Першостольники на першій лінії допомоги

Працівники аптек щодня виходять на роботу. Незважаючи ні на що вони мають бутидоброзичливими і допомагати відвідувачам.

– Наскільки змінився розпорядок аптеки відтоді, як запровадили карантин?

Режим нашої роботи взагалі не змінився, – говорить Катерина Літвінова, завідувачка аптеки №1 ТОВ «Бюро фармації та медицини». – Аптека знаходиться при лікарні, отже, ми орієнтуємося на режим її роботи і максимально враховуємо потреби хворих та їхніх родичів – наших постійних клієнтів. А от наш аптечний пункт зараз працює на три години менше. Зберігати попередній графік не було сенсу, оскільки кількість відвідувачів зменшилася. Трохи додали нам переживань оприлюднені наприкінці березня зміни до постанови КМУ №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19». У цьому документі аптекам рекомендували працювати цілодобово. На думку урядовців, це мало посприяти зменшенню черг і скупчень відвідувачів та забезпечити виконання запроваджених протиепідемічних заходів. Однак на той час ми вже спостерігали іншу тенденцію. В аптеці був наявний основний асортимент лікарських засобів, а відвідувачів значно поменшало, ажіотажу та черг ми не бачили. Тому в зміні режиму роботи не було сенсу. Добре, що керівництво мережі вчасно нам надало роз’яснення, що то всього-на-всього рекомендації. І зваживши усі «за» та «проти», ми не стали працювати цілодобово.

– Як про здоров’я та безпеку тих, хто регулярно за першим столом, подбало керівництво мережі?

Нас одразу забезпечити засобами індивідуального захисту, а в аптеках було встановлено дозатори з антисептичними розчинами, – згадує Тетяна Любченко, завідувачка аптечного пункту №2 ТОВ «Фармацевтична фірма «Столиця». – А ще усіх співробітників проінструктували та навчили усім цим правильно користуватися, зокрема – дотримуватися часового режиму та тонкощів знімання й утилізації масок та одноразових рукавичок. Наразі масок, рукавичок, антисептиків для персоналу в нашому аптечному пункті достатньо. А ще тут встановлено кварцовий фільтр для знезараження повітря та змонтовано додаткові захисні екрани, які відділяють нас від відвідувачів. Хоча, ви ж бачите, вони у нас – гіпервідповідальні: ледь не у протигазах приходять! Та як би там не було, усі співробітники «Столиці» пройшли практикум щодо розпізнавання симптомів коронавірусу та черговості дотримання необхідних заходів, якщо є підозра інфікування.

– Які хибні діагнози зараз вигадують собі люди і які найнезвичайніші ліки при цьому просять?

Усі ті самі, що й раніш. Хіба що тепер до спектра вигаданих хвороб сприяємо додався і коронавірус, – говорить Марія Качинська, завідувачка аптеки №1 ТОВ «Фармацевтична фірма «Олімп». – У будь-якому випадку ми не можемо нехтувати скаргами пацієнта, якщо він почувається зле. Насамперед, проводимо фармацевтичну опіку згідно з новим стандартом, що має назву «COVID-19». Відповідно до цього документа при зверненні осіб зі скаргами з боку респіраторної системи ми маємо з’ясувати наявність чи відсутність характерних симптомів – кашлю, лихоманки, утруднення дихання та поставити запитання щодо історії поїздок до країн з місцевою передачею COVID-19 та контактів з інфікованими коронавірусом людьми. Якщо відповіді негативні, а отже, ризик зараження малоймовірний, то далі діємо за протоколами відпуску безрецептурних лікарських засобів і радимо за необхідності проконсультуватися з лікарем у прийнятний спосіб. Такі ж поради даємо і тим, у кого є згадані симптоми, але описаних контактів та поїздок не було. Якщо ж стає відомо, що людина могла контактувати з хворими на коронавірус чи нещодавно повернулася з-за кордону, то теоретично ризик зараження може існувати. Відтак, якщо респіраторні симптоми тривають понад 14 днів, то ми сприяємо тому, щоби цю особу було направлено до лікаря.

– Порівняйте, будь ласка, типові запити на початку карантину і через місяць. Наскільки вони змінилися?

На початку карантину відвідувачі тривожилися, що виникне дефіцит, і тому брали препарати, якими звикли лікуватися довго, у великих кількостях, – вважає Аліна Авдєєва, завідувачка аптеки №1 ТОВ «Фармацевтична фірма «Столиця». – Робили запас масок, антисептиків і жарознижувальних засобів, не звертаючи уваги на ціну і те, як далеко знаходиться аптека. Деякі ладні були їхати на інший берег міста, аби купити той чи інший препарат. Багато хто пояснював свою поведінку тим, що в такий спосіб… зекономить кошти. Люди переживали, що ліки сильно подорожчають. Зараз, коли для всіх очевидно, що дефіциту немає, пацієнти купують препарати в набагато меншому обсязі, при цьому вибираючи в Інтернеті найзручнішу за розташуванням для себе аптеку з доступними цінами. Так, ціни насправді лишилися доступними. І зараз на державному рівні відслідковуються ціни на товари, необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, та на товари, що мають істотну соціальну значущість.
Знаю, що до переліку товарів протиепідемічного призначення включено гідроксихлорохін, фавіпіравір, ремдесивір, 11 позицій антисептиків та дезінфекційних засобів, 20 позицій засобів індивідуального захисту. Думаю, більше паніки та черг в аптеках не буде, адже не відбулося того міфічного очікуваного подорожчання. Люди трохи заспокоїлися, не скуповують у аптеках все, що, на їхню думку, згодиться для лікування симптомів коронавірусу. Сьогодні, коли відвідувач називає досить великий перелік препаратів, що хоче придбати, ми обережно з’ясовуємо, з якої причини він це робить. Щоб ви розуміли, це зовсім не через паніку. Просто людина купує препарати для кількох сімей, поки ті дотримуються карантину.

–Чи є панічні настрої у працівників аптеки? Як їх долаєте?

Співробітники насправді більше стривожені станом економіки, ніж ризиком захворіти. Хоча останнє теж для нас усіх важливо, – відповідає Тетяна Кутова, завідувачка аптечного пункту №1 ТОВ «Фармацевтична фірма «Столиця». – Фармацевти працюють у великому фізичному й психічному напруженні. Цей стан досить небезпечний для їхнього здоров’я, адже постійний стрес сильно позначається на імунітеті. Буквально виснажує його. Психічне напруження першостольника також може впливати на якість фармопіки. Так, знервований провізор – це неприпустимо в принципі, а в кризових умовах – то й взагалі! Звісно, що нам доводиться ставати психологами передусім для себе самих. Я особисто з розумінням поставилася до бажання колег у непростий час взяти відпустку. Ми всі люди, і маємо на те причини. Адже поки не працюють школи і дошкільні заклади, а бабусь і дідусів, які у поважному віці, не можна взяти за няньок дітям, сподіватися немає на кого. Тому відпустка – це кращий вихід з ситуації, що склалася. Що стосується нашого спокою та самовладання… Ми повсякчас працюємо над собою: дбаємо про збереження внутрішнього балансу та власний захист, вибудовуємо правильну лінію поведінки у роботі з клієнтами, організовуємо процес відпуску медикаментів та виробів медичного призначення максимально швидко і професійно. Ну, і намагаємося стримувати паніку у наших відвідувачів. Паніка виникає через недостатню інформованість. Тому терпляче пояснюємо, як можна захиститися від зараження, як запобігти ускладненням, куди звертатися у разі підозри у себе інфекції. Намагаємося розвінчати помилкові переконання. Ми розповідаємо пацієнтам, чому слід сумлінно дотримуватися правил безпеки на карантині – так, це важко, це новий досвід для всіх нас, утім, від відповідальності кожного залежить не тільки його життя, а й здоров’я людей довкола. Іноді людям достатньо просто кількох добрих слів і підтримки.
Так, ми слідкуємо за силою та тембром голосу, усміхнені та привітні. У такий спосіб ми можемо вселити нашим відвідувачам віру в те, що добро неодмінно подолає зло. Тобто що ліки та засоби боротьби з підступним вірусом неодмінно будуть. А наразі необхідно звикати жити в нових реаліях і максимально дбати і про себе, і про ближніх.

– У вашій аптеці, як правило, багато клієнтів, які мають хронічні захворювання. Чи є необхідні для них ліки?

Зараз вони досить нечасто ходять до нас, і це закономірно, адже люди з різними хронічними захворюваннями перебувають у групі ризику, – ділиться Наталя Хардіна, завідувачка аптечного пункту №3 ТОВ «Азимут». – Як правило, ліки, які вони запитують, у нас завжди в наявності. Але в умовах карантину намагаємося пояснити, що зараз краще купувати препарати не блістерами, як вони звикли, а упаковками. Це дасть змогу людям з хронічними захворюваннями зайве не виходити на вулицю та не контактувати з можливими носіями вірусу. Однак це особлива категорія покупців: більшість з них не може собі цього дозволити через складне фінансове становище. Ми, фармацевти, ставимося до всіх клієнтів із розумінням та готовністю допомогти. Останнім часом з радістю спостерігаємо, що з’явилися волонтери, які збирають у соцмережах кошти і намагаються покрити потреби у ліках першої необхідності для людей найвразливіших категорій. Власне, ці хлопці й дівчата все закуповують і розносять по домівках тих, хто потребує. Вони дотримуються усіх необхідних заходів захисту, не контактують напряму з хронічними хворими. Тому ми зараз можемо бути спокійні за тих наших відвідувачів, до кого приходять такі помічники. Бо окрім ліків вони отримують ще й гарну психологічну підтримку: про них не забули, вони – потрібні. Знаєте, це додає сил!

Ви можете долучитися до нашої рубрики, надіславши на електронну пошту редакції info@ mister-blister.com чи у месенджер нашої сторінки у Facebook фото та коротку розповідь про роботу вашої аптеки. Ми радо поділимося вашим досвідом на сайті чи в журналі «Містер Блістер».

– Транспортне сполучення у столиці зараз досить обмежене. Як ви добираєтеся до роботи і додому?

Керівництво мережі для всіх співробітників аптеки у Київській міській держадміністрації отримало перепустки, адже ми належимо до тих, хто фактично забезпечує життєдіяльність столиці, – говорить Надія Пугачова, завідувачка аптечного пункту №2 ТОВ «Азимут». – Ця перепустка та документ, що підтверджує місце нашої роботи, і дають нам право на проїзд у міському транспорті. На щастя, маршрути прокладені так, що ми з колегами якраз можемо до роботи доїхати. І, що тішить, людей у громадському транспорті зовсім мало. Частіше колегу там зустрінеш, аніж звичайного пасажира, що виїхав прогулятися містом під час карантину. Тому дистанції у транспорті дотримуємось, зайве не спілкуємось.

– Чи сумуєте без виробничих нарад, навчань, семінарів?

Ви знате, не встигаємо! – посміхається Людмила Ленська, завідувачка аптеки №2 ТОВ «Азимут». – Керівництво мережі регулярно проводить оперативне інформування персоналу засобами корпоративного зв’язку. У нас добре налагоджено електронний документообіг, тому вчасно отримуємо нормативні, розпорядчі, методичні документи щодо порядку дій, організації роботи, особливостей виробничих процедур на час карантину. Що стосується корпоративних зустрічей, то за потреби ми їх влаштовуємо дистанційно – опанували засоби конференцзв’язку. Щоб ви розуміли, цього… діти нас навчили. У них же зараз дистанційне навчання, а у нас – дистанційний обмін досвідом. Зараз головне – обмежити контакти та зберегти здоров’я, нівелювати поширення вірусу. Решту надолужимо після карантину.

Scroll to Top