Доставка ліків затримується: замовити онлайн можна, а отримати – ні

лекарства

Зараз поширюється інформація, що вже можлива доставка ліків додому. Деякі онлайн-сервіси навіть пропонують свої посередницькі послуги, а поштові оператори анонсують дати. Однак при спробі замовити ліки з доставкою додому споживачі стикаються з тим, що це неможливо.

Причиною появи подібних чуток став опублікований 24 березня на сайті МОЗ для громадського обговорення проєкт Постанови КМУ «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211».

Згідно з цим документом, виключно на період карантину, встановленого Постановою КМУ від 11 березня 2020 року №211, пропонується дозволити аптекам дистанційну торгівлю та доставку лікарських засобів і супутніх товарів (самостійно або із залученням операторів поштового зв’язку на договірних засадах).

– Ми підтримуємо ініціативу щодо збільшення можливостей доступності лікарських засобів для населення, особливо на час карантину, – говорить Володимир Руденко, директор Аптечної професійної асоціації України. – Через те, що люди з різних причин не можуть зараз дістатися ні до лікаря, ні до аптеки, такі заходи можуть дійсно спростити отримання ліків.

На сьогодні у більшості аптечних закладів в Україні доступні деякі дистанційні послуги, зокрема онлайн-замовлення та резервування лікарських засобів. Проте придбати їх можна безпосередньо в аптеці.

– Проєкт, виставлений на громадське обговорення, додатково до цих послуг дозволяє ліцензованим аптечним закладам на час карантину доставляти лікарські засоби безпосередньо споживачам з обов’язковим дотриманням умов зберігання, визначених виробником під час їх транспортування, – продовжує Володимир Васильович. – У випадку, якщо аптечний заклад не в змозі самостійно виконати доставку, він отримає право на договірних засадах залучити оператора поштового зв’язку. Однак тут не може бути ніяких посередників на кшталт онлайн-сервісів, які працюють не в правовому полі.

Читайте також: Через вимоги нових будівельних норм зникають аптеки

На жаль, у проєкті Постанови закладені певні ризики. Зокрема, це стосується доставки рецептурних ліків. Хоча психотропні, сильнодіючі та отруйні лікарські засоби, а також ті, що потребують особливих умов зберігання, доставляти буде заборонено.

– Електронний рецепт в Україні ще не впроваджено в повному обсязі, за винятком програми «Доступні ліки», тому дистанційна доставка саме рецептурних ліків є досить ризикованою, – наголошує Володимир Руденко. – Адже існує ймовірність того, що препарати прийматимуть без кваліфікованого призначення, і в деяких випадках це може призвести до трагічних наслідків. Тому ми і пропонуємо, щоб навіть під час карантину доставка лікарських засобів, які відпускаються виключно за рецептом, не дозволялася.

Ну, й не забуваймо, що доставка ліків навряд чи буде безкоштовною, як це анонсується деякими онлайн-сервісами.

– Вартість доставки ліків у державі не регулюється, тому її формуватимуть виключно оператори поштового зв’язку, – припускає Володимир Руденко. – Безкоштовною вона точно не буде. Понад те, в деяких випадках тарифи можуть перевищувати вартість замовлених споживачем лікарських засобів. Хоча, на мою думку, деякі аптечні мережі ініціюватимуть безкоштовну доставку ліків певним соціальним верствам населення і дотримаються свого слова.

Але це все буде згодом. І коли саме – невідомо. Бо станом на 31 березня постанова ще не набула чинності.

– Наразі жоден оператор ринку не знає правил гри. Уже не раз так бувало, що закон, який зрештою стає чинним, відрізняється від того, що був на громадському обговоренні. Постанова ухвалена лише на словах, але те, що публікацію її затягують, особисто мене схиляє до думки, що якісь сили працюють активно над тим, аби змінити її до непізнаваності, – резюмує Володимир Руденко.

Читайте також: Психология фармакотерапии: ученые объяснили как помогают лекарства

Использованы фото Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

Прокрутить вверх