибіотики інших груп. Підтвердження хвороби «котячої подряпини», збудником якої є Bartonella (Rochalimaea) henselae — показання до призначення макролідів (азитроміцин, кларитроміцин) або фторхінолонів. При бореліоз (хвороби Лайма) після укусів кліщів застосовують цефалоспорини третього покоління або доксициклін. Тривалість курсу антибактеріальної терапії зазвичай становить п’ять-десять днів, але при тяжкому перебігу лімфаденіту може досягати кількох тижнів.

Залежно від основного захворювання, на тлі якого відбулася зміна стану лімфатичних вузлів, за показаннями застосовують противірусні засоби, індуктори інтерферону, нестероїдні протизапальні препарати, антипіретики та ін. У випадках абсцедування проводять розтин та видалення ураженого лімфовузла.

Незважаючи на те, що у дітей лімфаденопатії зазвичай доброякісні, потрібна певна онкологічна настороженість. У зв’язку з цим пацієнтам протипоказані фізіотерапевтичні процедури та інсоляція доти, доки не будуть виключені системні захворювання та пухлини. Допускається лише місцеве застосування сухого тепла у разі хворобливості лімфовузлів.

Вакцинація дітей з лімфаденопатіями повинна проводитися дуже обережно, з обов’язковим попереднім контролем стану лімфатичних вузлів, показників крові, УЗД органів черевної порожнини та нирок.

Tags: лімфатичні вузли
Предыдущая новость

На яку допомогу фармацевта можна розраховувати при отриманні «Доступних ліків»?

Следующая новость

Росздравнадзор: в россии дефицит лекарств в аптеках

Ирина САПА

Ирина САПА

Кандидат медицинских наук, медицинский редактор. С 2002 года является автором журнала «Мистер Блистер». Автор более 30 публикаций в профильных научных изданиях

Связанные Статьи

НСЗУ
Здоровье

Ліки для людей з розладами психіки, поведінки та епілепсією включені в “Доступні ліки”. Що треба знати фармацевту?

Галина ЛАПА
27 января, 2023
таблетки, лекарства, препарат
Здоровье

Як правильно зберігати ліки? 5 порад від фармацевта

Мистер Блистер
26 января, 2023
таблетки
Здоровье

З квітня 2023 року за е-рецептом будуть відпускати всі рецептурні медпрепарати. Що потрібно знати?

Галина ЛАПА
26 января, 2023
желтый
Здоровье

Желтуха – всегда тревожный сигнал. Врач рассказал о заболеваниях, когда кожа становится желтушной

Ирина САПА
25 января, 2023
вода
Здоровье

Лужна вода: пити чи не пити? Про користь та протипоказання лужної води розповіли лікарі

Мистер Блистер
25 января, 2023
уши
Здоровье

Шум у вухах буває небезпечним: лікарі розповіли про тинітус, його причини та наслідки

Ольга ОНИСЬКО
24 января, 2023

Discussion about this post

Свежие новости

  • Ліки для людей з розладами психіки, поведінки та епілепсією включені в “Доступні ліки”. Що треба знати фармацевту?
  • Новая редакция порядка ведения Реестра лиц, ответственных за введение медицинских изделий, уже утверждена
  • Як правильно зберігати ліки? 5 порад від фармацевта
  • «Фармак» будет защищать право интеллектуальной собственности на «Корвалол» в международных судах
  • З квітня 2023 року за е-рецептом будуть відпускати всі рецептурні медпрепарати. Що потрібно знати?

Архивы

  • Январь 2023
  • Декабрь 2022
  • Ноябрь 2022
  • Октябрь 2022
  • Сентябрь 2022
  • Август 2022
  • Июль 2022
  • Июнь 2022
  • Май 2022
  • Апрель 2022
  • Март 2022
  • Февраль 2022
  • Январь 2022
  • Декабрь 2021
  • Ноябрь 2021
  • Октябрь 2021
  • Сентябрь 2021
  • Август 2021
  • Июль 2021
  • Июнь 2021
  • Май 2021
  • Апрель 2021
  • Март 2021
  • Февраль 2021
  • Январь 2021
  • Декабрь 2020
  • Ноябрь 2020
  • Октябрь 2020
  • Сентябрь 2020
  • Август 2020
  • Июль 2020
  • Июнь 2020
  • Май 2020
  • Апрель 2020
  • Март 2020
  • Февраль 2020
  • Январь 2020
  • Декабрь 2019
  • Ноябрь 2019
  • Октябрь 2019
  • Сентябрь 2019
  • Август 2019
  • Июнь 2019
  • Май 2019
  • Апрель 2019
  • Март 2019

Категории

  • Аптечная практика
  • Без категории
  • Досуг
  • Зарубежный опыт
  • Здоровье
  • Искусство продаж
  • Клиент аптеки
  • Коллектив аптеки
  • Консультация провизора
  • Медицина
  • На прилавках аптек
  • Новости
  • Премиум
  • Профессиональные секреты
  • Спецпроекты
  • Управление аптекой
  • Фармбизнес
  • Политика Конфиденциальности
  • Политика использования COOKIES
  • Правила обработки персональных данных

© 2022 Новости медицины и фармации - онлайн-журнал для специалистов

Поделится новостью с редакцией

No Result
View All Result
  • Медицина
  • Фармбизнес
  • Досуг
  • Премиум
  • Спецпроекты
  • Архив
  • Аптечная практика
    • Зарубежный опыт
    • Искусство продаж
    • Клиент аптеки
    • Коллектив аптеки
    • Консультация провизора
    • На прилавках аптек
    • Профессиональные секреты
    • Управление аптекой
  • Русский
    • Українська

© 2022 Новости медицины и фармации - онлайн-журнал для специалистов

Поделится новостью с редакцией

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

У Вас есть новость?
Отправьте её нам на публикацию