Герпес — звичайний та генітальний: прояви, діагностика, лікування та профілактика рецидивів

вирус герпеса

Два типи одного вірусу

Герпес – дуже давня хвороба. Перші згадки про нього можна знайти у давньогрецьких джерелах. Саме лікарі Стародавньої Греції запропонували назву «герпес», що в перекладі означає «повзучий, що стелиться». Цю шкірну інфекцію викликає вірус простого герпесу (Herpes simplex), який передається від людини людині при контакті губ, генітальних виділень або через прямий контакт із ділянкою активного ураження.

Існує два типи вірусу простого герпесу: 1 та 2.

Простий герпес 1 типу зазвичай локалізується в області губ чи очей, а 2-го типу – у зоні статевих органів. Генітальна інфекція герпесу зазвичай є захворюванням, що передається статевим шляхом.

Після того, як вірус вражає людину, незалежно від того, виявляє вона себе на шкірі чи ні, вона проникає в місцеві сенсорні нерви. Там він може довгий час перебувати в сплячому режимі до наступної реактивації, яка трапляється через кілька тижнів, місяців або навіть років від того моменту, коли вірус потрапив на шкіру.

Простий герпес не вважається спадковою хворобою. Ми заражаємося ним через прямий контакт із ураженим ділянкою шкіри чи слизової оболонки людини, коли вірус активний. Останніми роками лікарі стурбовані стрімким поширенням герпетичної інфекції. Так, за даними експертів ВООЗ, інфікування вірусом простого герпесу сягає 75–95% дорослих та дітей у світі.

Прояви герпесу

Первинна інфекція часто непомітна, оскільки може викликати лише короткочасне почервоніння шкіри. Щоправда, іноді потрапляння вірусу в організм призводить до погіршення самопочуття – підвищення температури, набухання лімфатичних вузлів, появи хворобливості та пухирців у роті, на губах чи інших місцях на шкірі. Потім вірус якийсь час перебуває в стані спокою в нервових закінченнях, але коли він знову стає активним, першими симптомами є свербіж, печіння, поколювання і біль на ураженій ділянці, за якими з’являється рожевий висип, який перетворюється на маленькі бульбашки. Пухирці швидко висихають, формують скоринки, такі ділянки зазвичай гояться протягом декількох днів або тижня.

Повторні спалахи зазвичай відбуваються на тому ж місці, наприклад, на верхній губі справа. Якщо вірус простого герпесу вражає очі, це супроводжується болем, виділеннями, чутливістю до світла і може спричинити рубцювання.

Найпоширеніші причини, що стимулюють появу простого герпесу: інші інфекційні хвороби, наприклад застуда або грип, втома і виснаження, надмірна інсоляція (часто затягнена відпустка на море провокує появу бульбашок), вплив сонячного світла на пошкоджену ділянку шкіри, садна і де вірус виявляє себе на поверхні. Найчастіше інфекція докучає літнім і тяжкохворим людям, дорослим і дітям, які страждають на екзему, людям зі зниженим імунітетом і тим, хто приймає стероїдні препарати.

Діагностика та лікування

Як правило, лікарі-дерматовенерологи особливо не вагаються у постановці діагнозу – клінічного вигляду шкіри, ураженої простим герпесом, достатньо для винесення вердикту. Для підтвердження діагнозу медсестрою або лікарем може бути мазок з поверхні ураженої ділянки. Щоправда, на результат доводиться чекати кілька днів.

и можна вилікувати простий герпес? Як правило, так. Симптоми захворювання проходять через 7-10 днів із лікуванням або без нього, хоча вірус відтепер перебуватиме в організмі все життя у стані спокою. У більшості пацієнтів рецидивні симптоми виявляються легко і нечасто, а то й зовсім не трапляються. В інших неприємні рецидиви зазвичай можна запобігти за допомогою пероральних противірусних препаратів та зміни способу життя.

Багато легких форм герпесу не потребують спеціального лікування. Однак у справі запобігання та лікування простого герпесу є одне універсальне правило: будь-які методи терапії найкраще працюють, якщо починати їх застосовувати якомога раніше.

Отже, стратегія та тактика. На початку маніфесту інфекції, коли уражене місце на шкірі завдає дискомфорту, поколює або щипає, вам може знадобитися болезаспокійливий засіб. Лікування противірусними препаратами допоможе зменшити вираженість спалаху та/або скоротити його.

Препарати з ацикловіром та фамцикловіром у складі також доступні у вигляді кремів, але вони менш ефективні, ніж таблетки. У будь-якому випадку препарат та дозування повинен призначити лікар. Тим більше, якщо інфекція проявляється в ділянці очей.

Генітальний герпес може передаватися дитині під час пологів, коли вона проходить по родових шляхах. На щастя, у перші місяці та роки життя малюк отримує разом із материнським молоком та захисні антитіла (імуноглобуліни), тому в цей момент ризик розвитку інфекції відносно невеликий.

Найнебезпечніший період для зараження – вік 3 – 4 років, коли в дітей віком зникають захисні антитіла, отримані матері при народженні. Важливо, щоб майбутні мами, які мають генітальний герпес, попереджали свого акушера до пологів. Це зменшить ризик зараження дитини.

І ось ще кілька дієвих порад для полегшення ситуації та профілактики рецидивів.

  • Іноді при початкових проявах герпесу допомагає прохолодний мокрий компрес або соляна ванна.
  • Для запобігання появі бульбашок корисно зволожувати шкіру, іноді звичайним вазеліном.
  • М’яко очищайте пошкоджену область.
  • Ретельно сушіть шкіру, але обережно.
  • Антивірусний крем на ураженій поверхні шкіри використовуйте на стадії скоринки.

Слід пам’ятати, що в момент, коли відбувається розтин бульбашок, людина становить найбільшу небезпеку для оточуючих через високий ризик інфікування. У цей момент бажано обмежити контакти з людьми до мінімуму, адже вірус може передаватись через побутові предмети.

Найкраща профілактика

  • Уникайте напруги, фізичного та морального виснаження, а також переохолодження.
  • Помітивши на губах вашого партнера герпес, утримайтеся від поцілунків на 7–10 днів, оскільки герпетична інфекція легко передається таким чином. За цей час імунна система подолає вірус, і ви знову зможете цілуватися.
  • Бережіть здоров’я та висипайтеся.
  • Уникайте потрапляння сонячного світла на улюблену герпесом область шкіри, виключіть солярії, якщо ви помітили, що вони викликають загострення.
  • Використовуйте креми із UF-захистом.
  • Не використовуйте слину для змочування олівців-підводок, оскільки вірус спричиняє важкі ураження очей.
  • Ніколи не беріть чужої губної помади і не позичайте свою.
  • На час захворювання виділіть окремі рушники, столові прилади, чашки, тарілки (інші не повинні ними користуватися).
  • Не торкайтеся запаленою ділянкою шкіри з герпетичними висипаннями до шкіри інших людей.
  • Виключіть на час захворювання оральний секс, тому що ви можете заразити партнера генітальним герпесом, а потім він, у свою чергу, поверне його вам під час звичайного статевого контакту.
Прокрутить вверх